Jakie wykonać w październiku prace w ogrodzie, aby przygotować go do zimy?

Jakie wykonać w październiku prace w ogrodzie, aby przygotować go do zimy?

Jesień powoli żegna działkowiczów i ogrodników, którzy zaczynają wypatrywać zimy. Już planowane są prace w ogrodzie na październik, dzięki którym skutecznie można uchronić i zabezpieczyć rośliny oraz rabaty przed niskimi temperaturami. Na czym warto się skupić i jak zaplanować działania? Właśnie na tym się skupimy.

Kopczykowanie roślin – nie możesz o nim zapomnieć

W każdym sezonie pogoda potrafi zaskoczyć działkowców, którzy zważając na temperaturę, jak i częstotliwość opadów, muszą z rozwagą planować prace w ogrodzie, w październiku. Aby zadbać o krzewy, drzewka, czy też byliny, które nie są mrozoodporne, należy wykonać kopczykowanie roślin. Prace można rozpocząć, kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej 0°C. W zależności od sezonu można się tego spodziewać pod koniec października, ale i w listopadzie lub grudniu. Warto zatem śledzić prognozy pogody. 

Czym właściwie jest kopczykowanie roślin? Jest to nic innego, jak usypywanie niewielkich kopczyków dookoła krzewów, bylin, czy też młodych drzewek. Kopczyki są świetnym izolatorem i nie dopuszczają do przemarznięcia bryły korzeniowej. Oprócz tego nie doprowadzają do przesuszenia, a także wyjałowienia podłoża. 

Wykonując kopczykowanie roślin można sięgnąć po kilka materiałów:

  • - kompost, najlepiej sezonowany we własnym ogródku. Jeżeli nie ma go wystarczająco, można zamówić kilka worków ze sklepu, 
  • - korę – najlepiej sprawdzi się sosnowa. Warto sprawdzać ją od zaufanego dostawcy. Powinna być sucha i mieć duże kawałki,
  • - torf i ziemię ogrodową – nie trzeba ich przekopywać z gruntem,
  • - zmielone (najczęściej w rębaku) i kompostowane gałęzie,
  • - wysuszone liście. Jest to najbardziej ryzykowny materiał, gdyż silne wiatry mogą je roznieść po terenie. Stosując je należy zatem zadbać o ich zabezpieczenie, np. siatką. 

Kopczykowanie, zwłaszcza na dużym terenie, to czasochłonna praca w ogrodzie. W październiku można ją rozłożyć na kilka dni. Wysokość kopczyków powinna mieć mniej więcej 30 cm wysokości.

Jak i kiedy zabezpieczyć drzewko na zimę?

W październiku, wraz z coraz niższymi temperaturami, silniejszymi wiatrami i częstszymi opadami, coraz większa grupa początkujących ogrodników zastanawia się, jak zabezpieczyć drzewko na zimę, aby w następnym roku zdrowo i szybko rosło. Z zabezpieczaniem drzew należy poczekać do momentu, kiedy temperatura spadnie do -5°C i będzie utrzymywała się przez kilka dni. W innym przypadku można nieświadomie zaszkodzić roślinie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w innym naszym artykule: Jak przygotować i zabezpieczyć ogród przed zimą

Z powyższego artykułu dowiesz się między innymi, jak zabezpieczyć drzewko na zimę. Październik to idealny moment, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zamówić niezbędne materiały. To od Ciebie zależy, czy postawisz na jutę, matę trzcinową, włókninę, czy też tekturę falistą

Trawa w październiku 

To właśnie w październiku najczęściej odbywa się ostatnie koszenie trawy przed zimą. Najlepiej je wykonać pod koniec miesiąca, kiedy trawa jest sucha. Ostrza kosiarki należy ustawić na wysokości 4-5 cm. Taka długość jest optymalna, gdyż źdźbła, pod naporem śniegu, nie będą gniły. 

Oprócz ostatniego koszenia trawy przed zimą warto w październiku:

  • - regularnie pozbywać się suchych liści. Po koszeniu nie należy także pozostawiać ścinek,
  • - wykonać aerację trawnika,
  • - odżywić trawnik. Jeżeli we wrześniu nie zdążyliśmy wysypać nawozu, to na trawnik można jeszcze rozsypać trochę kompostu. Należy go potem starannie rozprowadzić grabiami.

Prace w październiku – ostatni czas na nawożenie działki 

Październik to ostatni dzwonek dla zapominalskich, aby zadbać o nawożenie działki przed zimą. Odpowiednie mieszanki wzmocnią rośliny i polepszą ich kondycję. Podsypując drzewa, krzewy oraz byliny, należy sięgnąć po kompost lub specjalne nawozy jesienne. W przeciwieństwie do produktów wiosennych, w ich składzie nie ma azotu, który przedłuża okres wegetacji. Zamiast tego króluje fosfor i potas. Nawożenie działki przed zimą powinno odbywać się w zgodzie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu produktu, gdzie podane jest szczegółowe dawkowanie. 

Już wiesz jakie należy wykonać prace w ogrodzie w październiku. Koniecznie nas odwiedź (Florexpol sklep internetowy) i odpowiednio wcześnie zamów niezbędne produkty. Znajdziesz u nas między innymi cebulki kwiatowe w ciekawych odmianach.