Zima, pomimo swojego uroku, to dość ponury sezon, któremu przede wszystkim brakuje kolorów i akcentów wiosenno-letnich miesięcy. Jakie to akcenty? Przede wszystkim wielobarwne kwiaty i rośliny ozdobne, które wiosną zalewają ogrody, trawniki i miejskie skwery. Dziś chcielibyśmy ożywić Twoje otoczenie i nadać mu energii za pomocą ciekawych kompozycji kwiatowych. Poznaj trzy proste pomysły na zimowe dekoracje.
Kwiaty mają wielką moc!
Dekorują wnętrza i ogrody, poprawiają samopoczucie, zwiększają wilgotność powietrza, oczyszczają je ze szkodliwych substancji, aromatyzują przestrzeń wokół, wyzwalają energię życiową. Obecność kwiatów w bliskim otoczeniu sprawia, że ‘chce się chcieć’.
Jako ogromni miłośnicy flory, moglibyśmy mnożyć zalety w nieskończoność i wciąż znajdowalibyśmy kolejne.
Co jednak zrobić, gdy aura nie sprzyja uprawie kwiatów, a kolorowe w sezonie rabaty pokrywa warstwa śniegu i brudu? Wyczarować własną namiastkę wiosny! Najlepszym sposobem jest stworzenie zimowej kompozycji kwiatowej. Możesz postawić ją w dowolnym miejscu w domu, by nadać wnętrzu dynamizmu i witalności.
Ogród w słoiku
Ogrody w słoiku to kompozycja kwiatowa, która od kilku sezonów cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Osoby, które zdecydowały się na zakup oryginalnej dekoracji, cenią ją głównie za mało kłopotliwą pielęgnację oraz niebywałe walory estetyczne. Co więcej, rośliny umieszczone w szklanym słoju lub wazonie, o często nietypowym kształcie, wyglądają bardzo gustownie i elegancko. Kompozycje w szkle znajdują zastosowanie jako alternatywa dla standardowych bukietów, dlatego często kupowane są jako prezent dla bliskiej osoby.
Ogród w słoiku możesz oczywiście kupić, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć tę dekorację samodzielnie.
Jak stworzyć kompozycję kwiatową w słoiku? Pamiętaj o tych zasadach:
- zawsze wybieraj roślinki i kwiaty ozdobne o zbliżonych wymaganiach pod względem wilgotności, podłoża i stanowiska, dzięki czemu unikniesz sytuacji, że część roślin będzie w gorszej kondycji lub całkowicie je stracisz
- nie stawiaj słoika w miejscu o dużym nasłonecznieniu – szkło działa niczym lupa przyciągająca promienie, co mogłoby skończyć się przypaleniem delikatnych roślinek
- do roślin zielonych wybierz ziemię uniwersalną lub mieszankę ziemi ogrodowej z piaskiem
- kaktusy i sukulenty najlepiej uprawiać w podłożu przeznaczonym specjalnie dla tej grupy roślin
- do stworzenia kompozycji sprawdzą się kaktusy, sukulenty, oplątwy, paprocie, grubosze, peperomie, skrzydłokwiat oraz gatunki kwitnące
- postaraj się, by rośliny sadzić piętrowo, by całość nabrała rzeczywistego, wielowarstwowego wyglądu
- do uzupełnienia dekoracji wybierz mech, korę, kamyki, a nawet miniaturowe meble ogrodowe, dzięki którym stworzysz namiastkę prawdziwego ogrodu.
Ogród w słoiku krok po kroku
- Na dno szklanego naczynia wyłóż warstwę drenażu o grubości ok. 2 cm. Może to być keramzyt, który znakomicie odprowadza nadmiar wody, powstrzymując procesy gnilne korzeni.
- Kolejny krok to wysypanie podłoża oraz dodanie węgla aktywnego, który zabezpiecza roślinki przed chorobami grzybowymi oraz filtruje nieprzyjemne zapachy z wnętrza naczynia.
- Ziemię pokryj cienką warstwą piasku lub drobnego żwirku, zgodnie ze swoimi upodobaniami. To jest ten moment, gdy możesz puścić wodzę fantazji i zabawić się w architekta ogrodu.
- Sadzenie roślin to szalenie przyjemna część. Dobrym sposobem jest zaplanowanie kompozycji poza słojem, a następnie sadzenie kolejnych okazów. Co ważne, ogród w słoiku powinien mieć warstwy, a więc taka zagospodaruj wnętrze naczynia, aby jak najpełniej odzwierciedlić środowisko naturalne. Wybierz gatunki różniące się wysokością i pokrojem.
- Udekoruj kompozycję wybranymi dodatkami, a następnie obficie podlej stworzoną kompozycję.
Zimowa kompozycja kwiatowa w wiklinowym koszu
Kolejny pomysł na ciekawą, zimową kompozycję to kosz z kwiatami. Stworzenie tej dekoracji to przede wszystkim możliwość uwolnienia swojej kreatywności i zmysłu florystycznego.
Zanim przystąpisz do procesu twórczego, przygotuj sobie wszystkie elementy, by w razie potrzeby mieć je pod ręką. Do zrobienia kompozycji niezbędne będą dowolnej wielkości wiklinowy kosz, czyli baza Twojej dekoracji, gąbka florystyczna, nożyczki, mały sekator oraz kwiaty.
Jeśli nie masz wprawy w tego typu pracach, lepszym rozwiązaniem będzie wybór jednego gatunku kwiatów, które ozdobisz innymi detalami. Ze swojej strony proponujemy tradycyjne róże, a dla osób, które chcą wpuścić do swojego domu nieco więcej koloru i energii – żółte słoneczniki lub inne kwiaty o wyrazistym, intensywnym wybarwieniu, np. gerbery, orchidee lub tulipany.
Kosz z kwiatami krok po kroku:
- Wyściel dno kosza folią, która zapobiegnie przeciekaniu wody, a następnie połóż przyciętą do odpowiednich rozmiarów i nasączoną wodą gąbkę.
- Krawędzie kosza wyłóż dużymi, zielonymi liśćmi (np. monstery lub facji), które stworzą niejako domknięcie Twojej kompozycji.
- Przytnij kwiaty, usuń z nich niepotrzebne liście i wbijaj pojedynczo w gąbkę, aż do zapełnienia wnętrza kosza.
- Ostatnim krokiem jest uzupełnienie kompozycji zielonymi gałązkami z drobnymi liśćmi, np. eukaliptusa lub gałązkami białej gipsówki. Ważne, by pomiędzy kwiatami nie pozostawić nieestetycznych prześwitów.
- Możesz również ozdobić rączkę kosza wstążką lub kokardką.
Zimowa kompozycja z roślin doniczkowych
Wbrew pozorom jest to bardzo oryginalna alternatywa dla dekoracji z kwiatów ciętych, a co więcej – w każdej chwili możesz je rozsadzić do osobnych doniczek.
W aranżacji warto użyć mniej popularnych roślin. Mogą to być okazy egzotyczne, kolekcjonerskie, wyróżniające się nietypowym ulistnieniem oraz ciekawym wybarwieniem, dzięki czemu całość nabierze jeszcze lepszych walorów wizualnych.
Pamiętaj, by dobierać do siebie gatunki o zbliżonych preferencjach i wymaganiach stanowiskowych. Unikniesz dzięki temu problemów w późniejszej pielęgnacji. Jako baza dekoracji sprawdzi się duża donica lub pojemnik. Sadząc kolejne roślinki, zwróć uwagę, by różniły się rozmiarami, formą i pokrojem. Nie masz pomysłu, na jakie gatunki się zdecydować?
Proponujemy połączenie kalatei pasiastej, drobnej zielistki, bardzo oryginalnej begonii królewskiej, frizei lśniącej i fikusa pnącego.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik zainspirował Cię do stworzenia własnej, zimowej kompozycji kwiatowej. Kolorowa dekoracja roślinna to idealny sposób na przetrwanie długiej i ponurej zimy!