Krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne są fundamentem dobrze zaprojektowanego ogrodu. Dzięki nim przestrzeń wokół domu może stać się jeszcze piękniejsza. Rośliny te rozwijają zachwycające kwiaty i świetnie sprawdzają się na tle innych gatunków w ogrodzie. Doskonale komponują się z iglakami, pnączami i bylinami. Bardzo dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych, kwitną najczęściej wiosną, ale wiele z nich utrzymuje kwiaty przez cały sezon aż do późnej jesieni. Niektórym służy stanowisko słoneczne, a inne preferują miejsce w półcieniu. Mogą tworzyć żywopłoty oraz wchodzić w skład wielokolorowych aranżacji. Z powodzeniem rosną tam, gdzie trawy ozdobne lub pośród rabat kwiatowych.

Cechy

Krzewy ozdobne są fundamentem dobrze zaprojektowanego ogrodu. Dzięki nim przestrzeń wokół domu może stać się jeszcze piękniejsza. Te rośliny ozdobne do ogrodu rozwijają zachwycające kwiaty i świetnie sprawdzają się na tle innych gatunków w ogrodzie. Doskonale komponują się z iglakami, pnączami i bylinami. Bardzo dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych, kwitną najczęściej wiosną, ale wiele z nich utrzymuje kwiaty przez cały sezon aż do późnej jesieni.

Niektórym służy stanowisko słoneczne, a inne preferują miejsce w półcieniu. Kwitnące krzewy ozdobne do ogrodu mogą tworzyć żywopłoty oraz wchodzić w skład wielokolorowych aranżacji. Z powodzeniem rosną tam, gdzie trawy ozdobne lub pośród rabat kwiatowych.

Cechy charakterystyczne krzewów ozdobnych

Krzew ozdobny do ogrodu to roślina wieloletnia o powtarzającym się cyklu życiowym. Podobnie jak krzewinka lub pnącze krzewy ozdobne wieloletnie są rośliną, którą wyróżnia specyficzny pokrój. Może osiągać wysokość od 1 m do nawet 3-4 metrów. W przeciwieństwie do drzew, krzewy nie posiadają pędów głównych i nie formują korony. Wyróżnia je zdrewniała łodyga, która rozgałęzia się na wiele pędów. Gałęzie krzewu wyrastają z jednego punktu, który jest zlokalizowany tuż przy ziemi. Jeśli drzewa i krzewy ozdobne posiadają pień, to jest on mocno zredukowany.

Jak uprawiać ozdobne krzewy do ogrodu?

Drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu mają zróżnicowane wymagania pielęgnacyjne, które warto uwzględniać, by osiągnąć sukces w uprawie. Dla większości z nich do wzrostu i kwitnienia niezbędne jest stanowisko słoneczne, jednak niektóre gatunki, jak chociażby rododendrony, to rośliny cieniolubne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie sadzić roślin ozdobnych zbyt gęsto. Nadmiernie zagęszczone nasadzenie może być przyczyną ograniczonego wzrostu roślin i skutkować koniecznością przesadzania niektórych egzemplarzy w perspektywie kilku lat. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie zachowując duże odstępy.

Doświadczeni ogrodnicy kierują się tutaj jedną zasadą – krzewy ogrodowe kwitnące sadzi się w takich odległościach między sobą, która odpowiada mniej więcej ich docelowej wysokości. Ta metoda sadzenia umożliwi im odpowiedni wzrost i kwitnienie od wiosny do późnej jesieni. Jeśli chodzi o pielęgnację, to należy przede wszystkim pamiętać o regularnym przycinaniu krzaków ozdobnych, które odmładza je, pobudza do rozkrzewiania i zawiązywania nowych pąków.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy do ogrodu

Zadbane i okazałe, kwitnące krzewy w ogrodzie są jego najpiękniejszą wizytówką. Najchętniej uprawiane gatunki to białe i liliowe bzy, różowe azalie oraz purpurowe budleje. Na początku sezonu kwitną żółte forsycje, pojawiają się też duże kwiaty magnolii, która zakwita przed rozwojem liści, zwiastując nadejście wiosny. Hortensja w zależności od odmiany może wydawać białe kwiaty, kwitnie także w różnych odcieniach różu, a na kwaśnej ziemi rozwinie niebieskie kwiatostany. Ma rozłożysty pokrój, kwiaty pojawiają się w pełni lata i cieszą wzrok nawet późną jesienią.

W ostatnich latach na popularności zyskują krzewy ogrodowe na pniu, które ciekawie się prezentują w donicach na tarasach. W tej postaci można sadzić zarówno krzewy kwitnące, jak i iglaki oraz inne dekoracyjne rośliny. Za największe gwiazdy ogrodów uznaje się jednak róże, których kwiaty (nie tylko te czerwone i różowe) cechuje wyjątkowo szlachetna uroda. W sklepach ogrodniczych zakupić można róże w dwóch zasadniczych formach: jako sadzonki krzewów ozdobnych z gołym korzeniem lub w doniczkach. Te drugie można sadzić przez cały sezon.

Krzewy ozdobne liściaste

Ta niezwykle pojemna kategoria roślin obejmuje wszystkie najpopularniejsze i najbardziej cenione gatunki, których zieloną masę stanowią liście. O tym, czy krzew jest atrakcyjny, niejednokrotnie decydują nie tylko kwiaty, ale właśnie jego efektowne liście. W Polsce najczęściej stosuje się w uprawie odmiany, które tracą liście na zimę i mają małe wymagania glebowe, np. wajgele, hibiskusy, jaśminowce, kaliny, tawuła japońska. Krzewy o ozdobnych liściach, podobnie jak drzewa, późną jesienią mogą przebarwiać się na purpurowe, czerwone i żółte odcienie, co dodaje im niezwykłego uroku. W tej grupie wyróżnia się zwłaszcza trzmielina oskrzydlona, przybierająca jesienią niesamowicie intensywne, czerwone zabarwienie.

Krzewy i drzewa pachnące

Krzewy pachnące zadziwiają nie tylko pięknym wyglądem, ale również uroczym zapachem. Roślina piękną woń uwalnia nie tylko poprzez kwiatostany. Niektóre z nich mogą mieć także pachnące liście. Unoszący się w powietrzu zapach ozdobnych krzewów pachnących przyciąga zapylające owady. Do popularnych odmian pachnących należą wczesnowiosenne: jaśminowiec wonny (wytwarza białe kwiaty na przełomie maja i czerwca), lilak pospolity (bez), magnolia.

Krzewy iglaste do ogrodu

Ozdobne rośliny iglaste mogą zostać posadzone niemal w każdej przestrzeni. Jeśli są odpowiednio dobrane do panujących w danym miejscu warunków, nie będą przysparzać żadnych problemów podczas uprawy. Krzew iglasty może stanowić dobre tło i uzupełnienie aranżacji ogrodu ze względu na to, że pozostaje zielony przez cały rok. Rośliny te rewelacyjnie sprawdzają się w formie żywopłotów. Z kolei krzewy iglaste formowane (duże bonsai) znakomicie prezentują się w formie niezwykle dekoracyjnych soliterów.

Krzewy i drzewka owocowe

Krzew owocowy to użyteczny element przydomowych ogrodów oraz działek rekreacyjnych. Uprawa tych roślin nie jest skomplikowana, a rezultatem sumiennego podlewania i nawożenia są zwykle obfite plony. Krzewy owocowe sprawiają, że zyskujemy zdrowe owoce na wyciągnięcie ręki. Rośliny te, o pokroju mniejszym niż drzewka owocowe, zdecydowanie ułatwiają zbiory. Pamiętajmy o zapewnieniu jasnego stanowiska uprawy. Promienie słoneczne są niezbędne by owoce były dojrzałe i wyjątkowo smaczne.

Krzewy całoroczne

Projektując ogród warto tak zaplanować nasadzenia, aby cieszył kolorami przez cały rok. Niektóre z krzewów nie zrzucają liści za zimę, dzięki czemu pozostają zielone, choć w tej grupie zdarzać się mogą gatunki, które przybierają barwę fioletową (np. jałowiec płożący). Nawet jeśli wybieramy gatunek o nietrwałych liściach, wciąż warto zwrócić uwagę na inne walory, jak dekoracyjne liście lub barwne pędy. Żółtym lub pomarańczowym kolorem owoców zachwyca ognik szkarłatnyBerberysy, kiedy pozbędą się już liści, nadal zdobią ogrody owocami o barwie czerwonej. Intensywnie czerwone pędy to wielka zaleta derenia.

Krzewy i drzewa zimozielone ozdobne do ogrodu

Ogród zimą nie musi być wcale ponury, wystarczy odpowiednio dobrać i rozmieścić na rabatach gatunki krzewów zimozielonych. Do najpopularniejszych krzewów w tej grupie należą: żywotnik (tuja), cis, bukszpan, trzmielina Fortune’a oraz wracająca w ostatnich latach do łask laurowiśnia na żywopłot. Krzewy iglaste są gęste i zielone przez 12 miesięcy w roku. Pieris japoński i mahonia zachwycają obfitym kwitnieniem. Ostrokrzew i irga wprawdzie nie kwitną okazale, ale o ich urodzie decydują kuliste, czerwone owoce. Dzięki tym gatunkom ogród przez cały rok będzie mienił się wieloma barwami.

Jak dobierać ozdobne rośliny ogrodowe?

Aranżując ogród warto wybierać krzewy dekoracyjne o pięknych kwiatostanach, gęstym ulistnieniu i przyjemnym zapachu. Atrakcyjność ogrodu oraz obfitość kwitnienia krzewów nie powinny jednak stanowić jedynego kryterium wyboru roślin. Pamiętajmy by dobierać gatunki w zgodzie z warunkami panującym w ogrodzie (ilością światła, jakością gleby, dostępną powierzchnią), aby zapewnić im optymalne możliwości wzrostu. Wówczas osiągną pożądaną formę i będą się prawidłowo rozwijać.

Należy wziąć pod uwagę tolerancję roślin na panujące warunki atmosferyczne. Krzewy ozdobne z reguły dobrze radzą sobie w polskim klimacie, jednak do przezimowania niektórych odmian niezbędne będzie ciepłe pomieszczenie wewnątrz budynku. Przed sadzeniem krzewów ogrodowych warto zwrócić też uwagę na rodzaj gleby i ukształtowanie terenu. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest zapewnienie krzewom ozdobnym odpowiedniej ilości wody.

Krzewy ozdobne i ich zastosowanie

Krzewy kwitnące w dużej mierze wypełniają ogród wokół domu. Odpowiednio dobrane odmiany będą cieszyć oczy mieszkańców przez wiele lat. Krzewy ozdobne mogą być sadzone na rabatach, stanowiąc element większych kompozycji ogrodowych lub rosnąć jako solitery. Niektóre z nich sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Krzew dekoracyjny w formie żywopłotu może wyznaczać granice posesji, zabezpieczać przed kurzem drogowym i wścibskimi sąsiadami.

Wiele z krzewów jest źródłem pożywienia dla drobnych zwierząt. W dużych założeniach ogrodowych i parkowych można z nich tworzyć bajeczne labirynty, w których łatwo znaleźć ciche miejsce na wypoczynek. Krzewy można posadzić nad oczkiem wodnym lub niewielką sadzawką. Odmiany kompaktowe ozdobią tarasowe i balkonowe donice. Właściwie ogranicza nas tutaj wyłącznie wyobraźnia.

Krzewy ozdobne do ogrodu w sklepie internetowym Florexpol

Sklep ogrodniczy online Florexpol oferuje krzewy ozdobne liściaste i kwitnące w ogrodach. Klienci mogą wybierać zarówno spośród tradycyjnych odmian krzewów ozdobnych, jak i zupełnie nowych kultywarów. Florexpol prowadzi również sprzedaż innych produktów, w tym kwitnących drzewek ozdobnych do ogrodu i sadzonek o wielobarwnych liściach. Klient, który chce skorzystać z naszej oferty, może mieć pewność, że sklep z nasionami Florexpol jest miejscem, w którym zakupi wyłącznie zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki roślin.

Produkty ze strony pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów, dlatego też cieszą się uznaniem naszych stałych klientów, którzy mogą być spokojni o sukces swojej hodowli. Do dyspozycji kupujących udostępniamy tylko najlepsze krzewy ozdobne i ich sadzonki. W razie wątpliwości służymy naszym klientom fachową pomocą. Sprawdź, co jeszcze mamy w swojej ofercie oprócz krzewów ozdobnych:

Cechy charakterystyczne krzewów ozdobnych

Krzew ozdobny do ogrodu to roślina wieloletnia o powtarzającym się cyklu życiowym. Podobnie jak krzewinka lub pnącze jest rośliną, którą wyróżnia specyficzny pokrój. Może osiągać wysokość od 1 m do nawet 3-4 metrów. W przeciwieństwie do drzew, krzewy nie posiadają pędów głównych i nie formują korony. Wyróżnia je zdrewniała łodyga, która rozgałęzia się na wiele pędów. Gałęzie krzewu wyrastają z jednego punktu, który jest zlokalizowany tuż przy ziemi. Jeśli krzewy ogrodowe posiadają pień, to jest on mocno zredukowany.

Jak uprawiać krzewy i drzewka ozdobne?

Krzewy i drzewa ozdobne do ogrodu mają zróżnicowane wymagania pielęgnacyjne, które warto uwzględniać, by osiągnąć sukces w uprawie. Dla większości z nich do wzrostu i kwitnienia niezbędne jest stanowisko słoneczne, jednak niektóre gatunki, jak chociażby rododendrony, to rośliny cieniolubne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie sadzić roślin ozdobnych zbyt gęsto. Nadmiernie zagęszczone nasadzenie może być przyczyną ograniczonego wzrostu roślin i skutkować koniecznością przesadzania niektórych egzemplarzy w perspektywie kilku lat. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie zachowując duże odstępy. Doświadczeni ogrodnicy kierują się tutaj jedną zasadą - krzewy kwitnące sadzi się w takich odległościach między sobą, która odpowiada mniej więcej ich docelowej wysokości. Ta metoda sadzenia umożliwi im odpowiedni wzrost i kwitnienie od wiosny do późnej jesieni. Jeśli chodzi o pielęgnację, to należy przede wszystkim pamiętać o regularnym przycinaniu krzewów, które odmładza je, pobudza do rozkrzewiania i zawiązywania nowych pąków.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy do ogrodu

Zadbane i okazałe, kwitnące krzewy w ogrodzie są jego najpiękniejszą wizytówką. Najchętniej uprawiane gatunki to białe i liliowe bzy, różowe azalie oraz purpurowe budleje. Na początku sezonu kwitną żółte forsycje, pojawiają się też duże kwiaty magnolii, która zakwita przed rozwojem liści, zwiastując nadejście wiosny. Hortensja w zależności od odmiany może wydawać białe kwiaty, kwitnie także w różnych odcieniach różu, a na kwaśnej ziemi rozwinie niebieskie kwiatostany. Ma rozłożysty pokrój, kwiaty pojawiają się w pełni lata i cieszą wzrok nawet późną jesienią. W ostatnich latach na popularności zyskują krzewy ogrodowe na pniu, które ciekawie się prezentują w donicach na tarasach. W tej postaci można sadzić zarówno krzewy kwitnące, jak i iglaki oraz inne dekoracyjne rośliny. Za największe gwiazdy ogrodów uznaje się jednak róże, których kwiaty (nie tylko te czerwone i różowe) cechuje wyjątkowo szlachetna uroda. W sklepach ogrodniczych zakupić można róże w dwóch zasadniczych formach: jako sadzonki z gołym korzeniem lub w doniczkach. Te drugie można sadzić przez cały sezon.

Krzewy ozdobne liściaste

Ta niezwykle pojemna kategoria roślin obejmuje wszystkie najpopularniejsze i najbardziej cenione gatunki, których zieloną masę stanowią liście. O tym, czy krzew jest atrakcyjny, niejednokrotnie decydują nie tylko kwiaty, ale właśnie jego efektowne liście. W Polsce najczęściej stosuje się w uprawie odmiany, które tracą liście na zimę i mają małe wymagania glebowe, np. wajgele, hibiskusy, jaśminowce, kaliny, tawuła japońska. Krzewy o ozdobnych liściach, podobnie jak drzewa, późną jesienią mogą przebarwiać się na purpurowe, czerwone i żółte odcienie, co dodaje im niezwykłego uroku. W tej grupie wyróżnia się zwłaszcza trzmielina oskrzydlona, przybierająca jesienią niesamowicie intensywne, czerwone zabarwienie.

Krzewy i drzewa pachnące

Krzewy pachnące zadziwiają nie tylko pięknym wyglądem, ale również uroczym zapachem. Roślina piękną woń uwalnia nie tylko poprzez kwiatostany. Niektóre z nich mogą mieć także pachnące liście. Unoszący się w powietrzu zapach ozdobnych krzewów pachnących przyciąga zapylające owady. Do popularnych odmian pachnących należą wczesnowiosenne: jaśminowiec wonny (wytwarza białe kwiaty na przełomie maja i czerwca), lilak pospolity (bez), magnolia.

Krzewy iglaste do ogrodu

Ozdobne rośliny iglaste mogą zostać posadzone niemal w każdej przestrzeni. Jeśli są odpowiednio dobrane do panujących w danym miejscu warunków, nie będą przysparzać żadnych problemów podczas uprawy. Krzew iglasty może stanowić dobre tło i uzupełnienie aranżacji ogrodu ze względu na to, że pozostaje zielony przez cały rok. Rośliny te rewelacyjnie sprawdzają się w formie żywopłotów. Z kolei krzewy iglaste formowane (duże bonsai) znakomicie prezentują się w formie niezwykle dekoracyjnych soliterów.

Krzewy i drzewka owocowe

Krzew owocowy to użyteczny element przydomowych ogrodów oraz działek rekreacyjnych. Uprawa tych roślin nie jest skomplikowana, a rezultatem sumiennego podlewania i nawożenia są zwykle obfite plony. Krzewy owocowe sprawiają, że zyskujemy zdrowe owoce na wyciągnięcie ręki. Rośliny te, o pokroju mniejszym niż drzewka owocowe, zdecydowanie ułatwiają zbiory. Pamiętajmy o zapewnieniu jasnego stanowiska uprawy. Promienie słoneczne są niezbędne by owoce były dojrzałe i wyjątkowo smaczne.

Krzewy całoroczne

Projektując ogród warto tak zaplanować nasadzenia, aby cieszył kolorami przez cały rok. Niektóre z krzewów nie zrzucają liści za zimę, dzięki czemu pozostają zielone, choć w tej grupie zdarzać się mogą gatunki, które przybierają barwę fioletową (np. jałowiec płożący). Nawet jeśli wybieramy gatunek o nietrwałych liściach, wciąż warto zwrócić uwagę na inne walory, jak dekoracyjne liście lub barwne pędy. Żółtym lub pomarańczowym kolorem owoców zachwyca ognik szkarłatny. Berberysy, kiedy pozbędą się już liści, nadal zdobią ogrody owocami o barwie czerwonej. Intensywnie czerwone pędy to wielka zaleta derenia.

Krzewy i drzewka zimozielone

Ogród zimą nie musi być wcale ponury, wystarczy odpowiednio dobrać i rozmieścić na rabatach gatunki krzewów zimozielonych. Do najpopularniejszych krzewów w tej grupie należą: żywotnik (tuja), cis, bukszpan, trzmielina Fortune’a oraz wracająca w ostatnich latach do łask laurowiśnia na żywopłot. Krzewy iglaste są gęste i zielone przez 12 miesięcy w roku. Pieris japoński i mahonia zachwycają obfitym kwitnieniem. Ostrokrzew i irga wprawdzie nie kwitną okazale, ale o ich urodzie decydują kuliste, czerwone owoce. Dzięki tym gatunkom ogród przez cały rok będzie mienił się wieloma barwami.

Jak dobierać ozdobne rośliny ogrodowe?

Aranżując ogród warto wybierać krzewy dekoracyjne o pięknych kwiatostanach, gęstym ulistnieniu i przyjemnym zapachu. Atrakcyjność ogrodu oraz obfitość kwitnienia krzewów nie powinny jednak stanowić jedynego kryterium wyboru roślin. Pamiętajmy by dobierać gatunki w zgodzie z warunkami panującym w ogrodzie (ilością światła, jakością gleby, dostępną powierzchnią), aby zapewnić im optymalne możliwości wzrostu. Wówczas osiągną pożądaną formę i będą się prawidłowo rozwijać. Należy wziąć pod uwagę tolerancję roślin na panujące warunki atmosferyczne. Krzewy ozdobne z reguły dobrze radzą sobie w polskim klimacie, jednak do przezimowania niektórych odmian niezbędne będzie ciepłe pomieszczenie wewnątrz budynku. Przed sadzeniem krzewów ogrodowych warto zwrócić też uwagę na rodzaj gleby i ukształtowanie terenu. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest zapewnienie krzewom ozdobnym odpowiedniej ilości wody.

Krzewy ozdobne i ich zastosowanie

Krzewy kwitnące w dużej mierze wypełniają ogród wokół domu. Odpowiednio dobrane odmiany będą cieszyć oczy mieszkańców przez wiele lat. Krzewy ozdobne mogą być sadzone na rabatach, stanowiąc element większych kompozycji ogrodowych lub rosnąć jako solitery. Niektóre z nich sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Krzew dekoracyjny w formie żywopłotu może wyznaczać granice posesji, zabezpieczać przed kurzem drogowym i wścibskimi sąsiadami. Wiele z krzewów jest źródłem pożywienia dla drobnych zwierząt. W dużych założeniach ogrodowych i parkowych można z nich tworzyć bajeczne labirynty, w których łatwo znaleźć ciche miejsce na wypoczynek. Krzewy można posadzić nad oczkiem wodnym lub niewielką sadzawką. Odmiany kompaktowe ozdobią tarasowe i balkonowe donice. Właściwie ogranicza nas tutaj wyłącznie wyobraźnia.

Krzewy ozdobne do ogrodu w sklepie internetowym Florexpol

Internetowy sklep ogrodniczy Florexpol oferuje krzewy ozdobne liściaste i kwitnące w ogrodach. Klienci mogą wybierać zarówno spośród tradycyjnych odmian krzewów ozdobnych, jak i zupełnie nowych kultywarów. Florexpol prowadzi również sprzedaż innych produktów, w tym kwitnących drzew ozdobnych i sadzonek o wielobarwnych liściach. Klient, który chce skorzystać z naszej oferty, może mieć pewność, że w sklepie internetowym Florexpol zakupi wyłącznie zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki roślin. Produkty ze strony pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów, dlatego też cieszą się uznaniem naszych stałych klientów, którzy mogą być spokojni o sukces swojej hodowli. Do dyspozycji kupujących udostępniamy tylko najlepsze gatunki sadzonek. W razie wątpliwości służymy naszym klientom fachową pomocą.

Aktywne filtry

Kod: 60-737

Bez Congo

29,50 zł
  • Obecnie brak na stanie
BRAK