Trawy ozdobne

Trawy ozdobne do ogrodu są nowoczesną i oryginalną dekoracją, z tego powodu zyskały ogromną popularność. Nadają przestrzeni specyficzny, dziki charakter i świetnie łączą się z innymi gatunkami roślin. Ozdobne trawy mogą rosnąć jako pojedyncza kępa i w zależności od gatunku osiągać wysokość nawet 2,5 m, wytwarzać piękne kwiatostany i szumieć wraz z podmuchami wiatru. U nas możesz zaopatrzyć się w nasiona traw ozdobnych oraz sadzonki różnego rodzaju – sprawdź ofertę już dziś!

Trawa ozdobna – cechy charakterystyczne

Ozdobne trawy do ogrodu to rośliny ozdobne o niewielkich wymaganiach względem uprawy, a jednocześnie o dużej mrozoodporności. Niektóre z nich tworzą okazałe kępy, złożone z wielu liści, dlatego też są chętnie wybierane zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych ogrodów. Trawa jest w stanie rozrosnąć się na boki, pokrywając duże powierzchnie. W zależności od odmiany trawy ozdobne przybierają różne barwy, a ich okres kwitnienia przypada latem. Większość gatunków uważana jest za mocno ekspansywne.

Ozdobne trawy ogrodowe są w stanie zająć miejsce innym roślinom i doprowadzić do ich zniszczenia. Na trawnikach mogą rosnąć jako solitery. U niektórych odmian, jak np. rozplenica japońska czy piękna trawa pampasowa, ozdobne kwiatostany pojawiają się w drugiej połowie lata. Inne gatunki mogą służyć do tworzenia żywopłotów. Źdźbła traw po wyschnięciu, zazwyczaj późną jesienią, przybierają słomkowy kolor i ciekawie prezentują się na tle białych połaci śniegu.

Trawy ozdobne do ogrodu

Pośród traw ozdobnych panuje różnorodność gatunkowa – poszczególne odmiany różnią się między sobą kolorem, kształtem źdźbła i rozmiarem tworzonych kęp. Przed wyborem tych roślin warto zapoznać się ze specyfiką odmiany, a przede wszystkim z jej wymaganiami pielęgnacyjnymi. Pośród wielu gatunków znajdziemy zarówno trawy jednoroczne, jak i wieloletnie roślinyTrawy do ogrodu przybierają też rozmaite formy. Na rynku dostępne są m.in. trawy ozdobne niskie, wysokie, kwitnące czy mrozoodporne. Największą popularnością cieszą się miskanty chińskie o kaskadowym pokroju oraz piórkówki japońskie.

Trawy ozdobne wieloletnie

Trawy wieloletnie są chętnie wybierane przez klientów ze względu na ich prostą uprawę, łatwą adaptację w wyznaczonym miejscu i różnorodność gatunkową. Część z nich tworzy niskie, zwarte kępy, a inne osiągają wysokość nawet 2-3 metrów. Trawy wieloletnie to gatunki o stosunkowo małych wymaganiach uprawowych, więc poradzą sobie nawet w średnio żyznym podłożu. Do odmian wieloletnich zalicza się miskanty chińskie, rozplenice, kostrzewy czy turzyce. Cechuje je zróżnicowany wygląd i nieograniczone możliwości kompozycyjne.

Jednoroczne trawy ozdobne

Odmiany jednoroczne świetnie dopełniają rabaty w ogrodzie. Mogą być ponadto z powodzeniem uprawiane na tarasach oraz balkonach. Umożliwiają tworzenie wyjątkowych kompozycji, które co roku wyglądają inaczej. Ich kwiatostany bardzo często nadają się do cięcia i zasuszania, stanowiąc nietuzinkowe dopełnienie bukietów. Najchętniej wybieranymi gatunkami traw jednorocznych są: trawa cytrynowa, ostnica mocna, sorgo, dmuszek jajowaty.

Trawy ozdobne kwitnące

Wszystkie trawy kwitną, jednak nie wszystkie tak samo widowiskowo. Najpopularniejszym gatunkiem trawy ozdobnej, która efektownie kwitnie, jest miskant chiński (miscanthus sinensis). Roślina pięknie wygląda, jest okazała, mrozoodporna i łatwa w uprawie. Szczególnym uznaniem cieszy się trawa rozplenica (zwana też piórkówką), zdobna w kwiatostany przypominające pióropusze. Kwitnieniem zachwyca również trzęślica trzcinowata, której długie, strzeliste pędy kwiatowe wyrastają wysoko ponad kępę liści.

Odmiany sucholubne

Większość traw ozdobnych ukorzenia się płytko, dlatego z reguły źle znoszą przedłużające się susze, jednak są gatunki, które świetnie radzą sobie w suchej glebie. Taką trawą jest srebrzysto-niebieska wydmuchrzyca piaskowa, w naturze często spotykana na nadmorskich wydmach. Dosyć tolerancyjny w tym zakresie jest również śmiałek darniowy, rosnący z powodzeniem na bardzo przeciętnych glebach. Wszystkie gatunki traw sucholubnych nadają się do wykorzystania na rabatach, w ogrodach skalnych i wzdłuż ścieżek. W ofercie sklepu internetowego Florexpol znajdziesz również nietypowe trawy ozdobne do cienia i półcienia, które idealnie sprawdzą się w ciemnym ogrodzie. 

Kolorowe trawy ozdobne

Trawy ozdobne czerwone wieloletnie to wspaniały element dekoracyjny ogrodu, który zyskał rzesze miłośników. Przykładem takiej trawy jest wybitnie popularna imperata Red Baron, efektownie czerwieniejąca jesienią. Są gatunki, które zachowują miedziane odcienie przez cały sezon, np. turzyca Buchanana Red Rooster lub turzyca Petriego Milk Chocolate. Turzyce to gatunek szczególnie interesujący, bowiem występują w mnogości barwnych odmian, jak chociażby zdobna, paskowana turzyca Morrowa.

Warto wiedzieć, że przedstawicielki tego gatunku doskonale sobie radzą na wilgotnych, cienistych stanowiskach, zwykle zbyt ciemnych i zimnych dla innych traw. Ciekawym gatunkiem jest miskant chiński Little Giraffe tworzący ciemne, zielone liście z limonkowymi pasami. Nie tylko barwne źdźbła, ale także kłosy mogą być prawdziwą ozdobą rośliny. Rozplenica japońska Moudry wytwarza duże, fioletowo-czarne kwiatostany. Z kolei trawa Muhlenbergia Capillaris zachwyca przepięknymi, zwiewnymi, różowymi kwiatostanami.

Jak i kiedy sadzić trawy ozdobne?

Ze względu na właściwości traw ozdobnych, najlepszą metodą sadzenia jest umieszczenie ich w wytyczonych miejscach w ogrodach tak, aby nie przedostawały się poza wyznaczoną barierę. Sadzonki doskonale czują się w użyźnionym i jednocześnie rozluźnionym podłożu. Jeśli rośliny przesadzamy z pojemników, możemy to robić właściwie przez cały sezon wegetacyjny, ale przyjęło się, że najlepiej zrobić to na wiosnę. Bezwzględnie wiosną sadzimy do gruntu sadzonki w formie korzeniowej (kłącza). Wówczas rośliny będą miały przed sobą cały rok na rozbudowę systemu korzeniowego i tym samym lepsze przygotowanie się do zimowania.

Najwytrzymalsze trawy ozdobne mogą być sadzone w ogrodzie także jesienią. Wówczas nowo posadzone egzemplarze należy ściółkować liśćmi lub stroiszem, by ochronić je przed mrozem. Dorosłe egzemplarze zaś pozostawiamy do zaschnięcia i takie suche kępy związujemy w wiechy. Kępy traw na balkon i taras, uprawiane w donicach lub pojemnikach, przed nadejściem mrozów należy przenieść do wewnątrz, do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia.

Z jakimi roślinami warto sadzić trawy?

Trawy ozdobne świetnie komponują się z iglakami oraz kwitnącymi bylinami. Wspaniale wyglądają na tle krzewów ozdobnych, jednak powinny stanowić tylko uzupełnienie rabat bylinowych. Mogą tworzyć aranżacje także z roślinami okrywowymi, wrzosowiskami oraz łąkami kwietnymi. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie samych traw ozdobnych o średnim wzroście, które nie zagłuszają pozostałych roślin. Ciekawą opcją jest komponowanie różnych gatunków traw obok siebie.

Wymagania traw ozdobnych podczas uprawy

W kwestii uprawy trawy ozdobne charakteryzują się podobnymi preferencjami. Nie są wymagające względem gleby, nasłonecznienia oraz nawożenia. Są w stanie dostosować się do warunków otoczenia. Aby cieszyć się pięknym wyglądem i rozkwitem kwiatostanów traw ozdobnych należy im zapewnić średnio przepuszczalną, wilgotną glebę oraz słoneczne stanowisko. W sklepach ogrodniczych dostępne są także inne trawy, które dają sobie radę w miejscach z ograniczonym dostępem do promieni słonecznych, gdzie nie tracą intensywnego wybarwienia liści. W takich warunkach sprawdzi się turzyca oszimska czy miskant olbrzymi.

Najlepszym momentem, w którym powinno się przycinać gęste kępy trawy na wysokości 10-20 cm, jest wczesna wiosna, kiedy rozpoczynają swój sezon wegetacyjny. Nie zaleca się przycinania gatunków zimozielonych (przykładem jest kostrzewa sina), wystarczy jedynie oczyszczenie kępy z uschniętych źdźbeł.

Najładniejsze trawy ozdobne w ofercie sklepu Florexpol

Sklep ogrodniczy online Florexpol ma do dyspozycji klientów różnorodne trawy ozdobne. Sadzonki występują w wielu odmianach i w różnych wysokościach. Asortyment traw ozdobnych Florexpol oferuje wyłącznie w okresie wiosennym. Z powodzeniem mogą posłużyć do tworzenia ciekawych kompozycji, a także jako element żywopłotu. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie najwyższej jakości najpiękniejsze trawy ozdobne, pochodzące od sprawdzonych producentów. Produkty proponujemy w atrakcyjnych cenach wraz z bezpieczną dostawą pod wskazany adres.

Co jeszcze oferuje nasz sklep z nasionami?

Aktywne filtry