Ścieżki to ważny – choć czasem traktowany po macoszemu - element ogrodu, który nie tylko wytycza szlaki komunikacyjne pomiędzy wybranymi punktami, ale również dzieli posesję na mniejsze części. Ścieżki pozwalają zachować w ogrodzie porządek, a także odpowiednio zaaranżować działkę. Jednym z materiałów, który sprawdzi się jako budulec ścieżki, jest kamień. Jaki rodzaj kamienia wybrać i w jaki sposób ułożyć ścieżkę? Jak ją udekorować, by zachować reprezentacyjny wygląd ogrodu?
Decydując się na wytyczenie ścieżek w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich funkcjonalność. Alejka powinna przede wszystkim ułatwiać domownikom codzienną aktywność. Planowanie ścieżek warto rozpocząć od sporządzenia precyzyjnego planu działki, łącznie z naniesieniem wszystkich najczęściej odwiedzanych punktów w ogrodzie, takich jak altana, garaż, drewutnia, czy ulubiona rabata z ziołami. W ustaleniu właściwych szlaków komunikacyjnych pomoże również obserwacja posesji – zwykle zauważamy, że do ulubionych miejsc prowadzi wydeptana przez domowników ścieżka na trawniku. Dobrze wytyczone ścieżki pomagają organizować przestrzeń w ogrodzie.
Photo by Scott Schopieray from FreeImages
Zalety ścieżki z kamienia
Do wytyczenia ścieżek w ogrodzie wykorzystuje się różne materiały, jednak najczęściej stosowanym jest kamień. Różnorodność kształtów, kolorów oraz cen sprawia, że każdy znajdzie opcję dopasowaną zarówno do potrzeb, jak i możliwości finansowych. Co więcej, ułożenie ścieżki z kamieni nie jest trudne, dzięki czemu całą pracę można wykonać bez pomocy ekipy budowlanej. Pamiętaj, że ilość alejek należy dostosować do wielkości działki. Zbyt duża ilość wprowadzi niepotrzebny chaos i nieład, z kolei za mała ilość ścieżek będzie skutkowała wydeptaniem dodatkowych szlaków na trawie, co z pewnością zaburzy estetyczny wygląd ogrodu. Kamienne ścieżki wytyczane są najczęściej z kamienia naturalnego. Polecane rodzaje kamienia, które sprawdzą się w roli materiału na przydomowe ścieżki, to:
- Piaskowiec,
- Granit.
Różnica pomiędzy nimi, to głównie cena oraz sposób konserwacji. Piaskowiec jest wyborem tańszym, aczkolwiek ma również swoje wady. Jedną z nich jest na przykład tendencja do powstawania na nim zielonego nalotu, przez co nie sprawdzi się na terenach podmokłych i zacienionych. Granit z kolei jest o wiele bardziej wytrzymały, aczkolwiek trzeba przygotować się na kosztowny wydatek. Do wykonania ścieżek możesz też użyć drobnych kamyków, np. żwiru lub grysu. Wykonanie takiego chodnika będzie szybkie i bardzo łatwe, jednak ten sposób niekoniecznie sprawdzi się na regularnie uczęszczanych alejkach, gdzie niezbędne będzie częste uzupełnianie surowca. Ścieżka ze żwirku pełni zazwyczaj funkcję typowo estetyczną.
Ścieżki żwirowe / Photo by Steve Knight, freeimages.com[/caption]
Bez względu na to, który rodzaj kamienia ostatecznie wybierzesz, warto podkreślić, że kamienne ścieżki wyglądają bardzo elegancko, gustownie i bardzo naturalnie. Są również wytrzymałe, dlatego będą ozdobą Twojego ogrodu przez wiele lat. Zwykle pozwalają na precyzyjne wytyczanie alejek na posesji, dzięki czemu wprowadzają ład i harmonię w przydomowym otoczeniu. Dobrze zaplanowane, płynnie wkomponują się w aranżację oraz będą jej wizualnym uzupełnieniem.
Jak ułożyć ścieżkę z kamienia?
Proces układania ścieżki z kamienia nie jest skomplikowany, jednak musisz pamiętać o kilku istotnych etapach, które sprawią, że wytyczona alejka będzie właściwie spełniała swoją nadrzędną funkcję, a ponadto – będzie odpowiednio wytrzymała.
- Pierwszym krokiem jest korytowanie, czyli wykopanie specjalnego koryta, w którym ułożysz kamienie. Koryto nie powinno być zbyt głębokie – po ułożeniu kamieni, ich wierzch musi być na tym samym poziomie, co otaczający je trawnik.
- Przygotuj podłoże pod kamienie. Jeśli w Twoim ogrodzie gleba jest dobrze przepuszczalna, kamień możesz układać bezpośrednio w wykopanym korycie. W przypadku podłoża gliniastego, w roli podbudowy dobrze sprawdzi się piasek lub mieszanka piaskowo-cementowa.
Do ułożenia kamieni możesz wykorzystać trzy różne techniki:
- Kamienie ściśle przylegające – najbardziej pracochłonna, przypominająca układanie puzzli. Polega na jak najdokładniejszym dopasowaniu kolejnych elementów, co niestety wiąże się z koniecznością kruszenia lub łupania kawałków kamienia. Choć wymaga mnóstwo pracy, to wyróżnia się największą stabilnością i wytrzymałością.
- Kamienie układane ażurowo – z zachowaniem większych przerw pomiędzy poszczególnymi kamieniami. Technika szybsza i zdecydowanie mniej kłopotliwa. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać potrzebną stabilność kamieni, niezbędnym będzie podsypanie ich mieszanką piasku i cementu. Zastosowanie wspomnianej techniki pozwala uzyskać ciekawy efekt, który jednocześnie nie przytłoczy ogrodu i będzie niebanalną dekoracją posesji.
- Kamienie układane bezpośrednio na trawniku – najprostsza spośród opisywanych metod. Do wykonania ścieżki tym sposobem nie musisz nawet korytować podłoża. Wystarczy ułożyć kamienie według planu, a następnie delikatnie wyciąć trawę spod kamieni za pomocą ostrego noża. Ważne jest, by wierzch kamieni pozostawał na tej samej wysokości, co powierzchnia trawnika.
Ostatni krok w każdej z opisywanych technik to delikatne ubicie ścieżki gumowym młotkiem. Dobrym sposobem jest skorzystanie z deski ułożonej na powierzchni kamieni, która zamortyzuje uderzenia.
Efekt labiryntu
Ogrodowa ścieżka uzupełniona korą / Photo by Chris Turner from FreeImages
Ozdabiamy ścieżkę z kamienia
Sposób, w jaki ozdobisz swoją ścieżkę, zależy od wybranej metody układania. Najwięcej możliwości uzyskasz dzięki ścieżce układanej ażurowo. Przerwy pomiędzy kamieniami możesz uzupełnić korą, żwirkiem lub trwałym spoiwem. Wszystko zależy od efektu, którego szukasz. Pierwsze dwa materiały należy systematycznie uzupełniać, trzeci jest elementem stałym, który ogranicza obecność roślinności lub innych dekoracji. Bardzo ciekawym sposobem na dodatkowe podkreślenie wytyczonych alejek, jest nasadzenie wzdłuż nich kwitnących krzewów lub ulubionych gatunków kwiatów. Dzięki dobraniu odpowiednich gatunków roślin możesz nawet uzyskać efekt labiryntu, który będzie prowadził gości do altany lub prosto do drzwi wejściowych Twojego domu. Wybierając rośliny, które posadzisz wzdłuż ścieżek, zdecyduj się na gatunki, które nie są zbyt ekspansywne, co mogłoby zaburzyć funkcjonalność alejek i przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się po ogrodzie, a Ciebie zmuszać do nieustannego przycinania i ograniczania nadmiernie rozrastających się i pokładających się pędów. Nietypowym, ale za to wizualnie interesującym pomysłem może być wykorzystanie bylin odpornych na deptanie do uzupełnienia większych przerw między kamieniami. Do szczególnie polecanych i przydatnych w tym zakresie gatunków należą: mazus rozłogowy, karmnik ościsty, rojnik, ukwap dwupienny, czy rozchodnik ostry. Przynajmniej niektóre z nich nie tylko zadarniają powierzchnie (bez konieczności koszenia!), ale w dodatku obficie kwitną, dodając chodnikom koloru i uroku. Tym sposobem nasze zwykłe, codzienne, ogrodowe ścieżki mogą stać się prawdziwym dziełem sztuki.