Które kwiaty i krzewy sprawdzą się jako ciekawe towarzystwo dla róż?

Różane krzewy są jednymi z najpopularniejszych w rodzimych ogrodach. Prawdę mówiąc, ciężko znaleźć posesję, na której nie występuje choćby jedna odmiana tej rośliny. A w przypadku róż, doprawdy – jest z czego wybierać! Róża, jak na królową kwiatów przystało, musi, a przynajmniej powinna, być bazą dla innych gatunków. Które kwiaty i krzewy sprawdzą się jako ciekawe towarzystwo dla róż, a jednocześnie nie przyćmią jej urody?

Miejsce dla róż i jej towarzyszy

Wybierając towarzystwo dla róż, trzeba wziąć pod uwagę kilka zależności. Przede wszystkim muszą to być rośliny, których wymagania pod względem stanowiska i podłoża, są na tym samym poziomie.

Dla przypomnienia – róże preferują miejsca ze swobodnym dostępem do światła i dobrą cyrkulacją powietrza. Nie mogą to być jednak stanowiska, w których istnieje ryzyko dużych przeciągów i silnych podmuchów wiatru. Podłoże pod uprawę róży powinno być żyzne i lekko przepuszczalne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH, czyli w granicach 6,0-6,5.

Z reguły róża sadzona jest jako główna ozdoba ogrodu. Nie zawsze jest to centralny punkt posesji, ponieważ równie efektownie wygląda poprowadzona po różnego rodzaju pergolach, altanach i wszędzie tam, gdzie gospodarzowi zależy na podkreśleniu charakteru danego miejsca. Najlepszym towarzystwem dla róży są rośliny, które podkreślają i akcentują jej urodę. Zadaniem gatunków sadzonych w bliskim sąsiedztwie królowej kwiatów, jest uwydatnienie jej wdzięku, koloru i pokroju, dlatego nie sprawdzą się pospolite gatunki, niepasujące kolorystycznie lub wręcz przeciwnie – konkurujące z nią urodą.

Aranżując różane rabaty, weź pod uwagę, że najbardziej okazałą częścią różanych krzewów są ich wyższe partie oraz okazałe kwiatostany. Z kolei dół krzewu wymaga nierzadko lekkiego zamaskowania, głównie ze względu na pozbawione liści i mało efektowne pędy. Dobrym rozwiązaniem jest również sadzenie w pobliżu róż gatunków, które są naturalnymi odstraszaczami dla szkodników, np. nicieni (aksamitka) czy mszyc (lawenda).


Zobacz też:

Ścieżka z kamieni – jak ją ułożyć i udekorować?

Nie tylko dla początkujących. Jakie są zalety nasion na taśmie?




Z jakimi roślinami sadzić róże?

Co do zasady – róża, niezależnie od jej pokroju, wysokości czy koloru, powinna być szkieletem roślinnej kompozycji i bazą, która wyznacza kierunek w aranżacji kolejnych partii ogrodu. Jeśli decydujesz się na odmiany niskie, umieść je w centralnym punkcie, z przodu rabaty. Z kolei wysokie odmiany, najlepiej odnajdą się jako najwyższe piętro aranżacji.

Plan na ogród zawsze musi być dokładnie przemyślany, ponieważ nieumiejętne sadzenie i niewłaściwe dobranie sąsiadujących z różą roślin, może zniweczyć cały efekt. A to na nim zależy Ci najbardziej. Żeby więc ułatwić podjęcie decyzji odnośnie do towarzystwa dla róży, postanowiliśmy podzielić je na kilka kategorii. Sprawdź, które odmiany znajdują się w Twoim ogrodzie (lub które planujesz zasadzić) i dobierz dla nich najlepsze otoczenie.

Odmiany wysokie warto uzupełnić gatunkami płożącymi lub krzaczastymi, dzięki którym rabata nabierze trójwymiarowości. Ponadto, gatunki te przysłonią niezbyt atrakcyjne dolne partie krzewów. W tej roli świetnie sprawdzą się lawenda, liliowce, rozchodniki, bodziszki oraz kocimiętka. Doskonałym wyborem są także niższe krzewy, między innymi hortensja ogrodowa oraz świerk biały. Wysokie krzewy róży mogą również sąsiadować z innymi wysokimi gatunkami, jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę, by wybrana roślina nie rozkrzewiała się zbytnio. Preferowane są gatunki o strzelistym pokroju, np. złocień ogrodowy, krwawniki, łubiny, lilie, floksy wiechowate.

Niskie odmiany róży dobrze czują się w towarzystwie roślin, które nie przyćmiewają ich urody, a wręcz ją eksponują. Tu sprawdzą się gatunki będące dla róży tłem, np. bukszpan, pięciornik krzewiasty oraz pysznogłówka.

Róże pnące świetnie wyglądają w sąsiedztwie powojników. Jest to dość klasyczna kombinacja, chętnie wybierana przez właścicieli ogrodów. Oba gatunki to pnącza kwitnące, które posadzone zbyt blisko siebie, lub prowadzone po tej samej podporze, mogą ze sobą konkurować. Rozwiązaniem jest wybranie dla obu gatunków oddzielnych stanowisk, po których mogą się wspinać. Mnogość odmian pozwoli wybrać taką kombinację kolorystyczną, która będzie znakomicie się uzupełniała, tworząc kwiecistą i niebanalną architekturę. Obszar tuż przy ziemi również możesz zagospodarować. U podnóża róży pnącej sprawdzi się lawenda, kostrzewa sina, ale równie ciekawym rozwiązaniem jest posadzenie innych odmian róż, tym razem okrywowych, np. Fairy Dance.

Oprócz pokroju odmiany warto także zwrócić uwagę na terminy kwitnienia. W większości odmian róże są roślinami, które nie mogą pochwalić się wielomiesięcznym kwitnieniem, dlatego dobrym rozwiązaniem jest połączenie ich z gatunkami, które przedłużą widowiskowy efekt.

Róże, które kwitną wiosną, dobrze jest zestawić z gatunkami, na których kwiaty pojawiają się latem lub kwitną aż do jesieni. Przykładem mogą być astry lub krwawniki. Z kolei róże, które najokazalej prezentują się w miesiącach jesiennych, połącz z gatunkami kwitnącymi wiosną i latem, jak np. zawilec wielokwiatowy czy orliki ogrodowe.

Kolejnym kryterium odgrywającym istotną rolę podczas planowania różanych kompozycji, jest kolorystyka, choć ta jest kwestią indywidualną. Każdemu podoba się coś innego i każdy ma odmienne preferencje. Do tego dochodzi fakt ogólnego charakteru ogrodu – styl rustykalny podkreślą pastele, biel i delikatne struktury kwiatów. Ogrody nowoczesne z kolei zaakcentujesz mocnymi i oryginalnymi barwami, kształtem i fakturą roślinnych kompozycji.

Bezpieczną opcją jest łączenie odcieni z sąsiadujących ze sobą palet kolorystycznych, np. żółć, pomarańcz i czerwień. Projektanci ogrodów idą czasem krok dalej i, w zależności od upodobań właściciela, decydują się na kontrastujące kolory, które nadają przestrzeni dynamiki i nietuzinkowej prezencji. Przykładem może być róż i niebieski lub kolor żółty i fioletowy.

Jak widać możliwości na aranżację różanego ogrodu jest mnóstwo. Uwzględniając kilka podstawowych kryteriów można wyczarować miejsce, w którym przebywa się z przyjemnością.

Przeczytaj również: