Końcówka jesieni to bardzo trudny okres dla roślin, które zdobią działki oraz tereny przed i za domem. Jak przygotować ogród na zimę, aby wiosną rozkwitł ze zdwojoną siłą? Opowiemy o niezbędnych pracach oraz czynnościach, z którymi powinien zapoznać się każdy pasjonat zieleni. Przedstawimy również kilka trików, które z pewnością podniosą skuteczność działań.
Przygotowanie ogrodu na zimę - zabezpiecz roślinność
Polski klimat daje się we znaki wielu roślinom - zwłaszcza gatunkom sprowadzonym zza granicy, jak i tym młodym, zasadzonym np. jesienią. Jak przygotować ogród do zimy? Na początku, zwłaszcza debiutujący ogrodnicy, powinni zapoznać się z wymaganiami posiadanych drzew, krzewów, czy też kwiatów. Z pomocą zebranych informacji dużo łatwiej stwierdzić, co należy zabezpieczyć, a co świetnie poradzi sobie z niskimi temperaturami, śniegiem oraz przymrozkami gruntowymi. Tym sposobem już na początku można w znacznym stopniu zredukować skalę planowanych prac. Dzięki temu przygotowanie ogrodu na zimę ogranicza się do minimum.
Drzewa i krzewy
Po zebraniu niezbędnych informacji można przystąpić do działania. Jak zabezpieczyć ogród na zimę, jeżeli chodzi o krzewy oraz drzewa? Warto je odpowiednio osłonić. Nie należy przy tym się spieszyć! Czynność ta powinna być wykonana tylko wtedy, kiedy temperatura na dworze spadnie do -5°C i będzie się utrzymywać. Idealny moment jest wtedy, kiedy wierzchnia warstwa gleby zamarznie. Jest to niezwykle ważne, gdyż w innym przypadku nieumyślnie można utrudnić proces hartowania, pobudzić wegetację roślin i przyrost nowych pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed nadchodzącą zimą i w konsekwencji zostaną uszkodzone przez mrozy.
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Chcąc okryć rośliny można między innymi sięgnąć po:
- naturalne materiały, takie jak trociny, kora sosnowa do ściółkowania podłoża,
- jutę, maty słomiane a nawet tektury faliste do okrywania pni i tworzenia otulin,
- oferowane przez producentów oddychające włókniny, do zabezpieczania pędów i koron.
Przygotowanie ogrodu do zimy w przypadku drzew i krzewów wygląda następująco:
- formowane i regularnie przycinane krzewy ozdobne, a w tym bukszpany, czy też ostrokrzewy, warto osłonić, by uszkodzenia mrozowe nie zaburzyły uzyskanego kształtu. Można to zrobić wykorzystując specjalną, oddychającą włókninę. Należy przy tym pamiętać, by cięć formujących nie wykonywać zbyt późno, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Jeśli spóźniliśmy się z tym zabiegiem, korzystniej jest wstrzymać się z cięciem formującym do wczesnej wiosny,
- niektóre drzewa zimozielone, a w tym cyprysiki, żywotniki wschodnie, cedry, sosny himalajskie, szydlice japońskie także powinny być zabezpieczone. W miarę możliwości warto je osłonić włókniną, a następnie związać, aby ta nie przemieściła się na skutek podmuchów. Włóknina powinna być biała, a także na tyle cienka, aby zapewniać odpowiednią wentylację,
- warto zabezpieczyć również iglaste rośliny kolumnowe. W ich przypadku należy dokładnie owinąć korony sznurkiem, aby gałęzie, pod naporem śniegu, nie uległy odkształceniu. Po tym zabiegu można dodatkowo okryć je kapturem z włókniny,
- niedawno posadzone drzewka owocowe. Przygotowanie ogrodu na zimę w ich przypadku może zająć dłuższą chwilę. Młode drzewka (1-2 lata od posadzenia) należy solidnie zabezpieczyć. Warto utworzyć kopczyki u nasady ich pnia (zwłaszcza w miejscach szczepienia), a sam pień owinąć tekturą falistą, słomą, czy też wikliną. Gatunki najbardziej wrażliwe (morele, wiśnie, czereśnie, czy też brzoskwinie), powinny mieć zabezpieczone także korony za pomocą kaptura z agrowłókniny,
- starsze drzewa - zabezpieczając cały ogród przed zimą wypada wziąć pod uwagę również starsze drzewka. Warto pobielić ich pnie, tym samym chroniąc je przed pękaniem. Bardziej wprawieni ogrodnicy mogą pokusić się o wykonanie osłony z siatki plastikowej lub metalowej (idealne zabezpieczenie przed zwierzętami).
Zgłębiając wiedzę o tym, jak zabezpieczyć ogród przed zimą, nie można również zapomnieć o:
- niektórych drzewach z gładką korą - każdy, kto nie wie jak zabezpieczyć ogród na zimę, powinien zwrócić również uwagę na większe drzewa, które cieszą oko w okresie wiosennym oraz letnim, a także dają schronienie przed słońcem. Mowa tu między innymi o kasztanowcach, młodych grabach, czy też bukach. Ich pnie w szczególności narażone są na pękanie, gdyż ciemna kora zimą intensywnie “pracuje” pod wpływem dużych zmian temperatury (nagrzewa się w dzień i stygnie po zmroku). Łatwo można temu zapobiec, owijając je, np. słomianą matą lub bieląc pnie wapnem, aby odbijały promienie słoneczne.
Rabaty
Osłony na drzewa i krzewy nie są już dla nas tajemnicą. A jak przygotować ogród na zimę, jeżeli chodzi o rabaty, które porastają byliny? W ich przypadku część nadziemna obumiera, a zimuje system korzeniowy, dlatego świetnie sprawdzi się naturalna warstwa izolacyjna pod postacią:
- zdrowych gałązek z igliwiem,
- kory, a nawet niektórych liści (oczywiście zdrowych, bez oznak choroby).
Jest to sprawdzony sposób na to, jak przygotować ogród na zimę. Wspomniany rodzaj ściółki rozkładamy kilkucentymetrową warstwą na powierzchni rabat po uprzednim przycięciu uschniętych pędów bylin i ich podlaniu. Okrywa zabezpieczy je przed głębokim przemarznięciem, które mogłoby uszkodzić korzenie. Przygotowując w ten sposób ogród na zimę chroni się również rabaty przed rozhartowaniem w czasie okresowej odwilży. Jest to niezwykle istotne w przypadkach, kiedy zima jest bezśnieżna. Jeśli mrozy są szczególnie siarczyste, warto dołożyć dodatkową warstwę ściółki.
Pozostałe rośliny i kwiaty
Widmo mroźnych dni oraz nocy zbliża się dużymi krokami? Warto zatem przygotować ogród przed zimą i pomyśleć o prawdziwych perłach każdego ogrodnika, czyli np.:
- kwiatach - bardzo wymagające dla ogrodników okazują się być róże. W szczególności należy zwrócić uwagę na ich szyjki korzeniowe, które powinny być zabezpieczone już na etapie sadzenia. Roślina doceni także utworzone u nasady kopczyki, chroniące przed mrozami. Wybierając sadzonki róż najlepiej przed zakupem sprawdzić ich wymagania, aby potem móc odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania zabezpieczające,
- trawach ozdobnych - zwłaszcza gatunki wrażliwe, np. piękne miskanty, rozplenice japońskie, trawy pampasowe, bambusy itd. nie poradzą sobie z silnym wiatrem, czy też niskimi temperaturami. Jak zabezpieczyć ogród przed zimą, w którym się znajdują? Niektóre trawy można np.:
- związać i uformować snopki,
- osłonić,
- osłonić u nasady, tworząc kopczyki, np. z torfu lub kory sosnowej.
Jak przygotować ogródek warzywny na zimę?
Inną, równie ważną kategorią jest teren przeznaczony pod uprawy. Jak przygotować ogród warzywny na zimę a także oporządzić grządki? Ważne jest, aby:
- oczyścić dany teren z pozostałości roślin, kłączy, obumarłych korzeni, czy też drobnych chwastów,
- dokładnie spulchnić, a następnie napowietrzyć ziemię,
- zdecydować się na wapnowanie, jeżeli dane podłoże jest zbyt kwaśne,
- pomyśleć o użyźnianiu - dzięki nawozom organicznym, glinie, a także torfowi, można w przyszłości liczyć na obfite plony.
Przygotowanie ogrodu do zimy - trawnik
Rozmawiając o tym, jak przygotować ogród do zimy, nie można zapomnieć o dumie wielu osób, czyli pięknym trawniku. Każda osoba, która marzy o gęstym oraz zielono-soczystym dywanie, powinna jesienią:
- starannie go wygrabić,
- zdecydować się na nawożenie. W tym celu należy sięgnąć po potas oraz fosfor (wraz z końcem sierpnia absolutnie odradza się używania azotu),
- skosić ostatni raz trawnik w połowie października. Idealna na zimę wysokość trawy wynosi około 4 cm,
- napowietrzać trawnik, wykorzystując w tym celu specjalne szpikulce. Proces ten nazywa się aeracją i warto wykonać go we wrześniu.
Powyżej przedstawiliśmy sprawdzone sposoby na to, jak przygotować ogród do zimy. Tych kilka podstawowych czynności pozwoli Ci zadbać o kondycję roślin, którym nieraz trudno poradzić sobie w polskim klimacie. Zachęcamy do zgłębiania wiedzy na temat każdego gatunku - to dzięki niej świat przydomowej roślinności ma znacznie więcej do zaoferowania niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Jako sklep ogrodniczy online polecamy również zapoznać się z przygotowaną przez nas ofertą. Znajdują się w niej między innymi rośliny owocowe do ogrodu, piękne rośliny balkonowe, a także liczne rośliny ozdobne - egzemplarze popularne, jak i te mniej znane. Jest w czym wybierać!