Zadomowienie się w naszym ogrodzie ślimaków to ogromne szkody dla roślin. Jeśli więc zauważymy, że pokryte są one charakterystyczną warstwą śluzu, a liście i kwiaty szpecą liczne dziury, to znaczy, że mamy do czynienia z nieproszonym szkodnikiem. Jak się z nim rozprawić?
Ważne! Najgroźniejsza dla roślin jest odmiana naga ślimaków, bez tzw. skorupki, czyli pomrowy, pomrowiki i śliniki. Ślimaki skorupkowe, jak popularny winniczek, ślimak gajowy, czy zaroślowy nie powodują większych szkód, a ponadto bardzo łatwo je zebrać i wynieść z dala od ogrodu.
Sposoby zwalczania ślimaków w ogrodzie
Aby zmniejszyć liczebność ślimaków, a tym samym rozmiar szkód, warto zastosować sprawdzone i jednocześnie naturalne sposoby, które nie ingerują w środowisko. Oczywiście, na rynku można znaleźć szeroki wybór środków toksycznych, pomagających w zwalczaniu szkodliwych brzuchonogów, jednak tradycyjne metody mogą okazać się równie skuteczne, a przy tym bardziej ekologiczne.
1. Sadzenie roślin, których ślimaki nie tolerują
Ciekawostką jest, że ślimak to niezbyt wybredny szkodnik i smakują mu zarówno kwiaty oraz rośliny ozdobne (np. astry, czy petunie), jak i warzywa, choć w tym przypadku szczególnie upodobał sobie sałatę, truskawki oraz kapustę. Praktycznie każda część rośliny jest dla niego przysmakiem, zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek i siewek, z których pozostawia jedynie łodyżki.
Istnieje jednak kilka gatunków roślin, których ślimaki nie tolerują i które odstraszają je swoim zapachem. Dobrym przykładem jest tutaj tymianek, cebula, czosnek, szałwia i majeranek. Posadzenie wymienionych gatunków zniechęci nieproszonego gościa.
2. Podlewanie ogrodu a ślimaki
Ślimak to szkodnik, który lubi wilgoć, a suche środowisko wyjątkowo mu nie służy. W przypadku suszy osłabia się jego aktywność. Dodatkowo pora dnia, która wyjątkowo sprzyja żerowaniu to czas między godziną 21 a 1 w nocy, dlatego podlewanie ogrodu, czy trawnika późnym wieczorem stwarza ślimakom warunki idealne. Aby więc ograniczyć możliwość pojawienia się ślimaków, należy obniżyć wieczorną wilgotność gleby i często ją spulchniać, co powstrzyma wrażliwe na suszę młode osobniki, natomiast jaja naturalnie zginą. Idealną porą dnia na podlewanie są godziny poranne.
3. Porządek w ogrodzie
Regularne sprzątanie, koszenie i odchwaszczanie grządek, czy trawnika zaburza naturalne środowisko ślimaków, ponieważ ich ulubioną kryjówką są wysokie zarośla, wysoko rosnąca trawa, sterty gałęzi, desek, czy niepotrzebnych materiałów budowlanych. Takie warunki chronią je również przed naturalnymi wrogami, np. jeżami, ropuchami, kretami. Walkę z niechcianym szkodnikiem mogą również wspomóc kury i kaczki. Posprzątanie ogrodu oraz usunięcie zbędnych przedmiotów powinno być zatem podstawową czynnością mającą na celu zmniejszenie liczby ślimaków.
4. Naturalne pułapki
Działkowicze stosują wiele metod na naturalne pozbycie się ślimaków. Najbardziej znane to:
- wysypanie wokół grządki 20-centymetrowego pasa ze zmieszanego piasku i popiołu, żwirku, trocin, czy igliwia sosnowego, po których ślimaki nie lubią pełzać (ale uwaga, sposób sprawdza się w czasie suchej pogody, gdy wilgoć nie ubija przeszkody w łatwe do pokonania podłoże);
- rozłożenie w ogrodzie pokrojonych plastrów warzyw lub owoców, które skutecznie wabią szkodniki i ułatwiają ich monitorowanie oraz wyłapywanie;
- stawianie ogrodzeń i barier z wygiętą górną krawędzią.
Niektórzy polecają również rozmieszczenie w ogrodzie pojemniczków z piwem, które dla ślimaków jest prawdziwym przysmakiem. Warto jednak pamiętać, że nie tylko ślimaki lubią ten trunek, dlatego istnieje spore ryzyko, że oprócz niego zwabimy do ogrodu innych owadzich amatorów procentowych napojów.
Powyższe metody to w pełni naturalne i bezpieczne sposoby na walkę z niechcianym pasożytem. Szczególnie dobrze sprawdzą się, gdy ślimaków jest jeszcze mało. Jeżeli zawiodą, zawsze warto wspomóc się środkami ślimakobójczymi.