Grzyby jadalne

Grzyby jadalne

Domowa uprawa grzybów leśnych wbrew pozorom nie jest aż tak wymagająca, jak może się wydawać. Jednocześnie przynosi wiele korzyści. Nie musimy udawać się w dalekie lasy w poszukiwaniu grzybów, ponadto możemy cieszyć się produktami własnej pracy. Poza tym hodowla grzybów we własnym ogrodzie daje nam pewność, że sięgamy po okazy jadalne, więc nie musimy zastanawiać się, czy dany grzyb nie jest przypadkiem trujący. Po jakie grzyby jadalne warto sięgnąć? Jak powinna wyglądać ich uprawa? Sprawdź, jakie gatunki grzybów są dostępne w naszym sklepie - możesz je zamawiać przez cały rok.

Wartości odżywcze grzybów leśnych

Grzyby to przede wszystkim niskokaloryczne źródło białka. Choć składają się głównie z wody, to nadal znajdziemy w nich witaminy (głównie z grupy B), a także wartościowe minerały, m.in. potas. Chętnie sięgamy po grzyby jadalne ze względu na ich walory smakowe. Grzyby pięknie pachną, doskonale nadają się do przetworów, suszenia, czy jako przekąska i dodatek do mięs i wielu potraw. Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez dodatku grzybów.

Uprawa grzybów w ogrodzie to ciekawe i nietypowe rozwiązanie. Jeśli więc mamy wokół domu (lub np. w ogródku działkowym) teren, na którym znajdują się młode drzewa, to warto dać szansę leśnym grzybom, które raz zaaplikowane będą dawały plon przez kilka lat.

Najpopularniejsze grzyby jadalne do przydomowej hodowli

Jeśli chcesz zajmować się uprawą grzybów, to sprawdź odmiany dostępne w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz tu między innymi:

  • - podgrzybki brunatne (Boletus badius), których kapelusze mogą dorastać do 15 cm średnicy, należy je sadzić w pobliżu sosen lub świerków,
  • - borowiki usiatkowane (Boletus reticulatus) i szlachetne (Boletus edulis). Najokazalsze egzemplarze mogą pochwalić się kapeluszami o średnicy nawet 30 cm. Odmiana usiatkowana najlepiej radzi sobie w towarzystwie buków i dębów, a szlachetna lubi dodatkowo w swoim sąsiedztwie świerki i sosny,
  • - kurki, czyli pieprzniki jadalne (Cantharellus cibarius). Chrupkie, żółte grzyby jadalne, które mają wierne grono wielbicieli. Kurki najlepiej rosną w sąsiedztwie drzew iglastych (sosny, świerki), ewentualnie mogą to być graby, buki i dęby,
  • - koźlarze czerwone (Leccinum aurantiacum) to jeden z tych gatunków, który charakteryzuje się łagodnym smakiem. Koźlarz najlepiej czuje się pod drzewami liściastymi, np. pod osiką czy topolą,
  • - borowiki sosnowe (Boletus pinophilus) i brzozowe (Boletus betulicola), jak sama nazwa wskazuje, doskonale czują się w pobliżu konkretnych gatunków drzew (odpowiednio sosen i brzóz), dzięki czemu ich kapelusze mogą być naprawdę okazałe i mieć średnicę nawet 30 cm.

Każda z dostępnych odmian ma oczywiście swoje wymagania, ale wyróżnia je smak, który trudno zapomnieć. Grzyby leśne jadalne są produktami spożywczymi, u których stwierdzono obecność piątego smaku, czyli umami. Świetnie jednak reagują z przyprawami i tworzą unikalny dodatek do wielu dań.

Jak uprawiać grzyby leśne w prywatnych warunkach?

Jak wynika z powyższego wyszczególnienia, każdy gatunek grzybów jadalnych potrzebuje nieco innych warunków do prawidłowego wzrostu. Jeśli uda się im sprostać, to prawdopodobieństwo, że grzyby się pojawią, znacząco wzrasta. Należy jednak pamiętać, że na pojawienie się efektów uprawy wpływa bardzo wiele czynników. Kluczowe są warunki klimatyczne. Jeśli susza dosięgnie nasz ogród (i zaniedbamy podlewanie) lub w trakcie roku będzie zbyt wilgotno, to szansa na wzrost grzybów będzie mniejsza.

Aby szanse wzrosły, grzybnie należy umieszczać w pobliżu młodych drzew, mogą to być świerki, brzozy, sosny, dęby i inne - gatunek drzewa należy dobrać do wybranej odmiany grzybów. Ważne, aby grzyby i drzewa tworzyły tzw. mikoryzę, czyli symbiozę, która polega na tym, iż drzewo ma ułatwione pozyskiwanie wody, składników mineralnych, mikroelementów, a grzyb otrzymuje od niego węglowodany. Warto również zwrócić uwagę na glebę, w której umieszczona zostanie grzybnia. Możemy w tym celu zastosować ziemię z lasu lub odkwaszony torf, ewentualnie przygotować glebę pod uprawę pozwalając jej na stworzenie naturalnej ściółki i wytworzenie próchnicy, która poprawi warunki uprawy, nim umieścimy grzybnię w podłożu. Działanie jest to jednak czasochłonne, dlatego jeśli chcemy aplikować grzybnię bez gruntownych przygotowań, to musimy zrobić to dokładnie według instrukcji producenta, która jest dostępna na opakowaniu wybranych grzybów jadalnych.

Gdy grzybnia jest już w ziemi

Po zasadzeniu grzybni (mamy na to czas zazwyczaj od marca do października) na odpowiednią głębokość (wystarczą niewielkie dołki o głębokości ok. 15 cm) i we wskazanej odległości od pnia drzewa, należy ją obficie podlać. Ponadto dobrą praktyką jest cykliczne podlewanie grzybów wodą z cukrem, co pomaga im szybciej rosnąć. Jeśli udało nam się spełnić wszystkie warunki (szczególnie te dotyczące nasłonecznienia), to już w pierwszym roku z jednego zasadzenia możemy uzyskać kilkanaście jadalnych grzybów. Grzybnie owocują około 3-5 lat w zależności od wybranego gatunku.

Należy również pamiętać, iż w miejscu, gdzie mają rosnąć grzyby, nie stosujemy żadnych środków chemicznych. Nie usuwa się również zeschłych liści, które wzbogacają glebę i pomagają tworzyć środowisko zbliżone do naturalnego. Poza podlewaniem nie możemy więc znacząco ingerować w to, jak rozwijają się grzyby.

Grzyby w ogrodzie rozkładające pnie

Oczyszczanie ogrodu z pozostałości drzew, to znaczy pni i korzeni, może być czasochłonne i nieskuteczne. Istnieją jednak gatunki grzybów jadalnych, które pomagają w tym zadaniu. Są to głównie takie grzyby jak opieńka (Armillaria), boczniak (Pleurotus), shitake (Lentinula) oraz lakownica (Ganoderma), które rozwijają się na martwej tkance drzew. Co ważne, w trakcie procesu tworzą jadalne grzybnie, a więc poza rozkładem niepotrzebnych pni i korzeni będą służyć jako dodatek do dań, sosów i tym podobnych. Boczniaki doskonale nadają się na zupę, a grzybom shitake azjatycka medycyna przypisuje liczne prozdrowotne właściwości.

Grzyby tego typu świetnie radzą sobie z korą, gałęziami, ale także nadają się do kompostowania odpadów organicznych czy pochodzących z gospodarstwa domowego. Warto jednak pamiętać, iż proces rozkładu przez wspomniane grzyby jest rozłożony w czasie i może potrwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od wielkości drewna, na którym umieści się grzybnię.

Jak przygotowane są grzyby pod uprawę?

W naszym sklepie internetowym grzybnie są sprzedawane w formie na ziarnach w opakowaniach po 10 gramów. Z każdego opakowania możemy stworzyć 3 stanowiska, z których prawdopodobieństwo plonowania wynosi ponad 85%.

Podczas zbiorów warto pamiętać, aby możliwie jak najniżej ucinać nóżkę grzyba, by nie uszkodzić grzybni, która powinna wydać kolejne grzyby w przyszłości. Inaczej postępuje się w przypadku kurek, które należy wykręcić z gruntu, a nie ucinać. Warto również pamiętać, aby grzybnie przykryć leżącą wokół ściółką (to m.in. dlatego nie należy usuwać liści z miejsc, gdzie aplikujemy grzybnię). Jak już wspomnieliśmy, do sprzedaży przeznaczone są jedynie gatunki jadalne, dzięki czemu nie mamy powodu, aby zastanawiać się nad rodzajem grzyba, którego zbieramy.

Uzyskane w ten sposób grzyby jadalne należy również odpowiednio przechowywać. Zaleca się, aby wkładać je do wiklinowych koszyczków, a nie do plastikowych toreb czy wiader, gdzie mogą się zaparzyć. Ponadto z obróbką grzybów należy uporać się względnie szybko, tzn. przygotować je do suszenia czy na przetwory bez zbędnej zwłoki po zbiorach.

Aktywne filtry