Superfoods z własnego ogródka - owoce pełne witamin: aronia, borówka, czarna porzeczka, jagoda goji, malina, świdośliwa, żurawina

Superfoods z własnego ogródka - owoce pełne witamin: aronia, borówka, czarna porzeczka, jagoda goji, malina, świdośliwa, żurawina

Samodzielna uprawa borówki czy aronii to jeden z lepszych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Uprawa owoców w ogrodzie, poza tym, że dostarcza ogromnej satysfakcji płynącej z pielęgnacji krzewów owocowych, jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, a do tego pozwala lepiej zadbać o zdrowie i kondycję domowników. Zdrowa żywność z własnego ogródka, a zwłaszcza owoce zaliczane do tzw. superfoods, to najcenniejsze dla zdrowej diety naturalne witaminy i składniki mineralne, które zawsze można mieć pod ręką.

Które sadzonki krzewów owocowych warto wybrać do prozdrowotnego ogrodu?

Aronia – sok i owoce na jesienne infekcje

Sadzonki aronii zaowocują już po roku i będą to plony bardzo obfite. Słyną z tego zwłaszcza najpopularniejsze odmiany aronii – aronia czarnoowocowa czy wielkoowocowa aronia Aron. Rodzi ona wiele i szybko rośnie, a przy tym jest niezbyt wymagająca w uprawie. Owoce aronii to prawdziwa bomba witaminowa. Aronia zawiera m.in. witaminy: C, E, B2, B9, P oraz żelazo, miedź, jod i potężną dawkę polifenoli. Sok z aronii wspiera układ odpornościowy, obniża poziom cholesterolu, wpływa korzystnie na pracę jelit, układ krwionośny i nerwowy.

Borówka amerykańska – jagoda, która wesprze mózg i oczy

Borówka amerykańska, a właściwie borówka wysoka, to bogate źródło flawonoidów niezbędnych do prawidłowej pracy mózgu i oczu. Borówka może być pomocna w terapii nadciśnienia i w profilaktyce nowotworowej. Jagody borówki pełne są również antyoksydantów oraz zawierają sporo błonnika. Uprawa borówki amerykańskiej jest stosunkowo prosta. Najpopularniejsza borówka wysoka Bluecrop świetnie znosi mrozy, wiosną niemal nie wymaga nawożenia, lubi słońce i owocuje wyjątkowo obficie. Musimy jednakże pamiętać o utrzymywaniu kwasowego podłoża i regularnym podlewaniu w czasie upałów, gdyż borówka źle znosi suszę. 

Uprawa borówki amerykańskiej

Photo by: agastecheg/freeimages.com

Żurawina – aseptyczna królowa w ogrodzie

Żurawina rodzi owoce pełne witaminy C, A i witamin z grupy B. Owoce żurawiny, zwłaszcza świeże, zawierają też liczne substancje bioaktywne, m.in. o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Żurawina stosowana jest w chorobach układu moczowego oraz zaleca się ją w diecie cukrzyków, gdyż obniża poziom glukozy. Jest niezbyt wymagająca w uprawie i do tego żaden krzew owocowy nie wygląda tak pięknie w ogrodzie, jak wielkoowocowa żurawina. Uprawa jej wymaga pieczołowitego nawadniania i mocno kwaśnej gleby.

Malina – na infekcje i … ból!

Owoce maliny i jej liście mają działanie napotne oraz zawierają przeciwbakteryjny kwas elagowy, stąd maliny są znanym środkiem na przeziębienie. Prócz tego maliny zawierają salicylany, które uśmierzają ból oraz mnóstwo witamin i mikroelementów. Uprawa malin nie jest skomplikowana. Wiele ogrodowych odmian malin jest odpornych na choroby i daje obfite plony, np. malina Tulameen czy malina Glen Ample.

Owoce dobre dla zdrowia z własnego ogródka  

Czarna porzeczka – witaminowy koktajl

Czarna porzeczka wszystkim kojarzy się z witaminą C, bo faktycznie zawiera jej wyjątkowo dużo, ale owoce czarnej porzeczki to także bogate źródło witaminy PP, przeciwutleniaczy oraz argininy. Krzewy porzeczki dobrze rosną i owocują na niemal każdej glebie ogrodowej, lekko kwaśnej i niezbyt wapiennej. Sadzonki porzeczki warto umieszczać w glebie wcześniej wzbogaconej substancjami organicznymi. Świetnie sprawdzi się kompost lub obornik, którym warto zasilić roślinę raz na 3-4 lata. Jedną z łatwiejszych w uprawie jest porzeczka Triton, która przy okazji jest bardzo smaczna i słodka.

Jagoda goji – owoc długowieczności

Jagoda goji, jak przystało na owoc długowieczności, jest bogata w przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia i hamują rozwój wielu chorób, przede wszystkim nowotworowych. Prócz tego jagody goji, czyli owoce kolcowoju, zawierają długą listę witamin, minerałów i substancji bioaktywnych, koniecznych w zdrowej diecie. Sadzonki jagody goji są najbardziej popularne, choć można ją również uprawiać z nasion. Uprawa jagód goji wymaga słonecznego stanowiska, nie lubi gleb podmokłych i gliniastych, wymaga przycinania i standardowego nawożenia.

Świdośliwa – niedoceniana gołębia jagoda

Owoce świdośliwy zawierają więcej cennych substancji odżywczych niż faworyzowane borówki. Świdośliwa, np. odmiana Martin, to jednocześnie drzewo owocowe o unikalnym uroku. Jagody świdośliwy przypominają owoce aronii, są równie smaczne, ale słodsze. Można je zjadać na surowo, suszyć, robić z nich dżemy i soki. Uprawa świdośliwy wymaga lekko kwaśnej gleby, regularnego nawożenia i przycinania. Krzew świdośliwy owocuje w 3-4 roku po zasadzeniu.