Jak przygotować ogród na jesień?

Końcówka lata to świetny moment na ułożenie harmonogramu jesiennych prac w ogrodzie. Choć rośliny już przekwitają, a drzewka owocowe wydają ostatnie plony, to jesień jest okresem, który wymaga od ogrodników określonych czynności pielęgnacyjnych. Jeśli więc chcesz, by Twój ogród bezpiecznie przetrwał zimę i by wiosną odżył na nowo, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą.

Jak przygotować ogród na jesień? 10 zadań, o których musisz pamiętać

Jesień to okres dość specyficzny. Pozornie wydaje się być porą mniej intensywnych prac w ogrodzie, jednak wciąż wymaga wielu czynności. Jak przygotować ogród na jesień i zimę? Sprawdź 10 zadań, które czekają na Ciebie już od schyłku lata.

1. Zabezpiecz rośliny przed chorobami grzybowymi i szkodnikami

Pod koniec lata należy dokładnie przyjrzeć się roślinności w ogrodzie. Największym wrogiem ogrodu jest pojawienie się chorobotwórczych patogenów oraz szkodników. Obie sytuacje wymagają natychmiastowej interwencji, ponieważ mogłyby doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń, a nawet do całkowitego obumarcia rośliny.

Na szczęście, zarówno choroby, jak i szkodniki są dość dobrze widoczne. Objawy chorób grzybowych to zazwyczaj zniekształcone lub zwiędnięte liście, plamy na wierzchniej lub spodniej części liści, obumarłe pędy, a także gnijące owoce. Z kolei obecność szkodników rozpoznasz między innymi po oblepionych słodką spadzią i pomarszczonych liściach, wygryzionych i dziurawych fragmentach liści, owoców i kwiatów, a nawet korzeni. Częstym symptomem są również odchody szkodników znajdujące się pomiędzy liśćmi i pędami roślin.

Najlepsze efekty przynoszą działania prewencyjne, jednak pełna ochrona nie zawsze jest możliwa. W momencie niszczycielskiej działalności chorób lub szkodników, zastosuj specjalistyczne środki ochrony roślin. Jeśli chcesz uniknąć preparatów chemicznych, dobrze sprawdzą się również domowe napary i wywary roślinne.

2. Usuń chwasty i spulchnij glebę

Podczas przygotowań do jesieni i zimy, nie można zapomnieć o regularnym odchwaszczaniu rabat. Czynność ta może być wykonywana aż do listopada lub do wystąpienia pierwszych przymrozków. Oprócz usuwania chwastów dobrze jest przekopać grządki, co spulchni podłoże i zwiększy jego chłonność.

Chwastów pozbędziesz się w tradycyjny sposób – wyrywając je z ziemi, jednak tylko w sytuacji, gdy ich ilość nie wymaga użycia środków chwastobójczych. Jeśli ich rozrost wymknął się spod kontroli, lepiej jest skorzystać ze specjalistycznych preparatów chwastobójczych, które pomogą skutecznie uporać się z problemem.

3. Systematycznie podlewaj ogród

Letnie upały mają się ku końcowi albo już się skończyły? Nie zwalnia Cię to od systematycznego podlewania swojego ogrodu, zwłaszcza w sytuacji, gdy niebezpiecznie przedłużają się okresy bezdeszczowe, które mogłyby zaszkodzić roślinom.

Nawadnianie ogrodu należy przeprowadzać aż do pierwszych przymrozków. Szczególnie wrażliwe na brak wody są rośliny zimozielone i iglaki, dlatego zadbaj, by miały szansę zmagazynować w swoich tkankach wystarczającą ilość wilgoci.

4. Zasadź cebule i wysiej gatunki kwiatów kwitnących wiosną

Wrzesień i październik to świetny moment na zasadzenie cebulek kwiatowych. Rośliny zdążą ukorzenić się przed nastaniem zimy, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo zakwitnięcia już na przedwiośniu.

Pamiętaj, by w sklepie wybierać wyłącznie cebulki bez widocznych uszkodzeń. Nie powinny być również przesuszone, czy przebarwione. Zawsze staraj się kupować rośliny w sprawdzonych miejscach i w sklepach, które przykładają ogromną wagę do jakości sprzedawanych produktów.

5. Przeprowadź ostatnie nawożenie roślin

Mniej więcej we wrześniu lub październiku należy przeprowadzić nawożenie, które wzmocni rośliny przed sezonem zimowym. Co ważne, wybierając mieszanki do zastosowania późnym latem lub jesienią, zrezygnuj z preparatów zawierających azot. Związek ten odpowiada między innymi za przyrost rośliny, co, biorąc pod uwagę zbliżający się sezon, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli wahasz się, który z nawozów wybrać, spróbuj skorzystać z gotowych preparatów jesiennych. Zawierają one odpowiednio zbilansowane składy, które wspomogą rośliny, a jednocześnie nie spowodują niepotrzebnego pobudzenia wzrostu.

6. Przesadź rośliny

Planujesz zmianę stanowiska dla swoich roślin? Teraz jest idealny moment. Możesz również podzielić, czyli rozmnożyć byliny znajdujące się w ogrodzie. Przesadzenie trzeba robić ostrożnie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego. Warto również pamiętać o obfitym podlaniu podłoża.

7. Zadbaj o trawnik

Kończące się lato nie oznacza, że należy zaprzestać koszenia trawnika. Wręcz przeciwnie – możesz to robić aż do przymrozków, a ostatnie koszenie powinno pozostawić ok. 5 – centymetrową murawę, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko osłabienia jej odporności. Jednym z zadań, które możesz dodatkowo wykonać, jest napowietrzenie trawnika.


Zobacz też:

Jak i kiedy najlepiej wapnować trawnik?




8. Wykop z gruntu cebulki roślin wrażliwych na zimowe przymrozki

Jeśli w Twoim ogrodzie rosną takie gatunki jak begonia, frezja, dalia lub mieczyki, koniecznie zadbaj o wykopanie cebulek jeszcze przed nastaniem niższych temperatur. Oczyść je delikatnie z resztek ziemi, a następnie przenieś do ciemnego i chłodnego pomieszczenia, w którym przezimują. Aby zabezpieczyć cebulki przed gniciem, zadbaj o właściwą wentylację w miejscu ich przechowywania.

9. Zabezpiecz rośliny zimujące w gruncie

Jedna z ważniejszych czynności, jakie należy wykonać jesienią to zabezpieczenie i ochrona roślin przed chłodnymi miesiącami. W zależności od gatunku można zastosować usypanie kopczyków z kory lub trocin oraz osłonić rośliny słomianą mata, jutą, lub agrowłókniną. Wysokie trawy ozdobne zwiąż w kępy i owiń materiałem ochronnym. Rośliny w pojemnikach przenieś do cieplejszego miejsca i osłoń styropianem, lub grubszym kawałkiem papieru. W celu zabezpieczenia drzewek owocowych polecamy pobielenie ich wapnem, dzięki czemu zapobiegniesz pękaniu kory.

10. Nie zapomnij o oczku wodnym

Jesienne prace ogrodowe powinny również uwzględnić oczko wodne. Oczyść lustro wody z opadniętych liści i resztek roślinności, zbierz nieodporne na mrozy rośliny. Jeśli Twoje oczko wodne jest niewielkie, niezbędnym będzie odłowienie ryb. W przypadku większych zbiorników dopilnuj, by nawet podczas przedłużających się mrozów, pozostawić na ich powierzchni niezamarznięty fragment.

Przeczytaj również: