Nasiona warzyw

Warto inwestować w różnorodne nasiona warzyw, aby wzbogacić swoją dietę o naturalne i pełnowartościowe produkty. Według zaleceń współczesnej dietetyki każdy z nas powinien dziennie spożywać aż 5 porcji warzyw. W Polsce uprawia się ok. 50 różnych gatunków jarzyn, ale bez względu na to, po które z nich sięgniemy, możemy być pewni, że znajdziemy w nich wartościowe witaminy, niezbędne dla zdrowia mikro- i makroelementy, sole mineralne i błonnik. Bez warzyw trudno sobie wyobrazić codzienne, a także odświętne posiłki. Cena za nasiona warzyw jest dużo niższa niż koszt za dojrzałe plony. Warto zatem pokusić się o stworzenie własnego warzywniaka. 

Dlaczego warto inwestować w nasiona warzy?

Prowadzony przez nas sklep z nasionami warzyw do siania przygotował bogatą ofertę produktów, dzięki której można cieszyć się różnorodnymi zbiorami. Uprawiane warzywa mogą być przeznaczone do spożycia bezpośredniego, być poddawane obróbce termicznej, jak i stosowane w przetwórstwie. Co jest najistotniejsze, nadają się do uprawy amatorskiej na działce czy w przydomowym ogródku. Samodzielnie wysiane nasiona warzywa dają mnóstwo satysfakcji. Ma się przy tym pewność, że na stół trafia żywność ekologiczna, której pochodzenie jest dobrze znane.

Warzywa – nasiona potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i tym samym zmuszają miłośników ogrodnictwa do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co więcej produkcja rozsad i pielenie chwastów mogą być dobrą lekcją przyrody dla najmłodszych. Uporządkowane grządki warzywne to doskonałe uzupełnienie kwiatów i owoców w ogrodzie, który zyskuje dzięki nim wszechstronny, również użytkowy charakter.

Nasiona warzyw – rodzaje 

Dostępne w sprzedaży nasiona warzyw ze sklepu internetowego Florexpol należą do wielu grup rośliny. Dzieli się je ze względu na następujące rodzaje:

 • - kapustne – zaliczamy do nich między innymi brokuły, kapustę (wraz z odmianami, np. czerwona, pekińska itp.), kalafiory, kalarepę czy jarmuż,
 • - cebulowe – do tej grupy zalicza się przede wszystkim cebulę i czosnek,
 • - liściowe – tu znajdziemy m.in. szpinak warzywny, pietruszkę naciową, burak ćwikłowy (botwina) czy sałatę siewną. W naszym sklepie można zamówić nasiona sałaty różnych odmian, 
 • - korzeniowe – czyli marchew zwyczajna oraz pietruszka korzeniowa,
 • - psiankowate – pomidory, papryka oraz ziemniaki,
 • - rzepowate – brukiew, rzodkiewka, a także rzepa,
 • - strączkowe – fasola, bób, groch,
 • - wieloletnie – chrzan, rabarbar, szczaw,
 • - dyniowate – do tej grupy zalicza się dynie, ogórki siewne, ale także melony czy arbuzy,
 • - przyprawowe – np. koper ogrodowy.

Na co zwrócić uwagę podczas amatorskiego siania nasion warzyw?

Dzięki Florexpol nasiona warzyw gruntowych to świetna okazja do założenia swojego ogródka, nawet na niewielkiej powierzchni. Należy przy tym pamiętać o licznych czynnikach, które będą miały znaczenie podczas uprawy. Zanim zakupi się nasiona warzyw od najlepszych producentów, należy upewnić się, że:

 • - teren przeznaczony pod warzywniak jest oddalony od drogi. Jeżeli nie jest to możliwe, powinien być przynajmniej odgrodzony, np. żywopłotem, To bardzo istotne. Nawet rośliny wykiełkowane z ekologicznych nasiona warzyw, mogą podczas wzrostu pochłaniać spaliny,
 • - zakupione w sklepie nasiona warzyw będą wysiane na nasłonecznionym stanowisku. Najlepiej wybrać teren znajdujący się blisko źródeł wody, bez której nie da się mówić o obfitych plonach. Warto również zadbać, aby w pobliżu nie było dużych krzewów czy drzew, których korzenie mogłyby utrudniać warzywom pobieranie składników odżywczych,
 • - kupione w sklepie internetowym nasiona warzyw trafią do przygotowanej gleby. Powinna ona być wyrównana (aby zapobiec gromadzeniu się wody w jednym punkcie), a także posiadać odpowiednie pH, dostosowane do konkretnych grup roślin. Współczynnik pH można zmierzyć kwasomierzem. Nasiona warzywa najczęściej uprawia się w glebie o pH wynoszącym 6-6,5. Podłoże warto zasilać kompostem lub nawozem. W ramach przygotowań do sezonu, jesienią raz na 4 lata, warto przekopać glebę z obornikiem.

To jednak nie wszystko. Zanim zakupione przez sklep nasiona warzyw trafią do gruntu, ziemię należy oczyścić z pozostałości innych roślin, chwastów i korzeni. W zależności od gatunku wysiew robi się pod gołym niebem, w szklarni lub tunelach foliowych. W niektórych wypadkach konieczne jest wcześniejsze wysianie i uprawa tzw. rozsady w doniczce. Tak należy potraktować: nasiona pomidorów, nasiona pora, nasiona selera, czy też papryki. Jeśli sadzimy warzywa w ogrodzie po raz kolejny, warto uprzednio sprawdzić, jak powinien wyglądać płodozmian.

Jak sadzić nasiona warzyw?

Zakupione przez internet nasiona warzyw online należy sadzić w odpowiednich odstępach. Trzeba pamiętać, że bardzo drobne nasiona, z konieczności siane gęsto, będą wymagały późniejszego przerywania, czyli tak zwanego przerzedzania siewek. Nasiona należy umieszczać w ziemi na głębokości podanej na opakowaniu, by nie utrudnić kiełkowania oraz w sugerowanym czasie (terminie siewu), aby rośliny miały czas na rozwój zgodnie z właściwym im tempem wegetacji. 

By cieszyć się obfitymi zbiorami, w dalszej kolejności trzeba zadbać o odpowiednie podlewanie i ochronę przed zwierzętami. Profesjonalne nasiona warzyw (np. otoczkowane, do gruntu, na balkon) mogą być zdobyczą ptaków, myszy, ślimaków itd. Nasz sklep ogrodniczy online poleca także wyposażyć się w niezbędne akcesoria, jak i środki chemiczne, aby umożliwić roślinom prawidłowy wzrost.

Nasiona warzyw dostępne w naszym sklepie internetowym

Wiemy, czym zapełnić domową spiżarnię! Florexpol to sklep z nasionami, w którym znajdziesz nasiona warzyw polecanych do wczesnej uprawy, idealnych na sezonowe potrawy i przetwory, jak i tych przeznaczonych na zbiór jesienny. Cechą charakterystyczną naszych produktów jest ich wysoka jakość, potwierdzona testami. Dzięki temu wystarczy zadbać o dobre warunki uprawy. Efekt? Obfite zbiory i wyjątkowo smaczne warzywa. 

W naszej hurtowni znajdziesz wysokiej jakości, tanie nasiona warzyw. Oferujemy szeroki przekrój produktów, a w tym nasiona:

 • - buraków – jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce, doskonałe do przetworów, w tym do niezwykle obecnie cenionych w diecie wegańskiej kiszonek,
 • - cebuli – są to warzywa podstawowe w kuchni, z którego uzyskamy również szczypiorek,
 • - coraz popularniejszej dyni – możemy z niej zrobić smaczną zupę, ale też wykorzystać na sto sposobów w daniach jednogarnkowych i zapiekankach. W tej kategorii równie dobrze odnajdują się także cukinie oraz kabaczki,
 • - fasoli i grochu – z nasion warzyw strączkowych wyhodować można bardzo bogate w białko strąki i ziarna,
 • - kapusty – warzywa tego typu doskonale nadają się do surówek, kiszonek i dań duszonych. W naszym sklepie znajdziesz zarówno nasiona warzyw dla kapusty czerwonej, pekińskiej, jak i nasiona brokułów oraz kalafiorów.
 • - kopru – nieodzowny element zup i przetworów. Można go spożywać bezpośrednio, jak również mrozić.
 • - marchewki, pietruszki, pora i selera, czyli popularna „włoszczyzna” – to podstawowe składniki zup, dań mięsnych i wegetariańskich,
 • - ogórków – w Florexpol oferujemy różne nasiona warzyw. Wśród wielu propozycji znajdują się zarówno ogórki gruntowe, najlepsze do kiszenia i konserwowania, jak i sałatkowe do spożycia na świeżo: w mizerii i na kanapkach,
 • - papryki – dostęp do wielu odmian papryk sprawia, że możemy sięgnąć zarówno po słodkie warianty, jak i te pikantniejsze.
 • - pomidorów – pełne witamin i niezwykle smaczne, a do tego obecne w naszym sklepie w kilku ciekawych odmianach,
 • - sałat masłowych i sałat lodowych,
 • - rzodkiewek – stały bywalec kanapek, doskonała jako odmiana wczesna, pozyskiwana przed nadejściem letnich upałów, kiedy jest najsmaczniejsza. Bardzo dużą popularnością cieszą się także kiełki rzodkiewki.

Sprawdź nasiona warzyw w Florexpol! Z pewnością zainteresują cię także nasiona ziół oraz nasiona warzyw na taśmie.

Aktywne filtry