Uprawa kiełków – rodzaje kiełków, sposoby wysiewu

Uprawa kiełków – rodzaje kiełków, sposoby wysiewu

Jeśli uprawa kiełków kojarzyła Ci się dotychczas z okresem poprzedzającym Wielkanoc, to musisz wiedzieć, że przez ograniczanie się wyłącznie do jednego tygodnia w roku, tracisz możliwość codziennego spożywania zdrowej przekąski. Kiełki to bogactwo witamin i cennych składników pokarmowych, a ponadto – wyhodujesz je szybko i małym nakładem pracy. Poznaj sposoby wysiewu i najchętniej wybierane rodzaje kiełków.

Kiełki warzyw – co musisz wiedzieć

Kiełki warzyw, choć niepozorne rozmiarem, są źródłem wielu wartościowych substancji odżywczych. Co ciekawe, domowa uprawa jest naprawdę łatwa, dlatego nie musisz kupować gotowych mieszanek w sklepach spożywczych. Wyhodowane kiełki są smaczną przekąską zarówno na surowo, jak i poddane obróbce termicznej. Możesz dodać je do sałatek, surówek, jaj, a nawet mięsa. Z kolei na ciepło świetnie podkręcają smak potraw kuchni azjatyckiej. Nie można również zapomnieć, że kiełki to efektowna dekoracja, dzięki czemu nawet zwykła kanapka nabiera niezwykłej prezencji.

Substancje odżywcze pochodzące z kiełków charakteryzują się wysoką przyswajalnością. Regularne spożywanie kiełkujących roślin dostarcza organizmowi między innymi wartościowe sole mineralne, witaminy, białko, błonnik, karoten i przeciwutleniacze. Przyspieszają przemianę materii, zwiększają odporność organizmu, oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają wygląd włosów, skóry i paznokci oraz przeciwdziałają stanom zapalnym. Czy nadal uważasz, że nie warto zawracać sobie głowy uprawą kiełków? A jeśli dodamy, że cały proces jest banalnie łatwy i nie zabierze w ciągu dnia więcej niż kilka minut? Doprawdy, chyba nie ma lepszego i prostszego sposobu na produkcję własnego superfood.

Jakie nasiona wybierać na kiełki?

Pierwszą myślą, jaka pojawi się w momencie planowania własnej uprawy kiełków, jest wizyta w sklepie ogrodniczym lub supermarkecie i zakup torebeczek z wybranymi gatunkami nasion. To błąd.

Uwaga! Nasiona do uprawy kiełków to nie są tradycyjne nasiona spotykane w placówkach handlowych. Pamiętaj, że podkiełkowanie możliwe jest wyłącznie z nasion przeznaczonych specjalnie do tego celu. Jak rozpoznać odpowiedni rodzaj nasion? Sprawdź opisy na opakowaniu lub zapytaj wykwalifikowanego sprzedawcę. Jeśli nie masz możliwości konsultacji swojego zakupu, szukaj opakowań z napisem „nasiona na kiełki”.

Czym różnią się tradycyjne nasiona do uprawy gruntowej od wersji do kiełkowania? Między innymi sposobem obróbki – nie zawierają chemii w postaci zapraw nasiennych przeciw chorobom czy szkodników. Ponadto, są staranniej i bardziej precyzyjnie selekcjonowane.

Najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez klientów nasiona to głównie: rzeżucha, rzodkiewka, fasola mung, soczewica, soja oraz gorczyca. Każdy z gatunków różni się zarówno pod względem zawartych w nich składnikach odżywczych, ale również każdy z gatunków wyróżnia się innym smakiem. Daje to nieograniczone możliwości kulinarne, a żeby poznać poszczególne walory smakowe, warto zdecydować się na uprawę kilku różnych gatunków.

Sposoby wysiewu kiełków

Domowa uprawa kiełków nie wymaga skomplikowanych procedur, a wyhodowanie własnych zajmuje zazwyczaj 5-7 dni. Co więcej, możesz to robić na kilka sposobów. Przed wyborem metody dokładnie wypłucz i namocz nasionka w letniej, przegotowanej wodzie. Najlepszym stanowiskiem dla uprawy będą miejsca półcieniste, ponieważ kiełkujące rośliny nie lubią bezpośredniego i mocnego nasłonecznienia.

Uprawa na wacie

Prawdopodobnie jedna z najczęściej praktykowanych metod. Niemal każdy kojarzy obrazek z kiełkującą na wacie rzeżuchą. Umieść wilgotną watę na talerzyku lub podstawce, a następnie wysyp na nią wybrane nasiona. Ważne, by kontrolować podkład – wata musi być stale wilgotna, ale nie przelana. Nadmiar wody koniecznie musisz usunąć.

Uprawa kiełków w słoiku

Wszystko, czego potrzebujesz to niewielki słoik, kawałek gazy i gumka recepturka lub cienki sznurek.

Pierwszym krokiem jest umieszczenie nasionek w słoiku oraz zalanie ich wodą na wysokość mniej więcej ¼ naczynia. Nasiona muszą porządnie się namoczyć, a czas namaczania uzależniony jest od ich wielkości – mniejszym wystarczy kilka godzin, podczas gdy większe muszą pozostawać w zalewie nawet dobę.

Po wstępnym namoczeniu należy odsączyć nadmiar wody, przepłukać nasiona, a następnie ponownie umieścić w słoiku z przytwierdzoną za pomocą gumki gazą. Nasionka trzeba płukać nawet kilka razy dziennie, tak, aby pozostawały wilgotne, ale nie były pokryte w całości wodą.

Woreczki do uprawy kiełków

W sklepach ze zdrową żywnością lub ogrodniczych możesz kupić specjalne, lniane woreczki do uprawy kiełków, ale równie fajnie sprawdzi się po prostu kawałek materiału, który być może znajdziesz w swoim domu. Do uprawy w woreczku nadają się wyłącznie nasionka, które do wzrostu nie potrzebują zbyt dużo słońca, np. nasiona warzyw strączkowych.

Namocz i wypłucz swoje nasionka, umieść w woreczku, a następnie cały worek wraz z zawartością zanurzaj w wodzie 2-3 razy w ciągu dnia. Aby woda dobrze odciekała, możesz przewiesić woreczek na baterii umywalkowej. Po kilku dniach Twoje kiełki powinny być gotowe do spożycia.

Specjalne kiełkownice

Nie chcesz zaprzątać sobie głowy powyższymi metodami i chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie uprawę kiełków? Zdecyduj się na kiełkownicę – specjalną tacę, najczęściej wielowarstwową, wykonaną z szkła, plastiku lub ceramiki. Zaletą jest w tym przypadku możliwość uprawy kilku gatunków jednocześnie, a każdy z nich ma zapewniony odpowiedni dostęp do światła oraz sprawne odprowadzanie nadmiaru wody.

Twoim zadaniem jest umieszczenie nasion na wybranej warstwie oraz przepłukiwanie ich kilka razy dziennie, najlepiej każdej warstwy osobno.

Jak widzisz, hodowla kiełków to banalnie prosta czynność. Powyżej znajdziesz kilka metod, które możesz zastosować. Wybierz taką, która jest dla Ciebie najmniej pracochłonna. Pamiętaj, że kiełki powinny być spożywane na bieżąco. Co prawda możesz przechowywać je w lodówce, jednak nie dłużej, niż kilka dni, dlatego lepiej nie przesadzić z ilością.

Przeczytaj również: