zamknij

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 2,00 zł - 22,00 zł

Kolor

Kolor

Okres kwitnienia

Okres kwitnienia

Stanowisko

Stanowisko

Kwiaty cięte

Kwiaty cięte

Termin wysyłki

Termin wysyłki

Zimowanie

Zimowanie

Roślina miododajna

Roślina miododajna

Wysokość rośliny

Wysokość rośliny

Jadalne kwiaty

Jadalne kwiaty

Pachnące

Pachnące

Cebulki kwiatowe, bulwy i kłącza

Cebulki kwiatowe, bulwy i kłącza

Nie wyobrażamy sobie idealnego ogrodu bez kwiatów. Choć obecność krzewów i drzew owocowych jest ważna, a i piękny trawnik doskonale wypełnia większe przestrzenie, to nierzadko dopiero kolorowe kwiaty dają poczucie bliskości natury. Dzięki dziesiątkom dostępnych gatunków możemy stworzyć niezliczone kombinacje i kompozycje, które umilą czas spędzony na działce czy w przydomowym ogrodzie. Jakie cebule kwiatowe znajdziesz w naszym sklepie?

Dlaczego warto sadzić kwiaty w ogrodzie?

Obecność kwiatów w ogrodzie, które kwitną wczesną wiosną lub w późniejszym czasie, to przede wszystkim estetyczny sposób na stworzenie pięknej przestrzeni, idealnej do ucieczki od miejskiego zgiełku. Kwiaty poza tym, że fantastycznie wyglądają, naturalnie wydzielają intensywne zapachy, które pomagają zrelaksować się i poprawić swój nastrój.

Zakładanie ogrodu i sadzenie cebulek kwiatowych to również doskonały sposób na aktywny tryb życia. Samo umieszczenie cebulek w ziemi wszak nie wystarczy. Rośliny nadal wymagają pielęgnacji, czy to poprzez regularne podlewanie w trakcie suchych dni, czy to poprzez usuwanie chwastów. Podziwianie efektów pracy, którymi będą przepiękne kwiaty, to jedna z najbardziej satysfakcjonujących chwil w życiu każdego ogrodnika, bez względu na to, jaki dużą powierzchnię ma do dyspozycji. Ponadto w wypadku niektórych kwiatów cebulkowych zaletą jest to, że kwitną kilka razy nawet wówczas, gdy nie będziemy ich przesadzać.

Kwiaty w ogrodzie to nie tylko estetyka i piękne zapachy, ale również wsparcie dla pszczół, których populacja w Polsce systematycznie spada. Świat, w którym brakuje bioróżnorodności, jest podwójnie niekorzystny. Po pierwsze, pszczoły nie mogą pozyskiwać pyłku, a po drugie, nie mogą zapylać roślin. W naszym klimacie ponad 80% roślin jest zapylanych przez pszczoły, dlatego stawiając na miododajne rośliny cebulowe, pomagamy owadom w codziennym funkcjonowaniu.

Czym są cebule kwiatowe?

Większość roślin cebulkowych naturalnie pochodzi z terenów, gdzie przez większość roku panują niesprzyjające warunki do rozwoju. Jedynym korzystnym czasem dla wegetacji jest wiosna. W związku z tym rośliny te wykształciły cebulki kwiatowe, które pozwalają im przetrwać najtrudniejszy czas, gdy ani temperatura, ani ilość opadów nie są dla nich dogodne. Cebulki kwiatów, wbrew pozorom, nie wykorzystują chłodniejszych miesięcy jedynie na przetrwanie - wręcz potrzebują niższych temperatur gruntu, aby rozwijać korzenie i pąki, z których na wiosnę wyrosną liście i kwiaty. Cebulki kwiatowe są więc swoistym rezerwuarem substancji odżywczych, które roślina wykorzystuje do rozwoju w gruncie.

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Podstawowym sposobem na uzyskanie wcześnie kwitnących kwiatów wiosennych są cebulki kwiatowe jesienne, które sadzimy do gruntu od końca sierpnia do końca listopada. Dokładny termin, tzn. optymalny dla danego gatunku kwiatów, należy jednak traktować orientacyjnie, gdyż nierzadko sprzyjające warunki sprawiają, że cebulki można umieścić w gruncie nawet w grudniu. Kwitnienie również zależy od wybranego gatunku, może mieć miejsce już w marcu i wczesną wiosną (np. narcyz Gigantic Star kwitnie w kwietniu i maju), ale u kwiatów letnich (z cebulek sadzonych wiosną) równie dobrze może trwać jeszcze wczesną jesienią (tu dobrym przykładem będzie dalia kaktusowa Shining Star, kwitnąca od lipca do października). Oznacza to, że przy umiejętnym planowaniu ogrodu możemy cieszyć się jego różnorodnymi kolorami przez kilka miesięcy bez konieczności sadzenia nowych roślin.

Przygotowanie podłoża dla kwiatów

Nim zdecydujemy się zaaranżować ogród z cebulkami kwiatowymi, musimy koniecznie sprawdzić, jakie wymagania ma konkretna roślina. Mogą one dotyczyć pH gleby, jej wilgotności i częstotliwości podlewania, nasłonecznienia i tym podobnych. Istotna jest także głębokość, na której umieszczamy cebulki, a także ich rozstaw w jednym miejscu. W niektórych wypadkach należy również wykonać drobne zabiegi na samych cebulkach kwiatowych, np. umieścić je w wodzie na godzinę przed posadzeniem (zawilce) lub zaprawić stosownym środkiem na choroby grzybowe (mieczyki).

Należy zwrócić szczególną uwagę na terminy wykopywania cebul z gruntu. Cebule jesienne należy wykopać wraz z nadejściem lata (po przekwitnięciu i zżółknięciu liści), aby podsuszone i oczyszczone mogły przejść okres spoczynku do czasu ponownego sadzenia jesienią. Niektóre z nich wymagają takiego zabiegu corocznie, inne mogą rosnąć kilka lat w tym samym miejscu, zanim poszukamy dla nich innego, bardziej żyznego stanowiska. Z kolei cebule większości kwiatów kwitnących latem zawsze wykopujemy przed nadejściem zimy, gdyż w naszym klimacie nie są wystarczająco mrozoodporne by mogły przetrwać najchłodniejszą porę roku w ziemi. W każdym przypadku nie zapominajmy o ogławianiu przekwitłych kwiatów – zawiązywanie nasion nie jest korzystne dla kondycji cebulek kwiatowych. Po dokładnie instrukcje odsyłamy do opisów poszczególnych gatunków, które znajdują się w naszym sklepie internetowym.

Odmiany cebulek kwiatowych w sklepie Florexpol

Tworzenie ogrodu z roślin ozdobnych to nie lada wyzwanie. Jeśli masz już drzewka owocowe czy krzewy ozdobne, to czas na kwiaty, które wyhodujesz z naszych cebulek. Zwróć uwagę na dostępne gatunki:

  • -  Tulipany - bez wątpienia jedne z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych kwiatów w Polsce. Sadzimy je od połowy września do końca października, a w przypadku długiej i ciepłej zimy nawet w listopadzie.
  • -  Lilie to kwiaty cięte, które osiągają nawet do 100 cm wysokości i najczęściej kwitną latem, od czerwca do sierpnia.
  • -  Lilie drzewiaste - ogromne (nawet do 180-200 cm po kilku latach uprawy), przepiękne kwiaty, które charakteryzują się bardzo przyjemnym zapachem.
  • -  Czosnek ozdobny to interesująca roślina, która pozwala uzyskać kuliste, intensywnie wybarwione kwiaty na pędach wysokości nawet 100 cm.
  • -  Hiacynty - sadzone od połowy września do połowy października to również bardzo popularne kwiaty cebulkowe, które przede wszystkim silnie pachną i wymagają letniego wykopywania.
  • -  Krokusy cebulki - ich niewątpliwą zaletą są piękne barwy - najczęściej żółte, fioletowe oraz białe. Już od wczesnej wiosny wabią do ogrodu pierwsze pszczoły.
  • -  Narcyzy to gatunek idealny na kwiat cięty, ponieważ nie tylko zachwyca barwą i kształtem, ale także zapachem.
  • -  Szachownice - specyficzne kwiaty, które mogą m.in. odstraszać gryzonie zapachem. Należy jednak przy nich uważać, gdyż cebulki niektórych odmian są trujące.
  • -  Szafirki - to bardzo oryginalny gatunek kwiatów, które świetnie komponują się w ogrodzie i kwitną już w kwietniu.

Ponadto w tej kategorii znajdziesz bulwy oraz kłącza. Do bulw zaliczamy między innymi begonie, dalie, mieczyki i piwonie, a najchętniej wybierane kłącza to irysy oraz liliowce.

Złóż zamówienie w sklepie Florexpol

Zaletą kwiatów z cebulek jest to, że wiele z nich kwitnie już na początku wiosny, kiedy dopiero zaczynamy sadzenie warzyw czy wypatrujemy pierwszych oznak życia na krzewach i drzewach owocowych. Kwiaty w cebulkach zgodnie ze swoją budową wzrastają bardzo szybko, dzięki czemu są źródłem dumy i satysfakcji każdego ogrodnika. Sprawdź, które z nich będą odpowiednie w Twoim ogrodzie i złóż zamówienie. Cebulki obecne na wirtualnych półkach naszego sklepu internetowego są dostępne wiosną lub jesienią, w zależności od gatunku.

Aktywne filtry

Kod: 25-014

Zawilec wieńcowy Hollandia

8 szt.
11,40 zł