Tulipany są jedną z najbardziej wdzięcznych roślin cebulowych, zdobiących ogród już od wczesnej wiosny, a ponadto zakwitają jako jedne z pierwszych kwiatów. W zależności od temperatur mogą pojawić się już pod koniec marca! Kiedy i w jaki sposób sadzić tulipany dla najlepszego efektu?
Na początek mała ciekawostka. Czy wiesz, że hodowcom udało się pozyskać ponad 15 tys. odmian tulipanów? Taka różnorodność jest w świecie roślin rzadko spotykana, dlatego jest to korzyść, którą możesz śmiało wykorzystać w swoim ogrodzie. Wybierz odmiany, które wkomponują się w aranżację posesji, pamiętając przy tym, że tulipany najpiękniej wyglądają sadzone w dużych skupiskach, tworząc wielokolorowe kwiatowe dywany.
Zanim zasadzisz tulipany – jak wybrać zdrowe cebulki?
Tulipany są gatunkiem cebulowym, a więc do wyhodowania własnych kwiatów, niezbędne jest zakupienie cebulek kwiatowych. Co warto podkreślić, cebula kwiatowa jest swego rodzaju magazynem, w którym przechowywane są substancje odżywcze umożliwiające właściwy rozwój rośliny.
Dlatego właśnie należy się postarać, by cebulki były wysokiej jakości. Co to oznacza? Jak rozpoznać porządny materiał sadzeniowy?
Cebulki tulipanów (i innych roślin cebulowych) muszą być jędrne i zdrowe, bez widocznych uszkodzeń, pęknięć, pomarszczeń i oznak gnicia. Łupina okrywająca cebulki tulipanów ma kolor brązowy, a odstępstwa od tej zasady mogą oznaczać wysuszony lub chory materiał, dlatego lepszym wyjściem będzie rezygnacja z zakupu. Co ważne, uszkodzone cebule są bardziej narażone na choroby grzybowe, które mogą wystąpić podczas uprawy, ale może to być również efekt obecności szkodników roślin cebulowych.
Cebule należy zasadzić niedługo po zakupie – zbyt długie zwlekanie może skutkować wyschnięciem cebulek, co zniweczy plan uprawy. Do momentu sadzenia można je przechowywać w zacienionym i suchym miejscu, w papierowej torbie lub woreczku z otworami umożliwiającymi cyrkulację powietrza.
Kiedy sadzić tulipany?
Zalecanym terminem do sadzenia tulipanów jest jesień – od września do końca października. Oczywiście ten termin jest umowny, ponieważ dużo zależy od aktualnej temperatury. Optymalna to nie mniej niż 9ºC. Ważne jest również, by ziemia nie zaczęła marznąć. Przymrozki spowodują, że samo sadzenie będzie utrudnione, a cebulka będzie miała zbyt mało czasu, by ukorzenić się przed nastaniem zimy.
Gdzie sadzić tulipany – warunki uprawy
Tulipany preferują miejsca dobrze nasłonecznione. Poradzą sobie też w niewielkim półcieniu, jednak ważne jest, by każdego dnia miały kilkugodzinny kontakt ze słońcem. Jeśli zdecydujesz się na stanowiska położone w dużym cieniu, musisz przygotować się, że Twoje kwiaty nie będą obficie kwitły, a ich łodygi wyrosną nienaturalnie w poszukiwaniu światła.
Najlepszą glebą pod tulipany jest gleba dobrze przepuszczalna, która nie będzie przyczyniała się do zastojów wody. Podłoże powinno być również żyzne, o obojętnym odczynie pH.
W sytuacji, gdy ziemia w Twoim ogrodzie jest zbyt ciężka, gliniasta, niezbędne będzie rozluźnienie jej piaskiem. Z kolei gleby zbyt piaszczyste, jałowe trzeba użyźnić, mieszając z kompostem.
Przed zasadzeniem cebulek należy odpowiednio przygotować stanowisko. Zalecamy, by obszar, w którym planujesz uprawę, dokładnie przekopać, usuwając przy okazji chwasty, pozostałości po innych roślinach, zanieczyszczenia, a większe grudki ziemi – rozbić. Po spulchnieniu i oczyszczeniu podłoża wystarczy je starannie zagrabić i pozostawić na kilka dni do lekkiego ubicia.
Tak przygotowany teren gotowy jest na sadzenie cebulek. W jaki sposób zasadzić tulipany, by uzyskać jak najlepszy efekt?
W jaki sposób sadzić tulipany?
Proces sadzenia nie jest skomplikowany, jednak dla lepszego zobrazowania, podzielimy go na kilka prostych kroków. Sprawdź, jak zasadzić tulipany krok po kroku.
- Cebulki należy sadzić na głębokości trzykrotnie większą od jej wysokości. Przyjmuje się, ze zdrowa cebulka tulipana ma ok. 4 cm wysokości, a więc dołek powinien mieć od 10-15 cm głębokości. Jeśli cebulki są większe, niezbędne będzie wykopanie proporcjonalnie głębszego zagłębienia. Cebule posadzone zbyt blisko powierzchni będą miały mniejsze szanse na prawidłowy wzrost. Z kolei zbyt głęboki dołek sprawi, że roślina będzie miała problem z przebiciem się na powierzchnię.
- Cebule zawsze powinny być sadzone spiczastą stroną do góry! To tu znajduje się zalążek rośliny, z którego docelowo wyrośnie kwiat.
- Przy większej liczbie cebulek możesz wspomóc się sadzarką, która ułatwi kopanie dołków pod sadzenie, a przy okazji – będą one precyzyjnie wytyczone i odpowiedniej głębokości.
- Zasadzone cebule należy przysypać warstwą ziemi, a następnie delikatnie podlać. Pamiętaj, by strumień nie był zbyt silny, co mogłoby doprowadzić do wypłukania cebul z podłoża lub zalania ich wewnątrz ziemi.
- Jeśli sadzisz tulipany dość wcześnie, a jesień jest sucha, konieczne będzie kilkukrotne podlanie. Ważne, by nie było obfite, przez co cebulki byłyby narażone na gnicie.
- W celu zabezpieczenia cebulek przed mrozami trzeba je wyściołkować. Dobrą ochroną jest kora sosnowa, igliwie lub suche liście.
O czym jeszcze warto pamiętać, by sadzenie okazało się jak najbardziej efektywne?
Tulipany uwielbiają towarzystwo, zwłaszcza swoje, dlatego doskonałym rozwiązaniem, a do tego szalenie okazałym, jest sadzenie ich w większych skupiskach. Pojedyncze egzemplarze znikną w ogrodzie, dlatego lepiej pomyśleć nad zagospodarowaniem większego fragmentu ogrodu.
Kolejna kwestia to przestrzeń. Pomiędzy kolejnymi cebulkami zachowaj ok. 10 cm odstępy, co pozwoli roślinie na swobodny wzrost.
Poszczególne odmiany tulipanów różnią się nie tylko wybarwieniem płatków, ale także wysokością, czy terminem kwitnienia. Jeśli nie chcesz zapomnieć, które odmiany są w danym miejscu i kiedy możesz spodziewać się kwitnienia, zaleca się oznaczenie rabat za pomocą wbitych w ziemię patyczków z etykietą informacyjną.