Dlaczego warto postawić na lawendę?

Dlaczego warto postawić na lawendę?

Lawenda to popularna roślina ogrodowa, którą wyróżnia przepiękny aromat oraz urocze, fioletowe kwiaty. Oprócz efektownego wyglądu, lawenda ma również szereg cennych właściwości, które chętnie wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, choćby kosmetycznego. Jeśli planujesz uprawę lawendy w swoim ogrodzie, koniecznie zapoznaj się nie tylko ze wszystkimi zaletami tej śródziemnomorskiej rośliny, ale także z właściwym sposobem jej pielęgnacji.

Lawenda – ogólna charakterystyka

Lawenda to aromatyczna roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego, jednak jej właściwości doceniane są niemal na całym świecie. Należy do rodziny jasnotowatych, a ilość odmian wchodzących w skład gatunku, opiewa na ponad 40 (w naszym sklepie znajdziesz m.in. nasiona i sadzonki lawendy wąskolistnej Hidcote)! Jej cechą charakterystyczną są zimozielone, srebrzyste listki i fioletowy kwiatostan o kształcie kłosa. Wysokość osiągana przez roślinę to ok. 50 cm, a forma, jaką przyjmuje, to krzaczasta kępa.

Kwitnienie lawendy przypada na okres od czerwca do października. W tym czasie staje się wdzięczną ozdobą ogrodu, a najlepiej sprawdza się w ogródkach skalnych lub jako uzupełnienie linii wyznaczającej ścieżki i rabaty. Jeśli nie masz ogrodu, działki lub wystarczającej przestrzeni na uprawę lawendy, dobrym wyjściem będzie posadzenie jej w doniczkach, by mogła ukazać swe piękno w charakterze ozdoby tarasu lub balkonu. Co ważne, lawenda może być również uprawiana na parapecie w mieszkaniu. Możliwości jest mnóstwo.

Właściwości lawendy

Jeśli myślisz, że lawenda to wyłącznie jeden ze sposobów na odstraszanie uporczywych moli, to spieszymy wyjaśnić, że zalet jest o wiele więcej. Składniki zawarte w olejku lawendowym wykazują bardzo silne właściwości wyciszające, uspokajające, ułatwiają zasypianie, łagodzą napięcie mięśni oraz redukują stres. Kąpiel z dodatkiem lawendy pomaga odprężyć się po ciężkim dniu, a napar przygotowany na bazie rośliny poprawia przemianę materii i niweluje uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Lawendowa herbatka pomaga na bóle brzucha, wzdęcia, a nawet bolesne kolki.

Oprócz licznych walorów zdrowotnych lawenda znajduje również zastosowanie w kuchni. Doskonale podkreśla smak potraw z mięsa, a same fioletowe kwiaty można wykorzystać w formie ozdoby deserów, tortów lub lodów. Nie wszyscy wiedzą, że suszona lawenda wchodzi w skład mieszanki ziół prowansalskich.

W przemyśle kosmetycznym z kolei jest częstym składnikiem aromatycznych produktów do pielęgnacji ciała i włosów, musujących kul do kąpieli, a kojące i antyseptyczne właściwości wykorzystywane są w preparatach oczyszczających, przeznaczonych głównie do cery trądzikowej i wrażliwej.

Lawenda jest rośliną miododajną, a miód z lawendy zachowuje wszystkie zdrowotne walory rośliny. Delikatny smak stanowi pyszny dodatek do herbaty, a zastosowany bezpośrednio na skórę, przyspiesza gojenie się ran oraz niweluje świąd, wypryski i obrzęki.

właściwości kosmetyczne lawendy

Photo by: Sarah Pflug from Burst

Uprawa i pielęgnacja lawendy

Gdy znasz już najcenniejsze właściwości lawendy, warto byś poznał również zasady jej uprawy i odpowiedniej pielęgnacji. Lawenda uprawiana w ogrodzie lub na balkonie nie tylko świetnie odstraszy komary i mszyce, ale dzięki swojemu zapachowi, będzie skutecznym wabikiem dla motyli, pszczół i trzmieli. Jakie zasady obowiązują w przypadku uprawy lawendy?

Stanowisko dla lawendy powinno być słoneczne. Niezależnie od tego, czy uprawiana będzie w ogródku, czy na balkonie, warto zadbać o odpowiednio jasne miejsce. W przypadku podłoża absolutnie kluczowe jest by było ono przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Do prawidłowego rozwoju lawendy niezbędne są spore zasoby wapnia, dlatego w przypadku niedoboru tego pierwiastka w glebie lub jej zbyt kwaśnego odczynu, należy ją poprawić poprzez zwapnowanie kredą. Lawenda źle czuje się na glebach podmokłych, w których często zalega woda oraz w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru. Ponadto, kolejne egzemplarze trzeba sadzić w odpowiednich odległościach – dla lawendy jest to ok. 30-40 cm.

Z reguły lawenda dość dobrze i szybko przyjmuje się w ogrodzie, jednak planując sadzenie, nie można zapominać o podstawowych zasadach, które zapewnią jej optymalne warunki wzrostu. Nawożenie lawendy ogranicza się w zasadzie do podsypania jej niewielką ilością kompostu, a podlewanie nie powinno być zbyt intensywne, by nie dopuścić do przelania. W ogrodzie najlepiej sprawdzi się odmiana wąskolistna, która dość dobrze znosi zimowe chłody. Warto jednak zadbać o zabezpieczenie rośliny poprzez okrycie jej delikatnymi gałązkami iglaków lub korą. Odmiana polecana na balkony i tarasy to lawenda francuska, przy czym przed sezonem zimowym należy zabrać doniczki z rośliną do domu.

Lawenda rozmnażana jest z nasion lub sadzonek. Szczególnie ważne jest, by kupione były w miejscach, oferujących towar ze sprawdzonych szkółek i od uznanych producentów. Nawet najlepiej przygotowane stanowisko nie sprawdzi się, gdy nasiona lub sadzonki lawendy będą kiepskiej jakości.

lawenda wąskolistna w ogrodzie

Photo by Matthew Henry from Burst

Przycinanie lawendy

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie lawendy. Działa to nie tylko odmładzająco, ale przede wszystkim pozwala uniknąć stwardnienia łodyżek oraz niekontrolowanego rozrostu rośliny, pozwala zachować zwarty kształt kęp i obfitość kwitnienia.

Podstawowa zasada przycinania lawendy mówi, iż młode pędy rośliny powinny być w pierwszym roku skrócone niemal o połowę. Czynność ta przyczyni się do pobudzenia sadzonki do wzrostu – wypuszczenie nowych pędów u podstawy spowoduje ładne zagęszczenie korony oraz ułatwi utrzymanie pożądanego kształtu rośliny. W następnych latach cięcie powinno być wykonywane raz do roku po kwitnieniu (zwykle w VIII). Regularność zabiegu będzie skutkowała powstaniem ładnie ukształtowanego, gęstego krzaczka.

Termin zbierania lawendy uwarunkowany jest późniejszym przeznaczeniem rośliny. Do suszenia najlepiej sprawdzają się młode, jeszcze nie rozwinięte kwiaty, z których można utworzyć niewielkie bukieciki. Wiązka aromatycznych kwiatów lawendy to nie tylko elegancka ozdoba, ale również niezastąpiony naturalny odstraszacz moli w szafie z ubraniami. Po kwitnieniu z kolei przycina się przesuszone kwiatostany z przeznaczeniem na aromatyczny dodatek do domowych kosmetyków, do tworzenia naparów oraz herbatek.