10 najlepszych pomysłów na wystrój altany ogrodowej

Altana ogrodowa jest świetną alternatywą dla osób, które nie dysponują przydomowym tarasem lub chcą stworzyć wyjątkowe miejsce w swoim ogrodzie. Oprócz elementu dekoracyjnego, altana może pełnić szereg praktycznych funkcji. W końcu nie ma nic lepszego niż poranna kawa, spotkanie z przyjaciółmi, przyjęcia rodzinne czy popularny w ostatnim czasie home office w zaciszu zieleni przydomowego ogrodu.

Dostępne na rynku modele altan ogrodowych różnią się od siebie wielkością oraz materiałem wykonania, a wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Wielu producentów oferuje także wykonanie altan na życzenie klienta, według jego własnych preferencji i upodobań. Wśród najpopularniejszych rodzajów altan ogrodowych wyróżnić można ponadczasowe altany drewniane, trwałe altany murowane czy nowoczesne altany metalowe w postaci okręgu, kwadratu, sześciokąta czy ośmiokąta.

10 pomysłów na aranżację altany ogrodowej

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, jak udekorować altanę ogrodową, aby stworzyć przytulny i wyjątkowy klimat.

  1. Niezmiennym elementem dekoracyjnym, zarówno wnętrz jak i architektury ogrodowej, są kwiaty. W celu uzyskania wiejskiego klimatu w otoczeniu altany warto posadzić begonie, pelargonie czy nasturcje, choć świetnie będą wyglądać także w ozdobnych donicach. Na drewnianych belkach, skosach i ażurach sprawdzą się wszelkiego rodzaju pnącza, takie jak bluszcz czy winorośla. Wokół altany dobrym wyborem będą róże i hortensje, ale oczywiście ich wybór należy uzależnić od własnych preferencji i odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu roślin. Wystrój altany można uzupełnić zielonymi roślinami w stojących i wiszących donicach, jednak wcześniej należy sprawdzić, czy nadają się one do przechowywania w warunkach zewnętrznych.

  2. W ostatnim czasie w wystroju wnętrz dominuje styl rustykalny oraz boho i wszystko wskazuje na to, że zagości w naszych domach i mieszkaniach na dłużej. Prostota, wiejska sielanka i naturalne materiały doskonale sprawdzą się także do aranżacji altany ogrodowej, szczególnie drewnianej. W tego typu altanach można umieścić ceramiczne donice i wazony, kosze wiklinowe i z trawy morskiej, aromatyczne świece, ozdobne lampiony, makramy, piórka, łapacze snów i trawy pampasowe. W klimat świetnie wpiszą się także elementy rękodzieła, a klasyczne krzesła czy fotele, można z powodzeniem zastąpić pniami drzewa.

  3. Białe firany i kolorowe zasłony będą nie tylko ciekawym dodatkiem, ale także zabezpieczeniem przed wiatrem i owadami. W słoneczne dni zapewnią cień dający wytchnienie, a także ochronią przed wścibskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Firany i zasłony świetnie skomponują się ze stylem marynistycznym - śnieżna biel i delikatny błękit nadadzą altanie iście morskiego klimatu, który można wzbogacić ozdobnymi sieciami rybackimi, muszlami i latarniami.

  4. Dekoracyjne poduszki, pledy i koce będą nie tylko elementem ozdobnym, ale także funkcjonalnym rozwiązaniem szczególnie w chłodniejsze wieczory. W zależności od stylu aranżacji całej altanki, a także własnych upodobań, można postawić na poduszki i koce w etnicznych wzorach, z frędzlami, z łączonych materiałów czy w ulubionym kolorze.

  5. Ciepłe wieczory spędzane na świeżym powietrzu są jednym z uroków lata, dlatego aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. W drewnianych altankach świetnie sprawdzą się łańcuchy, lampiony i światła LED. Dobór oświetlenia należy uzależnić od dostępności zasilania elektrycznego. W przypadku braku podłączenia do sieci elektrycznej, w altanie doskonale sprawdzi się oświetlenie zasilane energią słoneczną. Wyjątkowy klimat uzupełnią świece zapachowe, podgrzewacze i ażurowe lampiony.

  6. Do najważniejszego wyposażenia altany należą meble ogrodowe. Wśród najczęściej wybieranych zestawów wypoczynkowych znajdują się meble wykonane z rattanu, technorattanu, drewna i wikliny. Z mody nie wychodzą także meble plastikowe, stalowe i żeliwne. Decydując się na zakup mebli ogrodowych warto wziąć pod uwagę wielkość altany oraz liczbę osób, dla jakiej będą przeznaczone. Z pewnością przyda się także funkcjonalny stół oraz wygodne, stabilne krzesła, fotele lub ławki. Ciekawą alternatywę dla klasycznych mebli ogrodowych stanowią coraz popularniejsze huśtawki w stylu bocianiego gniazda, hamaki, krzesła brazylijskie i fotele wiszące.

  7. Altany ogrodowe z powodzeniem można zaaranżować w przydomowe centrum SPA, które będzie doskonałym centrum wypoczynku i relaksu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni docenią jacuzzi czy całoroczne wanny ogrodowe, a całość dopełnią wygodne leżaki.

  8. Przestronna altana ogrodowa to także świetne miejsce na grilla, który sprawdzi się w czasie rodzinnych przyjęć czy spotkań z przyjaciółmi. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na grill gazowy czy węglowy, należy umieścić go z dala od mebli ogrodowych, aby ograniczyć ryzyko ich zniszczenia.

  9. Świetnym sposobem na niskobudżetowe urządzenie altany ogrodowej jest renowacja starych mebli oraz antyków, dlatego też warto przeczesać piwnice i garaże w poszukiwaniu takich perełek. Dawanie drugiego życia przedmiotom jest nie tylko ciekawym zajęciem, ale także dużą oszczędnością pieniędzy i ekologią, a odrestaurowane rzeczy będą stanowić ciekawy element dekoracyjny.

  10. Nieszablonowym i funkcjonalnym rozwiązaniem w altanie będzie drewniana skrzynia lub siedzisko z kufrem, na którym oprócz tego, że będzie można usiąść, to w czasie zimy będzie pełnił funkcję schowka na narzędzia i sprzęty ogrodowe.

Altana ogrodowa stanowi doskonałą strefę wypoczynku, jest świetnym miejscem na spotkania z przyjaciółmi, grillowanie czy relaks z dobrą książką. Pozwala schronić się przed niespodziewanym deszczem czy prażącym słońcem, a zimą stanowi doskonałe miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętu ogrodowego. W altanie z powodzeniem można spędzać także jesienne i zimowe wieczory, w trakcie których warto zadbać o parasole grzewcze czy nagrzewnice. Należy pamiętać o regularnej pielęgnacji i konserwacji altany, szczególnie drewnianej, aby mogła służyć w niezmienionej formie przez długi czas.