Róże

Sadzonki róż

Róże ogrodowe (łac. rosa) to jedne z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych kwiatów, uprawianych w ogrodach od ponad 5000 lat. Chociaż pochodzą z Chin, to już dawno rozpowszechniły się na świecie; na samej półkuli północnej znanych jest około 200 gatunków. Ogrody różane nie tylko wyglądają przepięknie, ale również wyjątkowo pachną. 

Obecnie róże są obowiązkową dekoracją przydomowych ogrodów, zieleni miejskiej, tarasów i balkonów, a sadzonki róż są powszechnie dostępne. Wiele odmian w drodze hodowli zostało tak udoskonalonych, aby mogły poradzić sobie z aktualnie panującymi warunkami atmosferycznymi.

Cechy charakterystyczne róż

Róże uprawiane są w ogrodach oraz jako rośliny doniczkowe. Krzewy osiągają zazwyczaj od około 80 cm do 3 m wysokości. Jedne odmiany posiadają wyprostowane pędy, inne płożące, a jeszcze inne łukowate lub pnące. Najczęściej łodygi róż pokrywają kolce o różnych kształtach i wielkości, chociaż obecnie dostępne są również odmiany bezkolcowe. Liście róż przybierają jajowaty lub owalny kształt. Krzew wytwarza pełne, często pachnące kwiaty, osadzone na pędach pojedynczo lub zebrane w kwiatostany. Wiele odmian nadaje się na kwiat cięty.

Jak uprawiać róże?

Odpowiednia pielęgnacja tych najpiękniejszych roślin będzie skutkować obfitym kwitnieniem od czerwca przez cały okres letni. Ich uprawa wymaga lekkiej i żyznej gleby, stanowisk ze sporą ilością słońca oraz takich, gdzie krzewy nie będą narażone na silny, mroźny wiatr. Róże wysadza się w ogrodzie od marca do kwietnia lub od września do listopada, w zależności od odmiany. Jesienią dostępne są głównie róże z gołym korzeniem, które należy wsadzić do ziemi przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Istotne w ich uprawie jest obfite nawadnianie, szczególnie podczas upalnych dni.

Róże potrzebują dodatkowo nawożenia – jego brak znacznie ogranicza kwitnienie tych roślin. Najlepszym nawozem dla nich jest kompost lub przekompostowany obornik. Krzewy różane powinny być regularnie przycinane, dzięki czemu roślina szybciej wzrasta, wytwarza większe kwiaty i nie choruje. Przycinanie róż należy przeprowadzać wiosną, usuwając chore oraz uschnięte pędy. Róże najlepiej rozmnażać latem. Ze względu na fakt, że rośliny te nie lubią mrozów, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed zimą tworząc kopczyk osłaniający nasadę krzewu.

Jak gęsto sadzić róże?

Chcesz upiększyć swój ogród i posadzić w nim róże ogrodowe? Sadzonki tych kwiatów kupisz w naszym sklepie internetowym. Odstępy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami uzależnione są od odmiany róż oraz zamierzonego efektu. Gęstość nasadzeń powinna kształtować się następująco:

  • - róże rabatowe – do 7 sztuk na 1 m2 (co 30-40 cm w linii),
  • - róże parkowe – do 3 sztuk na 1 m2 (co 50-150 cm w linii),
  • - róże wielkokwiatowe – do 7 sztuk na 1 m2 (co 30-50 cm w linii),
  • - róże pnące – do 2 sztuk na 1 m2 (co 150 cm w linii).

Róże rabatowe – sadzonki

Róża to jedna z najpiękniejszych roślin ogrodowych z ogromną ilością odmian. Gatunki róż różnią się między sobą głównie pokrojem, ale też odmiennymi wymaganiami względem pielęgnacji. Największą popularnością cieszą się piękne róże ogrodowe w tradycyjnych odcieniach czerwieni. Chętnie wybierane są także krzewy o kwiatach żółtych i różowych. Do łask wracają sadzonki róż o barwie herbacianej. Z kolei rośliny o białych kwiatach należą do nieco bardziej wymagających w uprawie.  

Ogrodnicza klasyfikacja róż jest właściwie kwestią umowną. Do najbardziej zwartych w pokroju i jednocześnie gęsto kwitnących odmian należą róże rabatowe. Choć ich kwiaty są zwykle drobne i nie nadają się do bukietów, to pojawiają się na krzewach bardzo licznie. Róże rabatowe mogą być uprawiane w donicach.

Róże wielkokwiatowe

Ta grupa odmian określana jest także szlachetną. Róże wielkokwiatowe pochodzą z Azji i jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają je duże pąki kwiatowe. Kwiaty odmiany wielkokwiatowej zwykle pachną najmocniej. W uprawie ta grupa potrzebuje słonecznego stanowiska, należy pamiętać, że odmiany źle znoszą zbyt dużą wilgoć i deszczową aurę. Róże wielkokwiatowe najlepiej nadają się na bukiety. W pielęgnacji kluczowe dla nich jest odpowiednie cięcie, od którego zależy obfitość kwitnienia.

Róże angielskie

To właściwie nie odmiana, a typ róży wyróżniany ze względu na oryginalną budowę kwiatów z charakterystycznym, bardzo wypełnionym środkiem. Róże angielskie to zazwyczaj róże parkowe i krzewiaste. Stare odmiany w typie angielskim są trudno dostępne w sprzedaży, ale przez to tym chętniej poszukiwane.

Róże pnące – sadzonki

Róże pnące to tzw. pnącza pozorne, nieposiadające typowych organów czepnych. Rosnąc pionowo i wspinając się radzą sobie, wykorzystują kolce do zaczepiania się o podpory. Troskliwi ogrodnicy zwykle pomagają im stosując podwiązywanie do kratek, pergoli lub trejaży. Tak zwane klimbery najczęściej osiągają kilka metrów wysokości. Nie wymagają typowego skracania, a jedynie cięć sanitarnych, tzn. usuwania uschniętych i uszkodzonych pędów oraz owoców.

Róże okrywowe – sadzonki

Róże okrywowe inaczej nazywane są różami płożącymi. Na rabatach idealnie sprawdzają się w formie obwódek, jako ozdoba trawników i ścieżek ogrodowych. To gatunki nieskomplikowane w uprawie i bardzo długowieczne, ale wymagające regularnego podlewania i systematycznego nawożenia.

Róże pienne

To szczególna forma róży w postaci niewielkiego drzewka. Krzewy te powstają sztucznie, poprzez okulizację róży na wysokim pniu wyprowadzonym z dzikiej podkładki. Najczęściej w formie drzewka oferowane są róże wielkokwiatowe, okrywowe i rabatowe, ponieważ charakteryzują się umiarkowanym wzrostem. Na pniach szczepi się również pnące odmiany tych kwiatów. Róże pienne najczęściej spotykane są na balkonach i tarasach.

Sadzonki na balkon

Róże ogrodowe, jakie oferuje nasz sklep internetowy, można uprawiać nie tylko w ogrodzie. Na balkonach i tarasach może sprawdzić się róża pnąca, pod warunkiem że dysponujemy odpowiednim miejscem i dużą donicą lub skrzynią. Na balkonach z powodzeniem możliwa jest hodowla róż doniczkowych i odmian piennych. Najlepszym wyborem do takiej lokalizacji będą róże miniaturowe, które kwitną przez cały sezon. Musimy pamiętać, że rośliny uprawiane w donicach i pozostawione na zewnątrz nie przetrwają zimy bez specjalnego zabezpieczenia wraz z całym pojemnikiem.

Jak wybrać najlepszą sadzonkę róży?

Wybierając sadzonkę róży należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej liście. Jeśli są zwinięte, a pędy ewidentnie się marszczą, oznacza to, że róża ma małe szanse na przekształcenie się w pełnowartościową roślinę po wsadzeniu do gruntu. Oglądając liście róży warto także zwrócić uwagę, czy nie jest ona zaatakowana przez szkodniki i nie posiada oznak choroby grzybowej. Jeśli chodzi o system korzeniowy, to idealna sadzonka musi mieć zwarte korzenie bez żadnych uszkodzeń.

Zastosowanie róż

Róże ogrodowe rabatowe, jedne z najpiękniejszych roślin w ogrodach, wykorzystywane są najczęściej jako ozdoba, dzięki swoim efektownym kwiatom. Znajdują zastosowanie w kosmetyce, ale są cenione również jako rośliny jadalne. Wiele gatunków dostarcza jadalne owoce, stosowane głównie do przetworów. W kosmetyce róża damasceńska wykorzystywana jest do produkcji wody różanej, perfum i olejku różanego.

Róże wykazują także właściwości lecznicze, przede wszystkim ze względu na dużą zawartość witaminy C. Wspomagają organizm podczas choroby, zmęczenia i stresu. Owoce róży wykazują dodatkowo działanie przeciwzapalne. Krzewy różane są także miejscem gniazdowania ptaków, a ich obfite pylenie jest pożyteczne dla pszczół.

Oferta sadzonek róż sklepu Florexpol

Róże czynią każdy ogród eleganckim, nadają mu niepowtarzalny charakter, a także przyciągają do niego pożyteczne owady. Jako internetowy sklep ogrodniczy prezentujemy w ofercie sadzonki tych roślin, które pozwolą stworzyć niebanalną przestrzeń, wypełnioną różanym zapachem. Sklep ogrodniczy online Florexpol prowadzi sprzedaż wysyłkową sadzonek róż rabatowych, parkowych i pnących z gołym korzeniem oraz akcesoriów niezbędnych w uprawie tych najszlachetniejszych roślin w ogrodach.

Oferta obejmuje sadzonki róż do ogrodu w rozmaitych odmianach. Do dyspozycji klientów w naszej ofercie są różne gatunki, w tym róże ogrodowe miniaturowe, niskie, wysokie, okrywowe, pnące i wielkokwiatowe. W sklepie internetowym znajdują się wyselekcjonowane produkty o klasycznych barwach oraz odmiany kwitnące na dwa kolory. Gwarantujemy, że zakupiony towar w sklepie Florexpol przerodzi się w wyjątkowy krzew dekoracyjny.

Nasz sklep z nasionami oferuje również:

Aktywne filtry