Cebula dymka

Cebula dymka to mała cebula (najczęściej o wielkości od 9 do 21 mm), którą możemy spożywać bezpośrednio, przechowywać i sadzić w ogrodzie warzywnym. Nie jest więc odmianą Allium cepa (cebula zwyczajna), ale jej bardzo wczesną formą.

Skąd się wzięła nazwa „dymki cebuli"? Niegdyś małe cebulki zadymiano, aby zahamować wzrost pędów, dzięki czemu można było je zasadzić na wiosnę. Dymienie przeszło do historii, ale nazwa pozostała, dlatego w naszym sklepie znajdziesz różne odmiany dymki, z których – szybciej niż z siewu – uzyskasz dorodną cebulę i szczypiorek. W sklepie ogrodniczym online Florexpol znajdziesz wiele odmian małych cebulek, między innymi popularną Red Karmen (odmiana czerwona), Wolską, Snow Ball, czy Stuttgarter.

Przechowywanie cebulek dymki

Jeśli myślimy o uprawie cebuli i dokonaliśmy zakupu wcześniej, zanim nastała wiosna, to warto zadbać o odpowiednie warunki przechowywania dymki zimą. Ważne, aby do opakowania z cebulami nie dostała się wilgoć, ale jednocześnie kluczowe jest dostosowanie temperatury otoczenia: cebulki powinny podsuszać się w cieple (od 20 do nawet 28 st. C) lub wręcz odwrotnie – spędzać czas w chłodzie od 0 do 2 st. C. Suche otoczenie i odpowiednia temperatura pozwolą zatrzymać wyrastanie pędów kwiatowych. Należy unikać średnich temperatur (4-10 st. C), bo to w nich w szybkim tempie zaczyna się wyrastanie szczypioru lub rozwój chorób grzybowych.

Uprawa cebuli dymki

Jak uprawiać małe cebulki? Przede wszystkim musimy zadbać o glebę oraz o otoczenie upraw sadzonek dymki. Jaka powinna być charakterystyka gleby? Do uprawy dymki powinniśmy wykorzystać ziemię o pH lekko kwaśnym lub obojętnym (6,5-7,0). Cebula szczelonka (dymka) lubi stanowiska nasłonecznione i ciepłe, w których nie brakuje wilgoci. Istotny jest także odpowiedni płodozmian. Decydując się na posadzenie dymki, powinniśmy unikać grządek, na których wcześniej rosła marchew, ziemniaki, buraki czy seler. Korzystna natomiast będzie gleba, w której uprzednio rosła m.in. fasola szparagowa, pszenica, jęczmień, dynia lub ogórki. Prawidłowy płodozmian pozwala jeszcze lepiej chronić dymkę przed chorobami.

Jakie sąsiedztwo wpływa korzystnie na uprawę cebuli dymki? Świetnie sprawdzi się obecność m.in. majeranku, buraków ćwikłowych, truskawek, pomidorów, ogórków oraz marchewki i pietruszki. Cebula dymka może gorzej reagować na obecność rzodkiewki i kapusty.

W uprawie amatorskiej małe cebule należy sadzić co 5-10 cm. Zagęszczenie upraw będzie miało sens, jeśli mamy w planach uzyskanie młodych cebulek i świeżutkiego szczypiorku. Po przerwaniu rzędu reszta cebul będzie rosła swobodnie. Drobne cebulki sadzimy w marcu lub w kwietniu, pamiętając, żeby nie umieszczać całej cebulki w glebie – górna część rośliny powinna wystawać ok. 0,5 cm nad gruntem.

Dlaczego warto uprawiać cebulę dymkę? Nie tylko walory smakowe

Cebula dymka to świetnie rozwiązanie dla początkujących ogrodników, którzy chcą szybciej uzyskać plon i cieszyć się zdrowymi warzywami. Uzyskiwanie dymki z cebulek jest znacznie prostsze, niż w przypadku sadzenia nasion. Cebulki są odporniejsze na choroby i działanie chwastów. Szybciej również otrzymujemy z nich szczypiorek niż z nasion, które dadzą plon dopiero w kolejnym roku.

Sadzonki dymki uprawiane są przez ludzkość już od tysiącleci (za jej ojczyznę uznaje się Azję Środkową), stąd jej obecność w naszej kuchni jest naturalna. Dymka nadaje się do bezpośredniego spożycia. Najczęściej spotykane odmiany są o łagodnym smaku, ale sięgając np. po Red Karmen, czyli dymkę czerwoną, możemy napotkać pikantniejsze nuty. Cebula dymka doskonale sprawdzi się jako zamiennik dorodnej cebuli, gdyż ma niemal identyczne walory odżywcze oraz smakowe. Jest świetnym dodatkiem do sałatek i wielu innych dań, nie brakuje w niej witamin (szczególnie z grupy B, a także C), dlatego powinna znaleźć się w każdym warzywniku.

Cena cebulki dymki w naszym sklepie jest niewielka, dlatego tym bardziej warto w nią zainwestować i uprawiać na swojej grządce. Sprawdź nasz sklep z nasionami i wybierz także inne warianty warzyw. Rośliny owocowe, w tym sadzonki drzew owocowych i krzewy owocowe polecają się do ogrodów, w których chce się uprawiać zdrowe i słodkie produkty.

Aktywne filtry