Nadejście jesieni nie oznacza konieczności zamknięcia ogrodu na cztery spusty. Wrzesień oraz październik to miesiące, które nierzadko zaskakują łagodną, słoneczną aurą, dlatego w dalszym ciągu chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Warto więc postarać się, by spędzać go w estetycznym i przyjemnym otoczeniu. A czy może być coś bardziej efektownego niż jesienne dekoracje, które ożywią ogród, nadadzą mu ciepłych złocistych barw i umilą odpoczynek? Sprawdź nasze propozycje na piękne jesienne dekoracje do ogrodu i zainspiruj się do stworzenia wyjątkowej aranżacji.
Choć większość roślin kwitnących wiosną i latem straciła już na urodzie, to wciąż istnieje wiele ciekawych gatunków, które właśnie jesienią ukazują się w pełnej krasie. To głównie na nich warto się skupić, planując jesienne dekoracje do ogrodu.
Popularne jesienne rośliny ogrodowe
Jesienne gatunki roślin ogrodowych to prawdziwy skarb, zwłaszcza dla ogrodów bazujących na roślinach kwitnących latem. Stanowią fajne uzupełnienie przerzedzonych rabat, ale również ożywiają ogród w trakcie jesiennej szarówki. Największą zaletą jest fakt, że jesienne rośliny nie tylko zachwycają swoją kolorystyką, ale także są bardziej odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne – co często ma miejsce o tej porze roku. Nie wszystkie z nich przetrwają duże mrozy, ale zapewnią posesji estetykę, różnorodność i niesamowitą feerię barw.
Jakie gatunki roślin kwitną jesienią?
- Chryzantema – elegancka przedstawicielka jesiennych gatunków roślin kwitnących. Wyróżnia ją różnorodność odmian i kolorów, dlatego nie będzie problemu z wyborem tej właściwej. Chryzantemy preferują stanowiska słoneczne, a podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Nie lubi przelania. Przed zimą należy zabezpieczyć krzewy agrowłókniną.
- Wrzosy – kolejny gatunek nierozerwalnie kojarzący się z jesienią. Sprawdzą się posadzone w gruncie, ale także jako uzupełnienie jesiennych dekoracji w donicach, ozdobnych pojemnikach czy wiklinowych koszach. Wrzosy wymagają kwaśnego podłoża oraz miejsca z dużym dostępem do naturalnego światła. Nie służą mu cień i zastoje wody. Podobnie jak chryzantemy, tak i wrzosy trzeba zabezpieczyć przed zimą, np. za pomocą agrowłókniny.
- Kapustka ozdobna – jeden z podstawowych elementów jesiennych kompozycji, ale z powodzeniem może być uprawiana w ogrodzie. A do tego – jej oryginalny wygląd z pewnością przykuje wzrok gości. Kapustka lubi słońce i przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę. Jest ponadto gatunkiem dość odpornym na mróz, dlatego bez trudu zniesie łagodną zimę. Może być uprawiana w gruncie, a także w ozdobnych pojemnikach.
- Miechunka – roślina, bez których ciężko wyobrazić sobie jesienne dekoracje. Wyróżniają ją charakterystyczne pomarańczowe kwiaty, które w kolejne fazie przekształcają się w jadalne owoce. Co ciekawe, owoce miechunki stanowią świetną alternatywę dla powszechnie stosowanych dekoracji deserów oraz innych dań.
- Astry – miododajne i niewymagające w uprawie. Astry to propozycja dla osób początkujących, ale również dla miłośników kolorów, bowiem wśród odmian tej rośliny, z pewnością kolorów nie brakuje. Niezależnie od tego, która z nich wybierzesz – różową, żółtą, fioletową czy białą, warto pamiętać, że astry preferują stanowiska słoneczne. Idealna propozycja na jesienne rabaty oraz w formie bukietów do dekoracji wnętrz.
Jak ozdobić ogród na jesień? - poznaj ciekawe rozwiązania
Do jesiennych dekoracji możesz użyć wielu ciekawych elementów. Część z nich to oczywiście rabaty pokryte roślinami kwitnącymi we wrześniu, październiku i listopadzie, ale nie tylko. Wśród naszych propozycji są bowiem kompozycje, które sprawdzą się wzdłuż ogrodowych ścieżek, na tarasie, przy wejściu do domu, w altanie lub na drzwiach. Zainspiruj się i stwórz malownicze, złocisto-pomarańczowe aranżacje, które ozdobią Twój ogród i staną się jego wizytówką.
Królowa dynia
Najczęściej w kolorze pomarańczowym, aczkolwiek dynia to gatunek, którego mnogość odmian w zróżnicowanych kolorach, rozmiarach i fakturze skórki, może przyprawić o zawrót głowy. Dynia sprawdzi się ułożona wzdłuż alejek, ale przy odrobinie chęci i czasu wyczarujesz z niej przepiękne lampiony, które umilą długie, jesienne wieczory.
Aby umieścić wewnątrz dyni świeczkę, należy wydrążyć jej miąższ (pestki zachowaj i ususz!), wyciąć wybrany wzór w skórce i gotowe. To, jaki efekt uzyskasz, zależy tylko od Twojej wyobraźni.
Oprócz tego, na uwagę zasługują malutkie ozdobne odmiany, które w połączeniu z innymi elementami, np. z wrzosami, owocami, kasztanami i szyszkami, będzie ciekawą dekoracją stołu w altanie, ławki, czy wejścia do domu.
Kompozycje w pojemnikach i donicach
Kolorowe jesienne kompozycje zaaranżowane w donicach lub innych pojemnikach, to fajna alternatywa dla dużych i małych ogrodów. Równie dobrze sprawdzą się na tarasie, a nawet balkonie. Warto jednak mieć na uwadze, że wybrany pojemnik powinien być wykonany z wytrzymałego materiału, który nie popęka w trakcie chłodniejszych, jesienno-zimowych dni. Można również postarać się o specjalną izolację, która umieszczona wewnątrz nie dopuści do przemarznięcia korzeni roślin.
Do stworzenia jesiennych kompozycji w donicach można wykorzystać niemal wszystkie gatunki roślin kwitnących o tej porze roku, a więc chryzantemy, wrzosy, trawy ozdobne, czy kapustkę. Można również pokusić się o posadzenie w donicach iglaków oraz umieszczeniu w jednym pojemniku kilku gatunków roślin. Wielobarwna kompozycja będzie urodziwą dekoracją ogrodu, jednak zawsze należy wybierać gatunki o zbliżonych wymaganiach stanowiskowych i pielęgnacyjnych.
Wieńce na drzwi
Motyw, który od wielu lat nie traci na popularności, czyli jesienny wieniec na drzwi wejściowe, ale nie tylko, ponieważ z powodzeniem można go powiesić także w innych miejscach posesji.
Do wykonania dekoracji przydadzą się różnego rodzaju gałązki, słoma, kłosy traw ozdobnych, suszone kwiaty, kasztany, żołędzie, jarzębina. Elementy ozdobne warto przymocować specjalnym klejem, by nie odpadły podczas silniejszych podmuchów wiatru.
Jesteśmy bardzo ciekawi, czy zainspirowaliśmy Cię do wykonania jesiennych dekoracji do ogrodu.