10 najlepszych kwiatów do wazonu

10 najlepszych kwiatów do wazonu

Myśląc o kwiatach do wazonu przed oczami mamy róże. Wbrew pozorom nie są one jednak najtrwalszą opcją (w wodzie wytrzymają najwyżej 7-10 dni), w dodatku na kwiat cięty nadaje się tylko odmiana wielkokwiatowa. Podobnie równie popularne tulipany, mieczyki, piwonie, frezje, narcyzy najlepiej prezentują się zwykle przez około tydzień. Na szczęście w naszych ogrodach znajdziemy całe mnóstwo roślin, które w bukietach zdobić będą nasze domy znacznie dłużej. Oto 10 najciekawszych propozycji.

złocień właściwy jastrun właściwy biały

Niezniszczalne złocienie

Złocienie (niekiedy zwane chryzantemami), a także blisko z nimi spokrewniony jastrun właściwy (szerzej znany jako margerytka) to zdecydowani zwycięzcy rankingu. Ich cięte kwiaty mogą przetrwać w wazonie w dobrej kondycji nawet 4 tygodnie. Zapewne z tego względu zyskały dużą popularność zarówno jako obowiązkowy element bukietów ślubnych (margerytki), jak i trwały kwiat na groby bliskich (chryzantemy wielkokwiatowe).

Złocień właściwy jest dosyć długo kwitnącą (VI-VIII) i niezbyt wymagającą byliną. Nie jest wybredny w stosunku do gleby, znosi okresowe susze i dobrze zimuje. W pełnym słońcu dorasta do 50-60 cm, w półcieniu bywa wyższy (do 1 m). Nie lubi przenawożenia, choć ładnie kwitnie zasilony kompostem. Produkuje bardzo dużo nasion i w takiej najczęściej formie można go nabyć (np. znany z naszej oferty złocień właściwy Exhibition). Aby utrzymać gęste kwitnienie, co 3 lata warto złocień podzielić i przesadzić w nowe miejsce.

Istotna wskazówka dla miłośników ciętych margerytek - białe płatki okółka będą świeże dopóty, dopóki nie rozwinie się ostatni kwiat rurkowy w ich żółtym oczku.

Mistrzowie trwałości

Niestety mało która roślina może się pochwalić równie dużą wytrzymałością co złocień, niemniej jednak wciąż jest wśród nich wiele takich, które zachwycają nie tylko trwałością, ale często także niebanalnym wyglądem. Dzięki temu są ciekawą ozdobą zarówno na rabacie, jak i w wazonie. śniedek baldaszkowaty bukiet

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) - to roślina cebulowa od dawna uprawiana w ogrodach przydomowych, ale jakby zapomniana. A warto mieć ją u siebie, bo nie tylko znakomicie nadaje się na obwódki, czy skalniaki, ale w formie ciętej zachowuje świeżość nawet do 3 tygodni! Jego białe kwiatki przypominają małe gwiazdki. Ich ciekawą cechą jest otwieranie się tylko na kilka godzin w ciągu dnia (od 10:00 do ok. 15:00-16:00) i to również tych stojących w wazonie. Pąki kwiatowe są od spodniej strony zielono paskowane, dzięki czemu nawet zamknięte, wciąż wyglądają uroczo. Cebule sadzimy jesienią - śniedek zimuje w gruncie. Tworzy mnóstwo cebul przybyszowych, przez co szybko się rozrasta. Ze względu na łatwość uprawy, szczególnie polecamy go początkującym ogrodnikom.

  ratibida meksykański kapelusz

Ratibida (Ratibida columnifera) - to ogrodowa ciekawostka o kwiatach kojarzonych z meksykańskim sombrero. Nie tylko kwitnie od początku lata aż do pierwszych przymrozków, ale w dodatku cięta może stać w wazonie od 2 do nawet 3 tygodni. Znakomita na najbardziej suche i gorące miejsca w ogrodzie, niemal nie wymaga podlewania. Rzadko atakują ją choroby lub szkodniki, bez trudu zimuje w naszym klimacie. Należy jej zapewnić odpowiednio przepuszczalne podłoże i sadzić w dosyć gęstych grupach. Ze względu na twardy korzeń, znacznie łatwiej ją rozmnażać przez nasiona. Podobnie jak w przypadku złocieni, jej płatki będą świeże tak długo, jak długo rozwijać się będą kwiatki rurkowe.  

  aster chiński pomponowy

Aster chiński (Callistephus chinensis) - jest rośliną jednoroczną o azjatyckim rodowodzie i wyglądzie przypominającym złocień. Kwitnie od połowy VII aż do przymrozków. W wazonie bez trudu przetrwa nawet 3 tygodnie. Zachwyca mnóstwem różnobarwnych odmian o zróżnicowanej budowie kwiatów (pojedyncze, pełne, igiełkowe, pomponowe itd.) - nietrudno skomponować z nich efektowny bukiet. W uprawie ma nieco większe wymagania niż poprzednicy: podłoże powinno być żyzne, starannie przygotowane już jesienią, regularnie nawadniane. Nie lubi nawożenia obornikiem i niestety może zapadać na choroby grzybowe, dlatego trzeba go sumiennie doglądać. Najniższe odmiany śmiało można sadzić do balkonowych skrzynek.    

odętka wirginijska różowa kwiat cięty

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - na pierwszy rzut oka przypomina naparstnicę. Ze względu na wyjątkową trwałość kwiatów (nawet 2-3 tygodnie) szczególnie polecana jest na kwiat cięty. Kwitnie od VII do IX, smukłe kwiatostany rozwija stopniowo od dołu, dorasta do 80 cm. Lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione (w słońcu kwitnie dłużej) i glebę przeciętnie żyzną, przepuszczalną. Uwaga! Jest bardzo ekspansywna, dlatego należy przygotować dla niej sporo miejsca w ogrodzie, by nie zagłuszała innych roślin. Należy dbać o jej regularne nawadnianie - podsuszona słabiej i krócej kwitnie, a w dodatku gubi dolne liście.      

krokosmia na kwiat cięty mini mieczyk

Krokosmia (Crocosmia) - i z wyglądu i ze sposobu uprawy nieco przypomina mieczyk, chociaż nie wymaga wykopywania, a jedynie okrycia zagonów na zimę. Kwitnie całe lato, a cięta przetrwa w wazonie do 14 dni. Kwiatostany rozwijają się stopniowo, najlepiej je zatem ciąć, kiedy rozwinięte będą pierwsze pąki. Niestety nie nadaje się do bukietów - bez wody szybko więdnie, dlatego należy ją od razu wstawić do flakonu. Bulwki sadzimy wiosną do żyznej, próchnicznej i niezbyt zwięzłej ziemi. W czasie suszy nie zapominamy o podlewaniu, bo lubi podłoża stale wilgotne.  

    iksja mieszanka kolorów cebulowe do wazonu

Iksja (Ixia) - jest przeuroczą rośliną cebulową, która dobrze sprawdza się w grupach na rabatach, rewelacyjnie wygląda jako różnobarwny miks w donicach, a w dodatku okazuje się bardzo trwałym kwiatem do wazonu (świeżość utrzymuje do 2 tygodni). Kwitnie VI-VII, a kwiaty najładniej rozwija w pełnym słońcu. Lubi miejsca zaciszne, więc wymarzona jest dla niej wystawa południowa, najlepiej przy ścianie. W czasie wegetacji warto się o nią bardziej zatroszczyć: regularnie podlewać, odchwaszczać, a ziemię przed sadzeniem dobrze wymieszać z kompostem. Niestety jest wrażliwa na mróz i w naszym klimacie nie zimuje w gruncie, dlatego dla wygody warto ją uprawiać w doniczkach, wiosną dołować je w ogrodzie, a na zimę przenosić pod dach.     kleoma ciernista kleome cleome

Kleoma ciernista (Cleome spinosa) - to roślina jednoroczna, obok której nie można przejść obojętnie. Wysoka, rozłożysta, egzotyczna, nieco piżmowa w zapachu, znakomicie nadaje się na wysokie rabaty, ale też do wazonu, który zdobić będzie przez 10-14 dni. Posadzona w grupie wygląda niczym kwitnący krzew. A kwitnie długo, bo od lipca do września. Rozmnażać ją najłatwiej przez nasiona (np. w naszej ofercie: kleoma ciernista Cherry Queen). Warto starannie przygotować dla niej podłoże - gleba powinna być żyzna, kompostowa, zasobna w humus, stale wilgotna, ale przepuszczalna. Roślina wymaga starannego podlewania.  

    jeżówka purpurowa echinacea do bukietu

Jeżówka purpurowa (Echinacea) - trudno o bardziej niezawodną bylinę rabatową. Jest całkowicie mrozoodporna, odporna na choroby, rzadko atakowana przez szkodniki (choć należy chronić ją przed ślimakami). Duże kwiaty z charakterystycznym, wypukłym oczkiem pojawiają się od VII do IX, a cięte mogą stać w wazonie nawet do 3 tygodni. Wabi pszczoły i motyle, jest obowiązkowym elementem w ogrodach wiejskich i naturalistycznych. Najlepiej sadzić ją na stanowiskach słonecznych, w glebie piaszczysto-gliniastej, średnio zasobnej i lekko wilgotnej. Niekiedy wymaga podwiązywania, aby się nie pokładała.       cynia wytworna kolory

Cynia wytworna (Zinnia elegans) - jednoroczny kwiat letni rodem z Meksyku. Kwitnie od VII do IX-X. We flakonie pozostanie świeża przez 10 dni. Na rabatach warto sadzić ją w różnobarwnych grupach - nasycone barwy kwiatów wabią motyle. Stanowisko wybieramy dla niej ciepłe i słoneczne, dbamy by gleba była żyzna i nie przesychała. Odmiany karłowe z powodzeniem mogą zdobić nasze balkonowe skrzynki.      

 

Jak przedłużyć życie kwiatów ciętych?

By jak najdłużej cieszyć się widokiem ulubionych kwiatów w bukiecie, warto przestrzegać kilku reguł - starannie wybrać dzień i porę cięcia kwiatów, fazę rozwoju pąków oraz właściwe miejsce w pomieszczeniu. Szczegółowe wskazówki znajdziecie na poniższej infografice (wystarczy kliknąć na obrazek, aby go powiększyć). A jakie są Wasze doświadczenia z kwiatami ciętymi? Podzielcie się nimi w komentarzach.

jak dbać o kwiaty cięte infografika