Artystyczne układanie kwiatów w różnorodne, ciekawe kompozycje to zajęcie wymagające dużego zmysłu estetycznego. Opanowanie tej sztuki często poprzedzone jest ukończeniem kierunkowej szkoły lub specjalnych kursów, jednak w zawodzie florysty liczy się przede wszystkim praktyka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat komponowania bukietów okolicznościowych. Zobacz, jak zrobić bukiet okolicznościowy krok po kroku.
Układanie bukietów okolicznościowych – czy można się tego nauczyć?
Profesjonalna florystyka to dziedzina artystyczna, a osobę, która wybrała tę ścieżkę zawodową, musi cechować ogromna kreatywność. Zajęcie nie polega bowiem wyłącznie na układaniu kwiatowych kompozycji, ale także aranżacji dużych przestrzeni oraz kreowaniu kwiecistej oprawy wizualnej różnego rodzaju uroczystości. Floryści to nie tylko rzemieślnicy. Floryści to przede wszystkim artyści, których dzieła nierzadko zapierają dech.
Jak zatem im dorównać? Czy można opanować tę sztukę bez specjalnych przygotowań i bez wieloletniej praktyki? Czy można nauczyć się układania bukietów okolicznościowych?
Nie będziemy Cię przekonywać, że stworzenie efektownej kompozycji kwiatowej jest zadaniem łatwym. Z pewnością wymaga ono mnóstwo samozaparcia, ale też ćwiczeń. Nawet jeśli za pierwszym, czy dwudziestym razem Twój bukiet nie będzie zgodny z założeniami, to każdy kolejny pozwoli lepiej zgłębić tematykę, wyczuć kwiaty oraz to, jak można z nimi pracować dla osiągnięcia pożądanego efektu.
Jak zacząć? Akcesoria pomocne w układaniu bukietów okolicznościowych
Przygodę z układaniem kwiatów można zacząć na wiele sposobów.
- Ukończenie warsztatów florystycznych.
Zaletą kursów i warsztatów jest skondensowana wiedza przekazywana zazwyczaj w formie jedno- lub kilkudniowych szkoleń. Nauka pod okiem zawodowca to doskonały sposób na szybkie opanowanie podstawowych technik florystycznych. Kolejnym atutem jest dostęp do wszystkich narzędzi i akcesoriów oraz ich praktyczne zastosowanie. - Ukończenie szkoły kierunkowej.
W przeciwieństwie do powyższej metody nauka w szkole wiąże się ze zdobyciem kompleksowej wiedzy na temat kwiatów, materiałów używanych we florystyce, a także tworzenia kompozycji kwiatowych. Co więcej, zwieńczona jest uzyskaniem dyplomu, który potwierdza nabyte kwalifikacje, dzięki czemu możesz podjąć pracę i szlifować kompetencje zawodowe. - Nauka we własnym zakresie.
O ile dwie powyższe metody dają podstawy do podjęcia pracy zawodowej, tak samodzielna nauka sprawdzi się do tworzenia bukietów okolicznościowych na własny użytek. W Internecie znajdziesz mnóstwo materiałów, które krok po kroku prowadzą przez cały proces tworzenia bukietów. Artykuł, który właśnie czytasz, jest jednym z nich!
Skoro go czytasz, to zakładamy, że najbardziej interesuje Cię trzecia opcja, czyli samodzielna nauka. Dobra wiadomość jest taka, że stworzenie najprostszej formy bukietu nie jest zadaniem, z którą nie poradzi sobie osoba początkująca. Na wszelki wypadek, poniżej znajdziesz listę akcesoriów, które mogą być pomocne podczas układania kwiatów.
Akcesoria pomocne w układaniu bukietów okolicznościowych:
- narzędzia – nożyczki, mały sekator, nożyk, opcjonalnie pistolet do kleju na gorąco
- elementy dekoracyjne – wstążki, taśmy ozdobne, koraliki
- gąbka florystyczna (do kupienia w kwiaciarni lub specjalistycznych sklepach)
- druciki montażowe
- naczynia do umieszczenia bukietu – wazon, dzban, donica, kosz.
No i najważniejsze, czyli kwiaty! W bukietach okolicznościowych świetnie sprawdzają się róże, tulipany, margaretki, gerbery, frezje.
Jeśli dopiero zaczynasz i obawiasz się, że zakup świeżych kwiatów może być zbyt dużym obciążeniem finansowym, zacznij naukę na bazie kwiatów polnych, zbóż lub kwitnących gałązek krzewów. Świetnym uzupełnieniem naturalnych, wręcz rustykalnych kompozycji, są elementy dekoracyjne w postaci gałązek sosnowych, bazi, drobnych liści, szyszek oraz wstążek w wybranej kolorystyce. Możesz również wykorzystać kwiaty sztuczne.
Jak zrobić bukiet okolicznościowy krok po kroku?
- Przygotuj kwiaty.
Z łodyg usuń liście (z róży dodatkowo kolce) oraz przytnij łodygi na pożądaną długość. Pamiętaj, że przycinanie zawsze należy wykonywać pod kątem, co powstrzyma przedostawanie się do łodygi powietrza. Zanim zaczniesz układać bukiet, zanurz kwiaty w wodzie, by mogły ją wchłonąć, co wydłuży ich żywotność. - Stopniowo dodawaj kolejne kwiaty.
Zacznij od ułożenia czterech kwiatów blisko siebie, tak by ich pąki dokładnie przylegały i były na tej samej wysokości. Stopniowo dodawaj kolejne kwiaty naokoło pierwszych czterech. Każda warstwa powinna być ułożona niżej, niż poprzednia, dzięki czemu uzyskasz piękny, okrągły kształt. Możesz również przeplatać kwiaty innymi elementami dekoracyjnymi – gałązkami lub liśćmi. Ważne, by zachować pożądany kształt. - Zabezpiecz swój bukiet.
Do połączenia łodyg i zabezpieczenia bukietu najlepiej sprawdzą się gumki recepturki, które należy umieścić w miejscu styku łodyg. Dla pewności warto wykorzystać kilka gumek i umieścić je wzdłuż łodyg, w kilku miejscach. Dobrze sprawdza się również taśma florystyczna, jednak jej użycie wymaga większej wprawy. - Dodaj ozdobne wykończenie uchwytu bukietu.
Na początek wyrównaj końcówki wszystkich łodyg na tę samą długość. Jako dekoracja uchwytu sprawdzi się szeroka wstążka. Wystarczy umieścić jej koniec pod gumką znajdującą się u góry łodyg i precyzyjnie owinąć całą ich długość spiralnie w dół. Następnie powtórz tę czynność, tym razem do góry, a końcówkę taśmy lub wstążki przypnij na górze kilkoma szpilkami. Dodatkowo możesz przyozdobić swój bukiet kokardą, papierem ozdobnym, a nawet delikatną bibułą.
I to wszystko! Twój pierwszy bukiet okolicznościowy jest gotowy.
Niezależnie od tego, jakie kwiaty i dodatki będą bazą Twojej kompozycji, najważniejsze by finalnie stworzyły harmonijną całość, a wszystkie elementy idealnie ze sobą współgrały. Wybierz jeden motyw przewodni. Może to być kolorystyka, styl lub rodzaj kwiatów – wybór należy do Ciebie.