zamknij

Dostępność

Cena

  • 8,00 zł - 15,00 zł

Kolor

Okres kwitnienia

Stanowisko

Kwiaty cięte

Termin wysyłki

Zimowanie

Roślina miododajna

Wysokość rośliny

Jadalne kwiaty

Pachnące

Zioła

Zioła

wysylka-ziol-kategoria.jpg

Zioła – sadzonki ziół

Planując przestrzeń w przydomowym ogródku, warto wygospodarować na grządkach warzywnych odrobinę miejsca na zioła do ogrodu. Te dobroczynne rośliny wykazują szereg właściwości leczniczych, które są pomocne w łagodzeniu objawów różnych chorób. W domowej kuchni zioła ogrodowe wykorzystuje się jako aromatyczny dodatek do potraw, sałatek i napojów, poprawiający ich smak, zastępujący sól, ułatwiający trawienie. Zioła ozdobne pięknie pachną, często też efektownie kwitną, dlatego też mogą stanowić doskonałą ozdobę ogrodu. W ofercie naszego sklepu wiosną znajdziesz sadzonki ziół do ogrodu, które z pewnością przypadną Ci do gustu!

Kiedy powinno się sadzić zioła w ogrodzie?

Zioła do ogrodu w postaci sadzonki, kupowane w sklepach ogrodniczych, można umieszczać w ziemi po ustąpieniu przymrozków. Najlepiej posadzić nasiona ziół do ogrodu pomiędzy połową kwietnia a połową maja. Zioła powinny być gotowe do zbioru już po kilkunastu tygodniach.

W jaki sposób posadzić zioła?

Kompozycje ziołowe tworzy się w ogrodzie na podobnych zasadach jak rabaty kwiatowe. W części centralnej rabaty warto umieścić rośliny wysokie, a kolejne gatunki ziół sadzić ku krańcom rabaty, w miarę zmniejszania się ich wysokości. Takie rozmieszczenie roślin zapewnia optymalne warunki wzrostu ziół. Jeśli rabata ziołowa jest ograniczona płotem lub murem, najwyższe odmiany powinny się pod nimi znaleźć. Zioła do ogrodu jednoroczne należy umieszczać w ziemi w grupach i najlepiej co roku zmieniać ich lokalizację.

Wymagania ziół względem gleby

Większość ziół do uprawy wymaga lekkiego i przepuszczalnego podłoża. Należy pamiętać, że rośliny te nie tolerują nadmiaru wilgoci. Ozdobne zioła w ogrodzie nie powinny być sadzone w miejscach, w których mamy do czynienia z ciężką, gliniastą glebą. Świetnie radzą sobie natomiast na podwyższonych rabatach, czyli w miejscach, gdzie nadmiar wody jest wyeliminowany. Dla sadzonek ziół idealna będzie gleba próchnicza o lekko kwaśnym odczynie. 

Podłoże do sadzenia ziół można dodatkowo wzbogacić kompostem. W piaszczystej, suchej glebie, doskonale poradzą sobie lawenda, macierzanka, lebiodka czy hyzop. Bez względu na rodzaj podłoża przed posadzeniem ziół glebę należy przekopać i spulchnić, a także usunąć z niej wszystkie chwasty. Jeśli zioła posadzimy w towarzystwie aksamitek, będziemy mieć pewność, że nie zaatakują ich szkodniki.

Ogród ziół – uprawa

Dla większości gatunków ziół niezbędne jest słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru, w którym promienie słoneczne operują co najmniej przez kilka godzin dziennie. Jeśli zioła nie otrzymują odpowiedniej ilości słońca, wówczas wytworzone przez nie liście wyglądają marnie, a ich smak nie jest tak intensywny. Zioła ozdobne do ogrodu najlepiej sadzić w grupach, ponieważ uwielbiają one swoje towarzystwo. Ponadto warto je umieszczać w ziemi w odpowiednich odstępach, uwzględniając ich rozrost:

  • - gatunki ziół o szybkim wzroście, np. szałwiamięta czy oregano, będą potrzebować nie tylko większej ilości przestrzeni nad ziemią, ale również odpowiedniej ilości miejsca w gruncie,
  • - delikatne zioła o powolnym wzroście, np. rozmarynbazylia i majeranek, nie powinny być posadzone razem z gatunkami szybko rosnącymi, ponieważ te drugie mogą je zagłuszyć,
  • zioła jednoroczne dobrze jest oddzielić od odmian wieloletnich.

Zasady pielęgnacji ziół

Uprawa ziół opiera się głównie na ich regularnym i obfitym podlewaniu. Nawożenia wymagają głównie zioła w ogrodzie wieloletnie, szczególnie podczas intensywnego wzrostu. Jako nawóz może zostać zastosowany biohumus lub obornik. Zioła do ogrodu wieloletnie wymagają również regularnego przycinania, jest to szczególnie istotne w przypadku odmian krzaczastych. Zioła powinny być zbierane podczas suchych dni. Przed planowanym zbiorem należy przestać je podlewać, najlepiej trzy dni wcześniej. 

Wieloletnie zioła ogrodowe i ich sadzonki są w stanie przezimować w naszych warunkach klimatycznych. Wczesną wiosną należy przyciąć obumarłe łodygi, co skutkuje odnową wzrostu. Wrażliwe na mróz zioła, np. estragon i bazylia, można okrywać na zimę, a najlepiej przenieść z doniczką do domu. Należy pamiętać o tym, że ziół nie powinno się nawozić środkami chemicznymi, ponieważ mogłyby absorbować składniki szkodliwe dla ludzi. Uprawiając zioła należy także systematycznie usuwać rosnące pomiędzy nimi chwasty.

Wybór sadzonek ziół do ogrodu

Ogród z ziołami można wyposażyć zarówno w odmiany jednoroczne, jak i zioła wieloletnie. Najczęściej w polskich ogródkach sadzone są: bazylia, majeranek, cząber ogrodowy, kolendra, lubczyk ogrodowy czy mięta pieprzowa. W ogrodach spotykane są również: melisa lekarska, oregano (lebiodka pospolita), estragon, lawenda i tymianek. Popularnością cieszy się także rumianek, szałwia, czosnek niedźwiedzi i rozmaryn. Niektóre gatunki ziół rosnące w naszych ogrodach traktuje się jak chwasty (np. pokrzywa lub mniszek pospolity). Aby zapobiec ich rozsiewaniu należy przyciąć je, zanim pojawią się kwiaty.

Zioła na balkonie lub tarasie

Ogrody ziołowe można z powodzeniem prowadzić także na tarasie lub balkonie w domu. Wystarczy posadzić zioła w doniczce i znaleźć stanowisko, do którego dociera odpowiednia ilość promieni słonecznych. W doniczkach na kuchennym parapecie możliwa jest uprawa prawie wszystkich gatunków ziół. Najczęściej na balkonach i w kuchni pojawia się pietruszka, bazylia oraz majeranek.

Z odmian wieloletnich największą popularnością cieszy się melisa, oregano, rozmaryn, mięta i tymianek. Decydując się na zioła rosnące w pojemnikach na balkonie lub w kuchni warto pamiętać, że oregano i bazylia powinny posiadać osobne doniczki ze względu na rozbudowany system korzeniowy.

Jak powinny wyglądać zdrowe sadzonki ziół?

Sadzonki ziół odpowiedniej jakości są gwarancją przyjęcia się rośliny, jej regularnego wzrostu oraz obfitych zbiorów. Zdrowa sadzonka powinna posiadać zwarty pokrój i mocne pędy. Ważne, aby przed zakupem sadzonek ziół sprawdzić stan bryły korzeniowej, kondycję liści i pędów. Liście należy obejrzeć także pod kątem chorób i pasożytów.

Zalety i zastosowanie ziół

Zioła to rośliny uprawiane przez człowieka od wieków. Są cenione przede wszystkim za swoje walory użytkowe. To rośliny, które za sprawą swojego aromatu poprawiają smak potraw, ale również posiadają właściwości lecznicze. Wiele gatunków znajduje zastosowanie w medycynie, ponieważ pomagają przeciwdziałać występowaniu chorób. Zioła w postaci naparów dostarczają mikro- i makroelementy, są źródłem witamin, wzmacniają odporność człowieka, regulują ciśnienie krwi, a nawet działają przeciwbólowo.

Niektóre gatunki ziół wykazują działanie rozkurczowe na układ pokarmowy, posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a także chronią przed przeziębieniem. Zioła warto zatem mieć na wyciągnięcie ręki w kuchni nie tylko ze względu na ich walory smakowe, wzmacniające aromat dań, ale głównie z powodu ich dobroczynnego wpływu na organizm człowieka.

Sadzonki ziół dostępne w ofercie sklepu internetowego Florexpol

Sadzonki ziół są powszechnie dostępne w sprzedaży. Podczas zakupu sadzonek ziół warto sprawdzić ich kondycję. Sklep ogrodniczy online Florexpol prowadzi sprzedaż sadzonek ziół prezentujących najwyższą jakość.

Oferta obejmuje podzielone na kategorie nasiona i sadzonki roślin w atrakcyjnych cenach, które pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów. Miłośnikom aromatycznych ziół proponujemy sadzonki wykształcone, gotowe do posadzenia w ogrodzie lub w doniczkach. Asortyment ziół oferujemy tylko w okresie wiosennym, a wysyłka z dostawą pod wskazany adres rozpoczyna się 10 kwietnia.

Co jeszcze oferuje nasz sklep z nasionami:

Aktywne filtry

Kod: 50-677

Komarzyca

1 szt.
10,90 zł
Kod: 50-926

Mięta cytrynowa

9,20 zł 8,20 zł
  • Promocja
  • Nowość