Rośliny pnące

Pnącza to ekologiczne i estetyczne rozwiązanie do zakrycia płotu czy zasłonięcia nieatrakcyjnej fasady domu. Rośliny pnące zdobią miejsca wypoczynku w ogrodzie, gdy wykorzystywane są jako dekoracja altan i pergoli. Niektóre gatunki bywają zimozielone, zachowując walory maskujące także w najzimniejszej porze roku, a inne wytwarzają barwne, niekiedy bardzo egzotyczne kwiaty. W większości przypadków pnącza ogrodowe to rośliny mało wymagające w uprawie o użytecznych funkcjach. Wprowadzają do ogrodu i na balkony bogactwo kolorów, dają cień, chronią naszą prywatność, zapewniając zasłonę i dyskrecję.

Charakterystyka pnączy

Pnące rośliny do ogrodu cechuje się długimi, a jednocześnie wiotkimi łodygami. Wspina się wokół podpór i pergoli ku promieniom słonecznym, wytwarzając pędy o różnych formach. Rośliny pnące do ogrodu przyczepiają się do podpory za pomocą wąsów, cierni, kolców oraz korzeni przybyszowych. Pnącza, oszczędzając na grubości pnia, szybko przyrastają na długość. Niektóre gatunki są w stanie przyczepić się nawet do gładkiej powierzchni. Pnącza dzielą się na:

  • - pnącza prymitywne – nie posiadają organów umożliwiających wspinanie się i wymagają podpory (akebia, kokornak, wiciokrzew czy wisteria),
  • - pnącza owijające się – wspinają się wykorzystując wąsy, długie pędy lub ogonki liści (winorośl, powojnik, groszek pachnący),
  • - pnącza samoczepne – wspinają się przy pomocy przylg lub korzeni (mowa tutaj, chociażby o winobluszczu, milinie amerykańskim, przywarce japońskiej i hortensji pnącej).

Jak sadzić pnącza ozdobne?

Najlepszym okresem do sadzenia pnączy jest wczesna wiosna, ponieważ właśnie wtedy roślina ma idealne warunki do ukorzenienia. Gleba wykazuje wówczas odpowiednią wilgotność i istnieje mniejsza szansa na wystąpienie dużych przymrozków. Pnącza ozdobne można również sadzić jesienią, ale pod warunkiem, że roślina posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy. Należy także pamiętać o okryciu młodej sadzonki przed nadejściem zimy. Pnącza zaraz po zasadzeniu mogą być atakowane przez choroby grzybowe i szkodniki, dlatego warto je na początku bacznie obserwować.

Uprawa roślin pnących

Kwiaty pnące są łatwe w pielęgnacji, co stanowi ich niezaprzeczalną zaletę. To rośliny o silnym wzroście, które charakteryzuje duża odporność na warunki atmosferyczne. Przyjmują nadany kształt, wystarczy, że zapewnimy im odpowiednią podporę. Rośliny pnące ogrodowe są z reguły mrozoodporne i nie wymagają większego zabezpieczania ich na okres zimowy poza ewentualnym usypaniem kopczyka u nasady. Wszelkie uszkodzenia mrozowe regenerują bardzo szybko.

Zazwyczaj w ich pielęgnacji nie jest konieczne bardzo obfite podlewanie. Pamiętajmy jednak, że rośliny pnące uprawiane w donicach muszą być nawadniane systematycznie. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, to pnącza ogrodowe ich właściwie nie potrzebują. Pielęgnacja ogranicza się wyłącznie do regulacji wzrostu pnączy. Przycinanie wspomaga wzrost młodych pędów, a dodatkowo pozwala na ich wczesne formowanie.

Hortensja pnąca czy powojnik – jakie pnącza posadzić w ogrodzie?

Rośliny pnące pełnią w ogrodzie funkcję ozdobną lub osłaniającą. Warto zatem zdecydować się na odmiany wieloletnie, ponieważ szybko rosnące pnącza do ogrodu będą pełnić swoją rolę i cieszyć oko przez długi czas. Rośliny najlepiej dobierać pod kątem wymagań glebowych, preferowanego nasłonecznienia i rodzaju posiadanej podpory. Wiele gatunków roślin pnących do ogrodu obficie kwitnie, co dodatkowo podkreśla ich funkcję dekoracyjną, zatem warto wybierać je do miejsc bardziej eksponowanych.

W ogrodach spotykane są rośliny pnące wieloletnie lub jednoroczne, jak groszek pachnący o żółtych, niebieskich, białych czy różowych kwiatach. Początek wegetacji pnączy ogrodowych przypada wczesną wiosną, kiedy to zaczynają wypuszczać mnóstwo młodych pędów. Ozdobne pnącza to rośliny bezproblemowe nawet dla początkujących ogrodników.

Pnącza kwitnące

Kwiaty pnące kwitnące tworzą naturalną, kwiecistą zasłonę. W formie barwnej pergoli stanowić mogą niebanalną ozdobę wejścia na posesję. Zdecydowanie najczęściej wybieranymi gatunkami są powojnikiwiciokrzewy oraz glicynie (wisterie). Powojnik (Clematis) charakteryzuje się różnorodnością odmian o niezliczonych kolorach kwiatów. Świetnie komponuje się na rabatach w miejscach, gdzie rosną róże pnące i iglaki.

Powojniki, podobnie jak bluszcz pospolity, sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Popularnością cieszy się także przyjemnie pachnący wiciokrzew japoński i pomorski. Wyjątkowo oryginalnie kwitną: glicynia chińska i kwiecista, dzwonkowiec kosmaty oraz męczennica (Passiflora).

Pnącza wieloletnie

Popularne pnącza kwitnące wieloletnie to, chociażby winobluszcz pięciolistkowy, zwany inaczej dzikim winem i winobluszcz trójklapowy, przeznaczone do sadzenia przy altanach, do obsadzania ogrodzeń i osłaniania murów. Te długowieczne rośliny rozrastają się dość mocno, w ciągu jednego sezonu bardzo szybko przyrastają na długość, dlatego świetnie sprawdzają w się funkcji maskującej. Fantastycznie wyglądają późną jesienią, gdy ich liście przebarwiają się na kolor czerwony. Warto wspomnieć też o bluszczu pospolitym, którego zaletą są zimozielone, błyszczące liście.

Bluszcz poradzi sobie na wilgotnym stanowisku o słabym nasłonecznieniu. Może uzupełniać ubytki trawnika w cieniu drzew. Na miejscu słonecznym doskonale wzrasta milin amerykański, który rozwija czerwone, pomarańczowe lub żółte kwiaty w formie długich trąbek i osiąga wysokość do około 10 m. Ponadto do kwiatów pnących wieloletnich zaliczają się: róża pnącacytryniec chiński dający owoce o właściwościach leczniczych oraz imponujący kokornak wielkolistny, ceniony za duże, sercowate liście.

Rośliny pnące jednoroczne

W tej grupie pnączy mamy ogromny wybór i warto wiedzieć, że niektóre gatunki roślin pnących jednorocznych świetnie radzą sobie w donicach na balkonie. Do najpiękniejszych gatunków jednorocznych na balkon zalicza się uprawiany z siewu groszek pachnący, a także wilec trójbarwny, czyli kwitnący przez całe lato kuzyn batata. Wyposażone w odpowiednie podpory lub puszczone po balustradzie, rośliny te mogą osiągnąć nawet 2-3 m rozpiętości.

Równie dużą popularnością cieszy się nasturcja, mająca piękne kwiaty i charakterystyczne, delikatne liście, przypominające małe parasolki. Nasturcję uprawia się w wilgotnej i żyznej glebie. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Odmiany te należy obficie podlewać i nawozić. W przeciwieństwie do roślin pnących wieloletnich, pnącza ogrodowe jednoroczne zawsze potrzebują stanowiska w pełnym słońcu.

Rośliny pnące balkonowe

Nie tylko pnącza jednoroczne nadają się do uprawy na balkonie. Posiadając balkon na niższych kondygnacjach budynku można pokusić się o posadzenie szybko rosnącego egzemplarza w gruncie i poprowadzenie go w górę po gzymsach i balustradach. Roślina pnąca tworząca taką ścianę zieleni robi imponujące wrażenie. W takiej roli dobrze sprawdzą się: bluszcz pospolity, winobluszcz, hortensja pnąca, dławisz, przywarka japońska, milin, rdestówka Auberta.

Te silnie rosnące gatunki wspinają się po murze za pośrednictwem korzeni przybyszowych, przylg lub po prostu bardzo mocno się owijając, więc do wzrostu zwykle nie potrzebują szczególnych konstrukcji.

Pnącza zimozielone

Pnącze zimozielone nie zrzuca liści w okresie zimowym, pozostaje więc zielone przez cały rok. Jednak nie wszystkie gatunki tych roślin są wystarczająco mrozoodporne w naszym klimacie, dlatego w polskich warunkach tylko niektóre z nich faktycznie zachowują całoroczne ulistnienie. Z tego względu na szczególną uwagę zasługuje trzmielina Fortune'a, bluszcz i różne odmiany wiciokrzewów, które dobrze sobie radzą z polską zimą.

Dlaczego warto uprawiać rośliny pnące?

Pnącza są cenione przede wszystkim za swoje niezwykłe właściwości, które decydują o ich wyjątkowych walorach użytkowych. Ze względu na ich szybki wzrost, ogród, altana lub balkon w krótkim czasie pokrywają się zielenią. Umiejętne cięcie i formowanie pnączy pozwala dowolnie je prowadzić i dzięki temu aranżować przestrzeń ogrodu według własnego pomysłu.

Mogą maskować mało atrakcyjne części ogrodu i zaniedbane budynki lub porastać ogrodzenia, tworząc zieloną barierę dla hałasu i wzroku przechodniów. Ponadto tego typu rośliny łatwo się rozmnaża – wystarczy pęd włożyć do wody i poczekać aż się ukorzeni.

Krzewy pnące kwitnące w sklepie Florexpol

Sklep z nasionami Florexpol to bogaty asortyment, który obejmuje różne odmiany pnączy w formie sadzonek i nasion. Rośliny pnące sprzedajemy jako towar najwyższej jakości, pochodzący z najlepszych krajowych i zagranicznych upraw. Gatunki, jakie oferuje nasz sklep ogrodniczy online, świetnie nadają się do uprawy w każdym ogrodzie, na balkonie, na działce. Gwarantujemy, że sprzedawane przez Florexpol sadzonki pnączy przekształcą się w pełnowartościową roślinę o wielobarwnych liściach lub zjawiskowych kwiatach.

Sprawdź także:

Aktywne filtry