Jak i kiedy najlepiej wapnować trawnik?

Jak i kiedy najlepiej wapnować trawnik?

W prowadzeniu większości prac ogrodowych uzależnieni jesteśmy od określonego terminu, pory roku, czy warunków atmosferycznych. Nie inaczej wygląda kwestia wapnowania trawników, czyli zabiegu, który warto zastosować w celu poprawy jakości murawy oraz pozbycia się niechcianych chwastów, czy mchu.

Czego najlepiej używać do wapnowania trawnika, by uzyskać jak najwięcej korzyści i by przyniosło to najlepsze efekty? Poniżej sposoby wapnowania oraz zalecane terminy.

Po co właściwie wapnuje się trawnik?

Piękny trawnik to niewątpliwie prawdziwa ozdoba każdego ogrodu, czy działki. Ale trawnik ma wartość nie tylko estetyczną, bowiem jedną z jego największych zalet jest zdolność do naturalnego obniżania temperatury otoczenia, co szczególnie doceniamy w mieście w trakcie upalnego lata.

Aby trawnik był soczyście zielony, należy zadbać o odpowiedni odczyn ziemi. Trawniki najlepiej rosną na lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, o pH od 6,0 do 7,0, natomiast w przypadku zbyt kwaśnego podłoża murawa traci nie tylko efektowny wygląd, ale w dodatku szybko pokrywa się chwastami, mchem, czy skrzypem polnym.

Jeśli pH gleby spada poniżej 5,5 jest to naturalne wskazanie do wapnowania trawnika.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pH-metry służące do zmierzenia pH gleby pod trawnikiem. Począwszy od tanich, paskowych, które działają po włożeniu do wilgotnej gleby, aż po bardziej zaawansowane i dokładniejsze pH-metry elektroniczne. Można również pokusić się o oddanie próbki podłoża do specjalistycznej stacji badawczej, która oprócz poziomu zakwaszenia zbada również jego zasobność w składniki odżywcze.

Kiedy najlepiej wapnować trawnik?

Kiedy najlepiej wapnować trawnik?

Odkwaszanie trawnika najlepiej wykonywać wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji lub jesienią (październik do początku listopada), gdy trawy przestaną już rosnąć.

Wybranie dogodnego terminu jest niezwykle istotne, ponieważ bezpośrednio przekłada się na właściwy wzrost, poprawia strukturę gleby i korzystnie wpływa na rozwój mikroflory glebowej.

Ważne! Podczas wapnowania trawnika należy ograniczyć stosowanie innego rodzaju nawozu, gdyż może to skutkować powstawaniem związków chemicznych, które w dużych ilościach nie są przyswajalne przez rośliny.

Odkwaszanie trawnika wapnem, wapnowanie

Czym wapnować trawnik?

Do wapnowania trawnika świetnie sprawdza się wapno dolomitowe oraz kreda nawozowa.

Wapno dolomitowe to naturalny nawóz, który pozyskiwany jest z przemiału dolomitu, dzięki czemu gleba zaopatrywana jest w odpowiednią ilość magnezu ułatwiającego przyswajanie innych niezbędnych składników pokarmowych.

Kreda nawozowa, zazwyczaj w postaci granulowanej to nawóz wapniowo-węglanowy, który bardzo szybko przywraca ziemi właściwy poziom pH, umożliwiający rozwój roślin.

Właściwe dawkowanie zawsze należy dostosować do jakości gleby, a także do rodzaju użytego nawozu, ponieważ mogą one różnić się zawartością tlenku wapnia. Zasada jest taka, że do gleb lekkich i piaszczystych stosuje się 5-8 kg CaO na każde 100 m². Optymalna częstotliwość to jedno wapnowanie na 3-4 lata. Gleby cięższe wapnuje się rzadziej, jednak jednorazowa dawka jest znacznie większa, tj. 8-12 kg CaO na każde 100 m².

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto kierować się zaleceniami producenta danego nawozu, które zawsze znajdują się na opakowaniu.

Nawozy do trawników znajdziesz tutaj >>