Mszyce w ogrodzie. Jak sobie z nimi poradzić?

Mszyce w ogrodzie. Jak sobie z nimi poradzić?

Mszyce to szkodniki ogrodowe, które nierzadko powodują ogromne szkody wśród roślin. Pozbycie się intruza bywa kłopotliwe, dlatego najlepszą opcją są działania prewencyjne. Co jednak zrobić, gdy problem już się pojawił? Przede wszystkim – działać! Poznaj skuteczne środki na mszyce oraz domowe sposoby, które pomogą rozprawić się ze szkodnikiem.

Jak rozpoznać mszyce w ogrodzie?

Mszyce są bardzo liczną grupą owadów z rodziny pluskwiaków. W zależności od gatunku mogą atakować różne grupy roślin, począwszy od iglaków, roślin ozdobnych, krzewów, drzew, aż po chwasty oraz rośliny doniczkowe. Żywią się sokiem roślinnym, przez co osłabiają roślinę i zmniejszają jej odporność na różnego rodzaju choroby grzybowe i wirusowe.

Najczęściej są to małe osobniki, osiągające 1-2 mm, pozbawione skrzydeł. Jednak cała populacja jest tak liczna, że poszczególne gatunki mogą przybierać różną formę, kształt i kolor, w zależności fazy rozwoju oraz rodzaju żywiciela.

Żerowanie mszycy dość łatwo rozpoznać, ponieważ ich niszczycielska działalność zauważalnie odbija się na kondycji roślin. Charakterystyczne objawy to między innymi zniekształcone i poskręcane liście, odbarwienia, zahamowanie rozwoju i wzrostu, a czasem obumieranie całych pędów. Typowe jest także pojawienie się słodkiej i lepkiej spadzi, która oblepia roślinę, ale jest również przynętą dla innych szkodników, np. mrówek.

Mszyce bardzo szybko się rozmnażają, dlatego najlepiej działać od razu po zdefiniowaniu problemu. Im później rozpoczniesz walkę ze szkodnikiem, tym trudniej będzie pozbyć się owada. Regularnie sprawdzaj rośliny i kontroluj, czy na roślinach pojawiły się mszyce.

Domowe sposoby na mszyce

Metod na pozbycie się mszyc z ogrodu jest co najmniej kilka. Jedną z opcji jest walka domowymi sposobami, które sprawdzą się w początkowej fazie rozwoju szkodnika. Zanim więc sięgniesz po środki chemiczne, warto wypróbować bardziej ekologiczne, tańsze i naturalne sposoby.

Roztwór wody i octu

Metoda efektywna i pomagająca dość szybko uporać się z problemem. Do przygotowania mieszanki potrzebne będą ocet i woda, które wystarczy połączyć w proporcji 1:10 (jedna porcja octu na dziesięć porcji wody). Aby dodatkowo wzmocnić działanie roztworu, można dodać niewielką ilość płynu do mycia naczyń.

Preparatem należy bardzo dokładnie i obficie opryskać rośliny zaatakowane przez mszyce.

Wyciąg z czosnku

Kolejny domowy sposób na mszyce to wyciąg z czosnku. Kilka ząbków drobno posiekaj, przełóż do szklanego naczynia, np. słoika i zalej wodą. Słoik odstaw na 24 godziny do ciepłego miejsca, unikając jednocześnie bezpośredniej ekspozycji na silne nasłonecznienie. Po upływie doby roztwór jest gotowy do użytku.

Przelej go do opryskiwacza, rozcieńczając dodatkowo wodą w proporcji 1:1. Wyciąg, którego nie zużyjesz, można przechowywać w chłodnym miejscu nawet kilka tygodni.

Wyciąg z pokrzywy

Dobrym sposobem jest jednorazowe przygotowanie większej ilości wyciągu, który z pewnością przyda się w sezonie. Potrzebne będą 1 kg pokrzywy oraz 10 litrów wody (może być odstana deszczówka). Podobnie jak w przypadku czosnku, należy zalać liście pokrzywy wodą i odstawić na ok. 24 godziny. Następnie przelać miksturę do opryskiwacza i obficie spryskać zainfekowane rośliny.

Wyciąg z pokrzywy sprawdzi się także do zwalczania szarej pleśni.

Roztwór z szarego mydła

Jeden z najtańszych, a do tego w pełni naturalnych, sposobów na pozbycie się szkodnika z ogrodu. Rozpuść ok. 20 g szarego mydła w litrze ciepłej wody, a powstałym preparatem opryskaj rośliny.

Pamiętaj, by nie używać ciepłego roztworu. Zanim rozpoczniesz czynności pielęgnacyjne, pozwól mieszance wystygnąć.

Rośliny odstraszające mszyce

Metoda, która działa głównie prewencyjnie oraz zapobiega nawrotom problemu.

Do walki z mszycami możesz wykorzystać specjalne rośliny, które wydzielają nielubiane przez szkodnika aromaty. Wśród nich najbardziej efektywne działanie wykazuje lawenda, nasturcja oraz cząber.

Mechaniczne usuwanie mszycy

Prosty sposób, niewymagający przygotowywania specjalnych roztworów czy wyciągów. W przypadku małej liczby szkodnika dobrą metodą jest jego wyzbieranie. Warto podkreślić, że czynność ta musi być wykonywana w rękawiczkach, by ograniczyć ewentualność przeniesienia groźnych infekcji.

Naturalni wrogowie mszycy

W walce ze szkodnikiem pomocni będą jego naturalni wrogowie, głównie biedronka oraz pryszczarek mszycojad. Przywabienie ich do ogrodu może okazać się bardzo skuteczną metodą. Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbaj o to, by na rabatach pojawiły się rośliny miododajne, będące wabikiem dla owadów.

Środki do zwalczania mszyc – opryski

Co ważne, środki chemiczne stosowane w ogrodach, pomagają zwalczyć nie tylko szkodnika, ale także owady pożyteczne. Dlatego właśnie użycie specjalistycznych preparatów powinno być ostatecznością i należy je włączyć do walki dopiero wtedy, gdy inne metody okażą się niewystarczające.

Wśród skutecznych preparatów na mszyce znajduje się między innymi Promanal 60 EC, którego bazą jest olej parafinowy. Opryski środkami z olejem parafinowym stosuje się zazwyczaj zimą, dzięki czemu istnieje duża szansa na pozbycie się osobników zimujących.

Inne, często wymieniane jako skuteczne środki na mszyce, to na przykład Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS oraz Polysect 005 SL.

Niewłaściwe użycie środków chemicznych, źle dobrane stężenie oraz termin oprysku, może spowodować spore szkody. Nie tylko wśród roślinności i owadów pożytecznych, ale są również dużym zagrożeniem dla Twojego zdrowia.

Przed zastosowaniem koniecznie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu preparatu. W przypadku wątpliwości możesz zasięgnąć porady doświadczonego sprzedawcy w sklepie ogrodniczym. Ścisłe stosowanie się do instrukcji pozwoli zminimalizować ryzyko oraz przełoży się na bardziej efektywne działanie, a w efekcie – na pozbycie się mszycy z ogrodu.

Przeczytaj również: