zamknij

Dostępność

Cena

  • 4,00 zł - 20,00 zł

Kolor

Okres kwitnienia

Stanowisko

Kwiaty cięte

Termin wysyłki

Zimowanie

Roślina miododajna

Wysokość rośliny

Jadalne kwiaty

Pachnące

Byliny, kwiaty wieloletnie

Byliny ozdobne i kwiaty wieloletnie w ostatnich latach są niezwykle chętnie wybierane do ozdoby przestrzeni wokół domu. Kwitnące odmiany wzbogacają wygląd ogrodów i terenów miejskich, przyciągają motyle, a także pożyteczne owady zapylające, sprzyjają pszczołom i produkcji miodu. Ozdobne byliny z reguły są roślinami nieskomplikowanymi w uprawie. 

Warto wybierać takie gatunki, które cechuje długi okres kwitnienia. Byliny ozdobne do ogrodu dzieli się na rośliny rabatowe, skalne, parkowe i wodne. Do tej kategorii roślin zalicza się też ozdobne trawy i paprocie.

Rośliny dwuletnie

Mówiąc o roślinach dwuletnich mamy na myśli te gatunki, którym do pełnego rozwoju potrzebne są dwa okresy wegetacyjne. Zazwyczaj w pierwszym roku pojawiają się tylko liście i pędy, a w drugim roślina kwitnie i wytwarza nasiona. Większość odmian kwiatów dwuletnich o małych wymaganiach pielęgnacyjnych radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych.

Rośliny dwuletnie mogą być ozdobą przydomowego ogrodu, ale zwykle chętnie sadzi się je w donicach i skrzynkach balkonowych. Największą popularnością wśród roślin dwuletnich cieszą się: bratki ogrodowe, niezapominajki, stokrotki, goździki czy malwy.

Kwiaty ozdobne wieloletnie

Bylinami nazywany wieloletnie kwiaty ozdobne, które żyją dłużej niż dwa lata i zimują w gruncie. Są wśród nich głównie gatunki kwitnące latem, które zimą tracą swoje kwiaty, ale w ziemi pozostają kłącza, cebule lub rodzaj korzeni w formie bulwy. Ozdobne byliny do ogrodu posiadają różne wymagania co do uprawy, w zależności od odmiany. Do znanych odmian bylin do ogrodu zaliczyć można jeżówkę, konwalię, aster, chryzantemę czy pysznogłówkę oraz różne odmiany trawy ozdobnej.

Bylinami określa się również gatunki, które w naszym klimacie nie tolerują mrozów – chociażby begonie i dalie – ale odpowiednio przechowane mogą wracać do ogrodu w kolejnych sezonach.

Czym charakteryzują się rośliny wieloletnie?

Byliny mogą osiągać różne rozmiary, dochodzące nawet do wysokości kilku metrów. Składają się z części nadziemnej (pędów, liści i kwiatów) oraz elementów podziemnych – cebul, kłączy lub bulwy. Część nadziemna obumiera przed nadejściem zimy, a wiosną z pozostałej w ziemi części podziemnej rośliny wytwarzają nowe pędy. Kwiaty oraz liście roślin wieloletnich różnią się pomiędzy sobą kształtem, wielkością oraz kolorem. Jedne gatunki rosną rozłożyście, inne pną się pędami do góry, a u niektórych bylin o ozdobnych liściach większość liści porasta nisko ziemię.

Jak sadzić kwiaty dwuletnie i byliny w ogrodzie?

Dla roślin wieloletnich, które efektownie kwitną, warto przygotować odpowiednio ogród. Powinny znajdować się na tle zielonych roślin i krzewów, wówczas wydobywamy z nich prawdziwe piękno. Jeśli nie przepadamy za pracami ogrodniczymi, warto postawić na mało wymagające gatunki. Byliny mogą rosnąć w jednym miejscu przez długie lata. Kwiaty dwu- i wieloletnie świetnie dostosowały się do polskich warunków i są odporne na częste zmiany temperatur.

Sadzonki bylin wieloletnich przetrwają nawet w mało zasobnej glebie, zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w zacienionej części ogrodu. Odpowiednia pielęgnacja gwarantuje, że bylina długo kwitnie. Oto najważniejsze zasady uprawy bylin w ogrodzie:

  1. Rabata powinna kwitnąć jak najdłużej. Warto dobierać gatunki o długim okresie kwitnienia.
  2. Zgodnie z zasadami niskie gatunki sadzi się z przodu, a wysokie z tyłu.
  3. Rośliny kwitnące powinno się komponować w pasujących do siebie zestawieniach kolorystycznych.
  4. Najistotniejsze w uprawie jest nasłonecznienie oraz rodzaj podłoża.

Pielęgnacja roślin wieloletnich

Byliny zielne najczęściej sprzedawane są jako sadzonki w donicach. Z kolei kwiaty cebulowe nabywa się zwykle w postaci cebul, kłączy lub bulw korzeniowych. Rośliny dwuletnie oferowane są zazwyczaj w formie nasion. Pora ich sadzenia różni się w zależności od formy, w jakiej występują. Najczęściej cebule sadzi się jesienią, a kłącza i bulwy korzeniowe wczesną wiosną. Sadzonki bylin ozdobnych w doniczkach zaś mogą być sadzone przez cały sezon wegetacyjny: od wiosny do jesieni. 

Większość roślin wieloletnich jest w stanie znieść mróz, jednak niektóre wymagają okrywania na zimę. W przypadku bylin istotne jest przycinanie uschniętych kwiatostanów oraz tzw. uszczykiwanie, ponieważ dzięki temu rośliny ozdobne do ogrodu są pobudzane do wzrostu i ponownego kwitnienia. Ważne jest również nawożenie roślin wieloletnich. Sprawdzają się tutaj nawozy bogate w potas i fosfor. Znaczącym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie torfem i kompostem, które zapobiega pojawianiu się chwastów i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby.

Dlaczego byliny i kwiaty wieloletnie są chętnie kupowane do ogrodu?

Rośliny ozdobne cieszą się uznaniem miłośników ogrodnictwa ze względu na to, że przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczają się wyjątkowym pięknem, dorodnym wzrostem i niepowtarzalnymi kwiatostanami. Jeśli zastosujemy odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, kwiaty wieloletnie mogą kwitnąć wiele razy. Ogromne bogactwo odmian roślin wieloletnich sprawia, że można tworzyć z nich urocze kompozycje ogrodowe. Ponadto kwiaty wieloletnie charakteryzują się zróżnicowanym okresem kwitnienia, a więc mogą rozwijać kwiatostany od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Jak wybrać odpowiednie kwiaty ogrodowe?

Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest dobór gatunku rośliny do warunków panujących na stanowisku, na którym ją wsadzimy. Kwiaty wieloletnie rosną dobrze wyłącznie wtedy, gdy zapewni się im najlepsze warunki do wzrostu. Warto więc zwrócić uwagę na rodzaj gleby, stopień nasłonecznienia, a także na nachylenie gruntu. Decydując się na byliny w ogrodzie, możemy podziwiać ich piękno co roku. W większości przypadków nie ma konieczności wykopywania tych roślin i przechowywania w ciepłym pomieszczeniu w okresie zimowym.

Gatunki bylin i kwiatów wieloletnich, które warto mieć w swoim ogrodzie

Na uwagę zasługuje każdy z gatunków opisanych poniżej.

Liliowiec

Ta długowieczna roślina ma tyle pąków, że kwitnie całe lato, chociaż pojedynczy kwiat żyje około doby. Liliowiec poradzi sobie zarówno w nasłonecznionym miejscu, jak i na zacienionym stanowisku.

Jeżówka

To roślina, która posiada wysokie pędy o kwiatach w kształcie koszyczków, które wabią pszczoły i motyle. Występuje w różnych wariantach kolorystycznych. W uprawie preferuje słoneczne miejsce i jest w stanie wzrastać w przeciętnej glebie.

Piwonia

To wieloletnia roślina ozdobna o pięknych, pachnących kwiatach, które pojawiają się w czerwcu i są cennym materiałem na bukiety. Rośnie w średnio żyznej i przepuszczalnej glebie. Może zostać posadzona w miejscu o dużym lub słabym nasłonecznieniu.

Lawenda

Gatunek rośnie chętnie w suchym i nasłonecznionym miejscu, w ciepłej, łatwo nagrzewającej się glebie. Jest rośliną południową, śródziemnomorską, więc na zimę warto zabezpieczyć ją przed mrozem. Zapach uspokaja.

Aster

To nieco zapomniana ozdoba ogrodów, jednak obecnie wraca do łask. W odmianie krzaczastej „marcinek” dekoruje rabaty późnym latem i jesienią. Cechuje go obfite kwitnienie, wymaga żyznej gleby i słonecznego stanowiska.

Floks

To zarówno wysoki floks wiechowaty, którego okazałe kwiatostany przyciągają wzrok, jak i niski, płożący floks szydlasty. Ze względu na mnogość odmian, gatunek ten nadaje się doskonale na skalniak i rabaty, ale uprawia się go również na kwiat cięty do wazonu.

Byliny i kwiaty wieloletnie – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Byliny i kwiaty wieloletnie mogą być sadzone w ogrodach pojedynczo oraz w różnych zestawieniach mieszanych. Są idealne do obsadzania łąk kwietnych. Kwiaty wieloletnie, które tworzą kobierce, stanowią dodatkową ochronę gleby na skarpach. Trawy i rośliny ozdobne mogą rosnąć w ogrodach w sąsiedztwie drzew i krzewów owocowych. Kwiaty wieloletnie można również eksponować na balkonach, sadząc je w donicach i skrzynkach. Coraz częściej są spotykane także jako element zieleni miejskiej. 

Gatunki wykorzystywane na terenach miejskich powinny wyróżniać się długim okresem kwitnienia, efektownym ulistnieniem, niskimi wymaganiami w uprawie i dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Byliny ozdobne z liści chętnie eksponowane są przy wejściach do budynków, na schodach, tarasach i terenach rekreacyjnych oraz w pozostałych miejscach użyteczności publicznej, zarówno pojedynczo jako solitery, jak i w kwitnących grupach. Obsadza się nimi także zielone dachy.

Sadzonki bylin ogrodowych i kwiatów wieloletnich dostępne w sklepie Florexpol

Florexpol prowadzi sprzedaż wysyłkową produktów, w tym kwiatów dwu- i wieloletnich, przeznaczonych na rabaty i skalniaki w ogrodzie. Wśród produktów znajdują się specjalnie dobrane gatunki roślin. Sklep ogrodniczy online proponuje swoim klientom niskie i wysokie byliny, sadzonki kwiatów rabatowych, rośliny cebulowe oraz pozostałe sadzonki kwiatów wieloletnich. Florexpol realizuje zamówienia na rzadkie gatunki bylin i kwiatów dwuletnich.

Każdy produkt pochodzi z upraw prowadzonych przez polskie gospodarstwa. Dzięki temu nabywca może mieć pewność, że rośliny świetnie poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Do dyspozycji klientów są także nasiona kwiatów wieloletnich i wiele innych rodzajów produktów. Asortyment sklepu Florexpol jest stale rozszerzany, więc warto poszukać odpowiednich sadzonek w nowościach.

Realizacja zamówień

Czas realizacji zamówień przez nasz sklep z nasionami wynosi tyle, ile wskazuje termin agrotechniczny, czyli okres, w którym możliwe jest zasadzenie roślin do gruntu. Paczki z sadzonkami bylin ozdobnych wysyłamy wyłącznie na terenie Polski w taki sposób, aby nie spędzały weekendów w sortowniach firm przewozowych. Sprawdź również inne propozycje z naszej oferty:

Aktywne filtry