Jak sadzimy maliny? Zastanawiają się wszyscy, którzy chcą uzyskać bogate plony tego owocu w lecie i wczesną jesienią. Nic dziwnego, dlatego że odpowiednia uprawa, która również dotyczy czasu sadzenia, ma ogromne znaczenie na późniejsze kwitnienie oraz owocowanie krzewów i drzew owocowych. Dzisiaj skupimy się na uprawie malin, które znalazły zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również i w leczeniu wielu chorób. Dlaczego tak ważny jest czas i miejsce ich sadzenia?
Dobroczynne właściwości malin - dlaczego warto je uprawiać nawet w małym ogrodzie?
Maliny są owocami, które nie tylko dobrze smakują, ale także prozdrowotnie wpływają na organizm. Dlatego też warto je spożywać w sezonie, a nawet poza nim jako dodatek do różnych deserów, śniadań czy nawet obiadów. Chcąc zatrzymać smaki lata, opłaca się mrozić maliny bez obaw, że stracą dobre właściwości. Maliny są bardzo dobrym źródłem witaminy C, E oraz z grupy B. W 100 g tych owoców można znaleźć ponad 20 mg wapnia, fosforu oraz magnezu.
Z właściwości, za które najbardziej cenimy maliny, jest ich funkcja wspierająca odporność oraz walkę z przeziębieniami. Co ciekawe wspomagają także odchudzanie oraz obniżają ciśnienie. Dla osób zmagających się z problemami z cukrem jest dobra wiadomość, maliny mają niski indeks glikemiczny. Między innymi dzięki tym właściwościom, warto je uprawiać w swoim ogrodzie, zbierając bogate plony.
Jak uprawiać maliny?
Zanim jeszcze przejdziemy do uprawy malin, należy zwrócić szczególną uwagę, na pytanie, które zadaje sobie wielu: maliny - kiedy sadzić?. Kupując sadzonki, warto dowiedzieć się, w jaki sposób były one uprawiane. Rozwinięty system korzeniowy jest bardzo ważny, aby roślina przyjęła się bez problemu na docelowym miejscu. Drugą istotną kwestią będą plamy, które nie powinny być obecne na liściach.
W jakich odstępach sadzić maliny? Najlepiej jest wybrać miejsca oddalone od siebie ok. 40 cm. Jeśli sadzenie będzie odbywać się na jesień, bardzo ważne jest ucięcie krzewu na wysokość 20-30 cm na zimę. Warto zwrócić uwagę na to, aby czynność ta odbyła się jeszcze przed wystąpieniem przymrozków.
Gleba, która będzie idealna do wzrostu dla malin, powinna być lekka, przepuszczalna, natomiast nie może szybko przesychać. Jeśli nie ma się pewności co do odczynu ziemi, należy to sprawdzić i w przypadku mocno jałowej zakwasić kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.
Palikowanie malin równie ważne, jak podcinanie i pielęgnacja
Jak podpierać maliny? Krzewy malinowe są roślinami pnącymi, które bardzo dobrze się rozwijają, gdy mają paliki bądź inne elementy wspierające. Dobrze jest je umieścić przy nich już w pierwszym roku uprawy. Jeśli ma się też więcej miejsca, warto rozważyć rozciągnięcie linki lub drutu, po którym będą mogły się wieszać tak zwane wąsy młodych pędów.
Prowadząc sklep ogrodniczy online, z wielką przyjemnością podpowiemy, które odmiany malin będą idealne na bardziej słoneczne stanowisko, a które są mrozoodporne. Chcąc jeszcze bardziej wzbogacić swój ogród w odmiany roślin owocodajnych polecamy Drzewka owocowe, które warto sadzić wczesną wiosną lub na jesień. Oprócz malin można sadzić także inne rośliny owocowe do ogrodu.