Nasiona na taśmie to dość innowacyjna metoda wysiewu. Na rodzimym rynku ogrodniczym produkty tego typu dostępne są już od kilku lat, jednak świadomość na temat plusów i minusów wspomnianej metody wciąż jest znikoma i niewielu ogrodników z niej korzysta. Jakie są zalety nasion na taśmie? Czy ta forma wyprze tradycyjne sposoby siewu i czy ma jakieś wady?
Dobrze przygotowany wysiew nasion do gruntu to jeden z najważniejszych etapów uprawy roślin. Od dobrego przeprowadzenia tego kroku może zależeć dalsze powodzenie uprawy, o czym doskonale wiedzą doświadczeni ogrodnicy. Podczas wysiewu metodami tradycyjnymi trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, jak chociażby wytyczenie zagonów, zachowanie właściwych odstępów pomiędzy nasionami (lub zaplanowanie późniejszej przerywki), czy prawidłowy dobór sąsiadujących ze sobą gatunków. Niemniej istotna jest również odpowiednia pielęgnacja bezpośrednio po wysiewie oraz na kolejnych etapach uprawy.
Nasiona na taśmie – co to jest?
Nasiona na taśmie są świetną alternatywą dla bardziej tradycyjnych metod siewu, dlatego cieszy fakt, że budzą coraz większe zainteresowanie - co ważne - nie tylko wśród początkujących ogrodników, ale również wśród tych bardziej doświadczonych, którzy dostrzegają w opisywanej metodzie sposób na zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia uprawy oraz znaczne ograniczenie czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Czym są nasiona na taśmie? To długi pasek wykonany z celulozy, na którym rozmieszczona jest równomiernie określona ilość nasion. Nasiona ukryte są wewnątrz taśmy, przez co znacznie ograniczamy ryzyko utraty nasion spowodowanej wieloma czynnikami zewnętrznymi. Długość taśm jest zróżnicowana, a dodatkowo – można je dzielić na krótsze odcinki, dzięki czemu możemy dopasować je do wyznaczonej długości grządki. Celuloza, w której znajdują się nasiona, jest całkowicie biodegradowalna. Ulega rozkładowi pod wpływem wilgoci pochodzącej z podlewania, dlatego bezpośrednio po umieszczeniu taśmy w podłożu, należy intensywnie nawodnić grządki, by nie dopuścić do wysuszenia taśm. Po rozpuszczeniu się taśmy ochronnej nasiona uwalniane są do gruntu i mogą zacząć kiełkowanie. Warto również zaznaczyć, że opisywana metoda znajduje zastosowanie zarówno do uprawy warzyw, jak i kwiatów. W sklepach ogrodniczych dostępne są nawet taśmy z kilkoma odmianami umieszczonymi na jednym pasku celulozy! Wśród warzyw, jakie można uprawiać z taśmy, znajdziesz między innymi rzodkiewkę, buraka, pomidora, czy pietruszkę, ale również mieszanki poszczególnych gatunków w różnych proporcjach. Z kolei kwiaty ozdobne w większości przypadków dostępne są w formie mieszanek, tworzących kompozycje atrakcyjne wizualnie oraz dobrane pod względem wymagań.
Photo by Markus Spiske on Unsplash
Dlaczego warto? Zalety nasion na taśmie
Powszechnie stosowana, tradycyjna metoda wysiewu wymaga wiele pracy i wie o tym każdy, kto choć raz podjął się tego zadania. Czy można łatwiej i szybciej? Oczywiście! Jakie są korzyści z uprawy nasion znajdujących się na taśmie? Nasiona znajdują się w odpowiednich odstępach. Ważną kwestią w momencie wysiewu jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy kolejnymi nasionami. Zbyt gęsty wysiew może być przyczyną problemów ze wzrostem roślin, które wzajemnie się zagłuszają, a ponadto – istnieje duże ryzyko, że nasiona nie wykiełkują. Taśmy niwelują to ryzyko do minimum, ponieważ rozmieszczenie nasion jest zgodne z wymaganiami danego gatunku. Oszczędność czasu. Uprawa roślin wymaga wielu czynności, a pominięcie niektórych kroków skutkuje często niepowodzeniem. Nasiona na taśmie to ogromne ułatwienie i znaczna oszczędność czasu. Co więcej, jest również mniej pracochłonna, ponieważ nie musisz martwić się o przerywanie siewek. Rośliny kiełkują równomiernie i w odpowiedniej ilości, co niestety jest bardzo rzadkie w przypadku tradycyjnych metod. Warto również podkreślić, że brak konieczności usuwania młodych siewek to oszczędność czasu, energii i wysiłku. Dopasowanie taśmy do miejsca wysiewu. Taśmy dostępne w sklepach ogrodniczych mają zazwyczaj 5-7 metrów długości. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podzielić je na krótsze odcinki. Taśma zaopatrzona jest w wygodną perforację, która ułatwia dopasowanie długości poszczególnych odcinków do miejsca wysiewu. Możesz zdecydować się na umieszczenie jej w podłożu w całości albo podzielenie na części zgodne z długością grządek. Łatwy wysiew. Wysiew sprawia często sporo problemów, zwłaszcza osobom początkującym. Dzięki zastosowaniu taśmy z nasionami cała procedura jest banalnie prosta i poradzą sobie z nią nawet zupełni amatorzy. Wystarczy umieścić taśmę we wcześniej przygotowanym rowku, przysypać ziemią oraz obficie podlać. I to wszystko. Pozostaje jedynie czekać na pierwsze siewki. Konkretne gatunki roślin oraz mieszanki. Taśmy z nasionami dostępne są w różnych wersjach, dlatego możesz zdecydować się zarówno na uprawę jednego, wybranego gatunku, jak i mieszanki. Warto podkreślić, że dobór gatunków do mieszanki nie jest przypadkowy. Na jednej taśmie umieszczone są wyłącznie rośliny, które wykazują podobne preferencje po względem uprawy oraz takie, które mogą być sadzone w swoim sąsiedztwie. Tak więc wszystkie gotowe kompozycje uwzględniają zasadę uprawy współrzędnej, a wschodzące rośliny niwelują wzajemnie niepożądane efekty obecności szkodników oraz występowanie niszczycielskich patogenów.
Photo by Jens Johnsson on Unsplash
Nasiona na taśmie to praktyczne rozwiązanie
Jak widać zalet takiego rozwiązania jest bardzo dużo. Od tych pozornie nieistotnych jak oszczędność czasu, aż po znaczące, jak np. zachowanie odpowiednich zasad wysiewu. Są to główne przyczyny rosnącej popularności tej metody. Czy nasiona na taśmie mają jakieś wady? Wśród największych obaw, które powstrzymują przed ostateczną decyzją, jest wyższy koszt zakupu. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej zalety, można śmiało stwierdzić, że tradycyjna metoda to pozorna oszczędność. Inwestycja w innowacyjne taśmy dość szybko zwróci się w postaci lepszych efektów uprawy przy mniejszym nakładzie pracy i czasu. Ponadto, taśma z celulozy chroni nasiona przed wypłukaniem z gruntu, szkodnikami oraz ptakami, dzięki czemu nasza uprawa jest po prostu bardziej efektywna.