Jakie są najodpowiedniejsze krzewy do ogrodu?

Jakie są najodpowiedniejsze krzewy do ogrodu?

Jeśli właśnie planujesz odświeżenie aranżacji ogrodu, działki lub posesji wokół domu, a Twoją zagwozdką jest wybór krzewów, to jesteś we właściwym miejscu. Podpowiemy, czym kierować się podczas zakupów i jakie krzewy będą najodpowiedniejsze do Twojego ogrodu?

Krzewy pełnią ważną funkcję – są estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również niezbędną częścią ekosystemu. Za pomocą krzewów można stworzyć ‘szkielet’ ogrodu, będący bazą dla innych roślin, w tym dla jednorocznych i wieloletnich gatunków ozdobnych. Umiejętne zasadzenie odpowiednich krzewów pozwoli zaakcentować wybrany fragment posesji, ukształtować efektowny żywopłot oraz wprowadzić do ogrodu ciekawą różnorodność i wielopiętrowość.

Błędy popełniane podczas wyboru krzewów do ogrodu

W naszej praktyce bardzo często spotykamy się z pewnym błędem, popełnianym na etapie planowania. Otóż mnóstwo osób wybierając roślinność do ogrodu, kieruje się wyłącznie względami estetycznymi. Oczywiście to kryterium nie jest bez znaczenia, jednak o wiele większe znaczenie mają inne czynniki.

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając krzewy do ogrodu?

  • Ukształtowanie terenu
  • Rodzaj podłoża – zasadowe, kwasowe, wilgotne, żyzne itp.
  • Stopień nasłonecznienia
  • Stopień ochrony przed wiatrem, mrozem i innymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Warto pamiętać, że nawet najpiękniejszy i najbardziej efektownie ukwiecony krzew nie rozwinie się prawidłowo, jeśli nie zapewnisz mu właściwych warunków. Zanim więc zaczniesz przeglądać branżowe strony, publikacje i inspiracje znajdujące się w sieci, zastanów się, czy Twój ogród zaspokoi wymagania konkretnej rośliny.

Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą pokusić się o delikatne modyfikacje podłoża w ogrodzie poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych substancji. Glebę można rozluźnić, użyźnić, dostosować jej stopień pH. Jednak trzeba również pamiętać, że nie każdy ogród nadaje się do wspomnianych zmian, a po drugie – raz podjęte działania trzeba kontynuować w kolejnych sezonach.

Naszym klientom zalecamy, by planowane zakupy poprzedzić sprawdzeniem warunków panujących na posesji pod kątem wspomnianych wyżej czynników. Rodzaj podłoża, wartość pH lub zasobność w związki pokarmowe można w łatwy sposób sprawdzić w laboratorium. W sklepach ogrodniczych dostępne są również specjalne urządzenia, które w łatwy sposób weryfikują stan gleby w ogrodzie.

Jakie są najodpowiedniejsze krzewy do ogrodu?

Załóżmy, że już znasz charakterystykę swojej posesji. Możemy zatem przejść do najciekawszej części, czyli zakupów. Poniżej znajdziesz listę krzewów do ogrodu, sklasyfikowanych pod względem konkretnych upodobań.

Stopień nasłonecznienia

Zdecydowana większość krzewów ogrodowych preferuje stanowiska słoneczne, zaciszne, z dużą ilością naturalnego światła. Jeśli Twój ogród ulokowany jest w cieniu, a większe elementy architektury osłaniają posesję, warto zerknąć w stronę gatunków do cienia. Choć możliwości są nieco ograniczone, to z pewnością znajdziesz krzewy, które poradzą sobie w mniej korzystnych warunkach świetlnych, a do tego – będą Ci odpowiadały pod względem wizualnym.

Krzewy cieniolubne to np.: bukszpan, cis pospolity, bez czarny oraz porzeczka alpejska.

Rodzaj podłoża

Ten punkt ma wiele zmiennych, dlatego postaramy się nieco je uporządkować.

Podstawowym kryterium w kwestii podłoża, jest jego odczyn pH. W świecie roślin możemy wyróżnić gatunki, które powinny rosnąć w podłożu kwasowym (pH 4,0-5,5) oraz zasadowym (pH 7,0-8,0). Zazwyczaj rośliny, które lepiej rosną w środowisku zasadowym, mają większą zdolność przystosowania się do obojętnego odczyny pH wynoszącego ok. 6,5.

Kolejna kwestia to wilgotność podłoża. Niektóre gatunki uwielbiają stale wilgotną glebę, a podlewanie należy do kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, podczas gdy inne tracą swoją prezencję w wyniku chwilowego zastoju wody.

Krzewy do podłoża kwaśnego: magnolia, różanecznik, niektóre odmiany hortensji, mahonia pospolita, kalmia wąskolistna, żarnowiec miotlasty.

Krzewy do podłoża zasadowego: ligustr okrągłolistny, bukszpan wieczniezielony, lilak pospolity, dereń biały, jaśminowiec wonny.

Krzewy wilgociolubne: ostrokrzew kolczasty, dereń biały, cis pospolity, leszczyna pospolita, złotokap pospolity.

Krzewy, które dobrze znoszą okresowe susze: berberys, pięciornik krzewiasty, jałowiec sabiński, żarnowiec miotlasty.

Ukształtowanie terenu

Pozornie nieważny czynnik, choć finalnie ma naprawdę duże znaczenie. Głównie ze względu na efekt, jaki można uzyskać, sadząc odpowiednio dobrane krzewy. Optymalne zagospodarowanie działki uwzględnia pokrój oraz parametry gabarytowe, jakie osiągają w trakcie rozwoju.

Jaki może być skutek źle dobranych gatunków? Na przykład zbyt mały krzew na rozległym terenie (będzie mało widoczny) lub zbyt wysoki, obicie rozrastający, który zabierze dużo przestrzeni na niewielkiej posesji. Podobne kryteria należy przyjąć, obsadzając teren cechujący się dużą różnicą poziomów.

Niskie krzewy ozdobne: pigwowiec, żylistek wysmukły, mikrobiota syberyjska, irga pozioma.

Średnie krzewy ozdobne: budleja Dawida, berberys, jaśminowiec wonny, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna.

Wysokie krzewy do ogrodu: klon japoński, kalina koralowa, złotokap Waterera, jarzębina biała, ognik szkarłatny.

Oprócz wymienionych wyżej czynników warto również zwrócić uwagę na terminy kwitnienia poszczególnych gatunków. Bardzo dobrą decyzją jest wybranie krzewów, które ozdabiają ogród w różnych porach roku.

Krzewy kwitnące wiosną: forsycja, lilak pospolity, jaśminowiec wonny.

Krzewy kwitnące latem: róże, hortensje, budleja Dawida.

Krzewy kwitnące jesienią: hortensja dębolistna, berberys, kalina koralowa, pięknotka bodiniera.

Krzewy, które pięknie wyglądają zimą: jałowiec pospolity, sosna górska, cis pospolity.

Powyższe przykłady krzewów to dowód na to, że nie istnieje coś takiego, jak nieodpowiednie warunki do uprawy roślin. Zazwyczaj są to po prostu źle dobrane rośliny. Jesteśmy przekonani, że wśród naszych propozycji znajdziesz krzewy najodpowiedniejsze do Twojego ogrodu.

Przeczytaj również: