Pielęgnacja tulipanów – co musisz o niej wiedzieć?

Tulipany, to jedne z najchętniej uprawianych gatunków wiosennych. Przy odpowiednim dobraniu odmian i właściwej pielęgnacji, mogą kwitnąć na rabatach już od przełomu marca i kwietnia, aż do czerwca. Co musisz wiedzieć o uprawie i pielęgnacji tulipanów? Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem!

Tulipan (Tulipa) to roślina cebulowa z rodziny liliowatych. Naturalnym środowiskiem gatunku są tereny Azji, południowej Europy oraz północnej Afryki. Pomimo dość egzotycznego pochodzenia, tulipany bardzo dobrze zadomowiły się w naszych warunkach klimatycznych, a co więcej – nie są zbyt kłopotliwe w uprawie.

Dużą zaletą tulipanów jest ogromna różnorodność. Według wielu źródeł wyróżnia się nawet 100 gatunków, dlatego bez trudu dobierzesz takie, które wkomponują się w aranżację ogrodu, zarówno pod względem wielkości i pokroju, jak i kolorystycznie. Świetnie wyglądają na rabatach wielogatunkowych, z innymi roślinami kwitnącymi, ale równie efektownie prezentują się jako jedyna ozdoba przydomowego ogrodu. Sadzone w większych skupiskach tworzą kolorowe dywany z kwiatów, co wygląda szalenie gustownie i okazale.

Tulipany uprawiane są także na kwiaty cięte, jako element bukietów i dużych wiązanek. Głównym powodem jest ich wysoka wytrzymałość – bukiety, których bazą są tulipany, z powodzeniem wytrzymają nawet dwa tygodnie, co jest dość niespotykanym atutem.

Kiedy i jak sadzić tulipany?

Jedną z kluczowych czynności w uprawie tulipanów jest ich sadzenie. W tym przypadku duże znaczenie ma zarówno sam sposób sadzenia cebulek, jak i właściwy termin.

Warto również pamiętać, by do sadzenia wybierać wyłącznie zdrowy materiał, bez widocznych uszkodzeń, braków, pęknięć, czy oznak chorobowych. Cebulki muszą być duże i jędrne, ponieważ tylko takie są odpowiednim magazynem dla substancji odżywczych, co przekłada się na szybszy rozwój rośliny.

Zaleca się, by cebulki tulipanów sadzić wczesną jesienią, na przełomie września i października. Termin ten nie jest przypadkowy. Świeżo zasadzone cebulki będą miały wystarczająco dużo czasu, by zadomowić się w gruncie przed nastaniem pierwszych przymrozków, dzięki czemu lepiej je przetrwają. Aby zabezpieczyć cebulki przed chorobami grzybowymi, można zaprawić je przed zasadzeniem za pomocą specjalnych środków dostępnych w sklepach ogrodniczych. Polecamy na przykład Dithane NeoTec 75 WG, który jest popularnym środkiem grzybobójczym w postaci granulatu do przyrządzenia wodnej zawiesiny.

Tulipany preferują podłoża dobrze przepuszczalne, żyzne i próchnicze o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Zupełnie nie sprawdzi się gleba podmokła i gliniasta, dlatego zanim przystąpisz do sadzenia cebulek tulipanów, warto odpowiednio przygotować miejsce do uprawy. Jeśli w Twoim ogrodzie występuje ciężka gleba, należy ją wymieszać z piaskiem i kompostem.

Cebulki tulipanów powinny być sadzone na głębokość odpowiadającą trzykrotnej wysokości cebulki. Biorąc pod uwagę ich naturalną wielkość, zazwyczaj jest to ok. 12-15 cm. Im większa cebulka, tym głębiej należy ją wsadzić.

Można pokusić się o posadzenie cebulek w specjalnych koszyczkach, które zabezpieczą przed gryzoniami, które wprost uwielbiają podgryzać tulipany zimą. Po przekwitnięciu koszyczki ułatwią wyjmowanie cebulek z podłoża.

Zabezpieczenie przed zimą

Ponieważ tulipany sadzone są najczęściej jesienią, niezbędne jest zabezpieczenie świeżo ukorzenionych cebulek. Specjalna warstwa nie tylko ochroni roślinę przed przemarzaniem, ale także przed wyschnięciem oraz zachwaszczeniem podłoża.

Do zabezpieczenia rośliny sprawdzi się ściółka z kory, torfu, słomy lub mieszanka gałązek świerku lub sosny. Roślinę należy odkryć wczesną wiosną, jednak duże znaczenie w określeniu konkretnego terminu mają aktualnie panujące warunki pogodowe. Jeśli zima się wydłuża, a temperatury są ujemne, warto wstrzymać się z usunięciem warstwy zabezpieczającej. Mogłoby to grozić przemarznięciem cebulek lub zahamowaniem wzrostu.


Polecane tulipany:




Pielęgnacja tulipanów w ogrodzie

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu – tulipany nie są roślinami kapryśnymi i z reguły dobrze znoszą warunki panujące w rodzimych ogrodach. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet one potrzebują chociaż minimum uwagi, co przełoży się na lepsze i bardziej okazałe kwitnienie oraz szybszy rozwój.

Podlewanie tulipanów powinno być systematyczne, aczkolwiek niezbyt obfite. Ważne jest, by zadbać o nawodnienie podłoża tuż po zasadzeniu cebulek. W okresie wegetacji zazwyczaj wystarcza tulipanom wilgoć pobierana z podłoża. Oczywiście, w przypadku wydłużającego się okresu bezdeszczowego, niezbędne będzie dodatkowe nawodnienie rabat.

Nawożenie tulipanów ogranicza się do wymieszania podłoża z naturalnym kompostem zawierającym niezbędne składniki odżywcze. W fazie wzrostu można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym, jednak nie jest to niezbędne.

Najczęstsze choroby atakujące tulipany to szara pleśń, fuzarioza tulipanów, pstrość tulipana i nekroza pąków. Wśród szkodników z kolei dużym zagrożeniem są mszyce oraz gryzonie, głównie nornice i myszy polne. W celu zabezpieczenia rośliny przed chorobami, zaleca się coroczne wykopywanie cebulek oraz zmienność stanowiska. Egzemplarze zaatakowane chorobą lub mszycami należy usunąć. Można również wspomóc się środkami ochrony roślin.

Usuwanie przekwitniętych kwiatów tulipanów

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitniętych kwiatów tulipanów, tzw. ogłowienie. Czynność ta skutkuje wytwarzaniem przez roślinę większej liczby cebulek przybyszowych, które umożliwiają rozmnażanie rośliny.

Co ważne, po przekwitnięciu nie można usuwać liści! Liście powinny zostać na łodydze aż do naturalnego zaschnięcia (na etapie zasychania nie można zapominać o podlewaniu rośliny). Po zaschnięciu liści, należy wykopać cebulki, oczyścić z pozostałości ziemi i przesuszyć. Wykopane cebulki należy przechowywać w chłodnym, zacienionym i przewiewnym miejscu, aż do momentu kolejnego sadzenia.

Pamiętaj, że w czasie przechowywania cebulek nie można zapominać o regularnej kontroli, która ograniczy możliwość pojawienia się chorób lub szkodników.

Przeczytaj również: