Rośliny balkonowe

Rośliny doniczkowe

wysylka-ziol-kategoria.jpg

Zarówno balkon w bloku, jak i w domu jednorodzinnym może przyciągać wzrok przechodniów za sprawą roślin. Odpowiednio dobrane i dobrze pielęgnowane kwiaty na balkon całkowicie zmieniają wygląd fasady i będą cieszyć oko przez wiele miesięcy. Dzięki roślinom z dorodnymi kwiatostanami lub kolorowymi liśćmi balkon tętni życiem, mieniąc się kolorami od wiosny aż do jesieni.

Czym charakteryzują się kwiaty balkonowe?

Rośliny na taras czy balkon są roślinami o zróżnicowanym pokroju, dekoracyjnych liściach lub uroczych kwiatkach w różnych barwach. Pierwsze z nich wysadza się do doniczek już wczesną wiosną – w marcu lub w kwietniu (np. bratki), chociaż z większością warto poczekać do połowy maja i ustąpienia ryzyka przymrozków. Kwiaty do skrzynek balkonowych są łatwo dostępne. Ważne, aby zapewnić im przepuszczalną glebę oraz regularne, ale umiarkowane podlewanie. Pod tym względem rośliny balkonowe wymagają z naszej strony starannej opieki, ponieważ odmiany kwiatów balkonowych znacznie częściej zapadają na choroby grzybowe. Warto zagwarantować im również miejsce osłonięte od silnych wiatrów.

Jak sadzić i pielęgnować kwiaty balkonowe?

Pośród gatunków dedykowanych do uprawy na balkonach znajdują się zarówno jednoroczne odmiany, jak i rośliny wieloletnie np. do donic na zewnątrz. Możliwe jest łączenie ze sobą różnych wariantów i w ten sposób uzyskanie ciekawych kompozycji kwiatowych. Puste miejsca po przekwitłych roślinach można na bieżąco uzupełniać nowymi sadzonkami. Rośliny balkonowe wieloletnie powinny zimować w warunkach domowych. Jeśli jednak nie możemy im zapewnić pomieszczenia z optymalną temperaturą i wilgotnością, możemy spróbować zimowania na zewnątrz po zabezpieczeniu z całą donicą. W takim wypadku już na etapie sadzenia pamiętajmy, by zastosować donice mrozoodporne. Donice należy też odpowiednio dopasować do docelowej wielkości sadzonek.

Duże kwiaty na balkon o rozbudowanej bryle korzeniowej będą potrzebować większych pojemników z dużą ilością podłoża. Chociaż większość odmian można sadzić w ziemi uniwersalnej, to niektóre gatunki wymagają dedykowanego podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie w pojemnikach warstwy drenażu w postaci drobnych kamyków lub potłuczonej ceramiki. Nie warto sadzić roślin balkonowych do ziemi z poprzedniego sezonu. Podstawą pielęgnacji roślin kwitnących jest regularne nawożenie oraz zapewnienie im wilgotnego podłoża. Do podlewania należy używać odstanej wody, a czynność tę warto wykonywać wieczorem lub wczesnym rankiem. Istotne jest tutaj także regularne usuwanie przekwitłych kwiatów, które pobudza roślinę do długiego kwitnienia.

Jakie gatunki kwiatów uprawiać na balkonach?

Wybierając rośliny uprawiane na balkonie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę warunki, które panują w tym miejscu. Rośliny ozdobne na balkon powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych: bezpośredniego słońca, deszczu, wiatru. Ze względu na fakt, że balkony i tarasy to miejsca częstokroć obfitujące w słońce, warto zaufać tym roślinom, które poradzą sobie w takim otoczeniu. Można tam umieścić zarówno odmiany sezonowe, jak i całoroczne.

Praktycznym rozwiązaniem bywa zakup wieloletnich kwiatów na taras i balkon, które są odporne na mróz i nie trzeba ich co roku wymieniać. Można je po przekwitnięciu lub zasuszeniu w każdej chwili posadzić (lub tymczasowo zadołować) w ogrodzie. W przestrzeni balkonowej świetnie sprawdzi się azalia, bluszcz, lawenda, żurawka oraz funkia. W takich miejscach można uprawiać dodatkowo zioła, które będą stanowić doskonały dodatek do potraw. Najchętniej wybierane przez klientów na balkon są (traktowane jako jednoroczne) surfinie, pelargonie, begonie oraz fuksje. Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • - okres kwitnienia – na balkon najlepiej nadają się odmiany kwitnące wiosną i latem, dzięki temu będą cieszyć oko przez cały sezon,
  • - kondycja – przed zakupem warto sprawdzić stan roślin, szczególnie to, jak wyglądają ich liście i korzenie oraz czy obecne są na nich szkodniki,
  • - sezonowość roślin – nie każda roślina balkonowa jest odporna na mrozy, dlatego też niektóre muszą podczas pierwszych przymrozków zostać przeniesione zimą do pomieszczenia.

Kwiaty na stanowiskach słonecznych

W większości przypadków uprawia się kwiaty balkonowe lubiące słońce. Jednak czasami na stanowisku słonecznym promienie są tak mocne, że delikatniejszym roślinom grożą poparzenia słoneczne. Należy zapewnić im wilgotne podłoże, chociaż potrafią sobie świetnie poradzić nawet podczas chwilowych niedoborów wody. Na najgorętszych balkonach warto zastosować mieszankę ziemi kwiatowej z hydrożelem, który pomoże zatrzymać wilgoć w podłożu. 

Kwiaty na balkon słoneczny to najszersza kategoria roślin, różniących się pomiędzy sobą wielkością, kształtem i barwą liści. Do tej grupy zalicza się m.in. pelargonie, gazanie oraz nasturcje, a także zioła i jednoroczne trawy.

Kwiaty balkonowe zwisające

Odmiany kwiatów w wiszących donicach lub w wiszących koszach to doskonały sposób na uzupełnienie aranżacji balkonu, zwłaszcza tego niedużego. Dekoracyjne, zwisające pędy wkomponowane pomiędzy tradycyjnymi roślinami, zachwycą każdego. Wyjątkowo szybko się rozrastają i kwitną obficie pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią pielęgnację.

Wśród kwiatów zwisających ogromną popularnością cieszą się: lobelia, surfinia (petunia), fuksja, skrętnik skalny czy komarzyca. Należy jednak pamiętać o tym, że w jednej donicy powinny znajdować się wyłącznie odmiany roślin o podobnych wymaganiach pielęgnacyjnych.

Całoroczne rośliny balkonowe

Rośliny zimozielone na taras całoroczne o dekoracyjnych liściach mogą kwitnąć w okresie wiosennym oraz przez całe lato, a jesienią wciąż stanowić ozdobę balkonu. Do najpopularniejszych roślin całorocznych zalicza się głównie krzewy liściaste i krzewinki typu: barwinek pospolity, bukszpan, rododendron, wrzos, ale także karłowe iglaki uprawiane w dużych donicach.

Należy pamiętać, że rośliny do donic na zewnątrz powinny spędzić zimę na balkonie pod bardzo solidnym zabezpieczeniem. Donice należy obłożyć styropianem (również od spodu) i okręcić folią, a następnie umieścić w kartonie. Korony osłaniamy kapturem z agrowłókniny.

Odmiany wieloletnie

Rośliny wieloletnie powinny być sadzone w donicach lub pojemnikach, które łatwo będzie później przenieść pod dach i przechować w okresie zimowym. Ich korzenie, umieszczone w pojemniku, są bowiem narażone na przemarzanie z każdej strony (również od spodu), a nie tylko z góry, jak ma to miejsce w gruncie. Do najpopularniejszych gatunków wieloletnich na balkon należą: begonia bulwiasta, fuksja magellańska, dalia, lawenda, a także werbena.

Kwiaty balkonowe pnące

Kwitnące pnącza można umieścić na balkonie w pobliżu ściany lub balustrady. Oprócz funkcji dekoracyjnej chronią balkon przed hałasem, słońcem i zanieczyszczeniami. Spośród kwiatów pnących najchętniej wybierane są: wiciokrzew, bluszcz, niskopienne powojniki, wilec oraz groszek pachnący. Za wyjątkowo piękne, intensywne barwy najbardziej cenione są takie pnącza na balkon jak: powój trójbarwny, tunbergia i nasturcja kanaryjska.

Kwiaty na balkon cieniolubne

Interesują Cię kwiaty balkonowe do cienia? Te rośliny dedykowane są na stanowiska o wystawie północnej, ponieważ z powodzeniem można uprawiać je w zacienionych miejscach, gdzie zakwitają mimo braku światła. Balkony północne są najtrudniejszymi stanowiskami uprawy ze względu na niedobory słońca, chłód i wiatr. Mało który gatunek światłolubny poradzi sobie w takich warunkach, w najlepszym wypadku „wyciągając” pędy i ograniczając kwitnienie.

Tym bardziej warto wiedzieć, że znakomitą rośliną balkonową cieniolubną jest niecierpek, a także begonia bulwiasta, hosta, bluszczyk kurdybanek, brunnera i miodunka.

Dlaczego warto uprawiać kwiaty na balkonie?

Po pierwsze za uprawą roślin na balkonie przemawiają względy estetyczne. Ich kwiaty upiększają przestrzeń bogatą paletą barw. Ciekawy efekt wizualny tworzą dobrane kolorystycznie różne odmiany roślin umieszczone w jednej skrzynce. Odmiany zwisające polecane są do obsadzenia balustrady i ukrycia jej niedociągnięć. Rośliny do donic na taras ozdabiają przestrzeń od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Rośliny balkonowe w ofercie sklepu Florexpol

Kwiaty są istotnym elementem wpływającym na wystrój balkonów i przydomowych tarasów. W asortymencie sklepu internetowego Florexpol dostępna jest szeroka gama roślin nadających się do uprawy w pojemnikach i skrzynkach. Sklep ogrodniczy online Florexpol oferuje bogaty wybór kwiatów i roślin dekoracyjnych przeznaczonych do uprawy na balkonach. W sprzedaży do dyspozycji klientów są sadzonki pochodzące wyłącznie z zaufanych źródeł.

Asortyment roślin balkonowych, jaki oferuje sklep z nasionami Florexpol jest dostępny wczesną wiosną, a pierwszą wysyłkę rozpoczynamy już 10 kwietnia. Sprawdź, jakie inne rośliny kupisz w naszym sklepie:

Aktywne filtry

Kod: 50-677

Komarzyca

1 szt.
10,90 zł
Kod: 50-814

Skrętnik skalny

1 szt.
11,70 zł
  • Obecnie brak na stanie
BRAK