Styczeń w ogrodzie to nie czas na odpoczynek. Mimo tego, że rośliny znajdują się w stanie spoczynku i uśpienia, nieraz otulone pokrywą białego śniegu, wciąż jest kilka prac, na które warto się zdecydować. Bez wątpienia to wymagający okres dla wszystkich roślin - zaczynając od drzew, a kończąc na trawach ozdobnych i rabatach. Podpowiadamy, czego nie można przeoczyć i nad czym warto się pochylić. Zapraszamy do artykułu.
Jak zadbać o trawnik w styczniu?
Zacznijmy od czegoś z pozoru prostego, a mianowicie trawnika. Prace w ogrodzie - styczeń dla trawy jest równie wymagający, jak dla innych roślin. Bardzo łatwo można ją uszkodzić, kiedy źdźbła są zmarznięte. Dla ich bezpieczeństwa lepiej nie deptać zielonego dywanu w tym okresie. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że trawa zacznie miejscami gnić na wiosnę. Wdrażając tą prostą zasadę w życie można uniknąć nieestetycznych, ziemistych ubytków, które są zmorą niejednego ogrodnika.
Planując prace ogrodowe na styczeń warto również zrezygnować z odśnieżania trawnika. Jest to niekorzystne dla trawy, która znacznie lepiej zniesie mróz oraz wiatry pod puchową pierzyną śniegu.
Jak dbać o drzewa owocowe w styczniu - ogrodowe porady
Styczeń - prace w ogrodzie i sadzie należy zacząć od nadrobienia wszelkich ewentualnych braków. Początek miesiąca to idealna pora dla spóźnialskich, którzy nie dopięli wszystkiego na ostatni guzik w grudniu. Jak najszybciej warto zatem:
-
pobielić pnie drzew - zabezpiecza się w ten sposób drzewka owocowe, stare drzewa oraz odmiany o gładkiej korze. Dzięki temu zabiegowi pień nie nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych, które skutecznie odbija. W rezultacie jest mniej odporny na różnice temperatur i pękanie,
-
zabezpieczyć drzewa oraz roślinność przed niespodziewanymi gośćmi - styczeń w ogrodzie to również czas, kiedy bliżej domostw oraz upraw pojawiają się dzikie zwierzęta szukające pożywienia (zwłaszcza w przypadku działek graniczących z polami lub lasami). To naturalne. Jeżeli chcemy zabezpieczyć pnie drzew przed podgryzaniem, to warto je owinąć siatką, matą słomianą, czy też tekturą falistą. Nasz sklep ogrodniczy online radzi również rozejrzeć się za gotowymi rozwiązaniami, które nie wymagają dodatkowych mocowań,
-
zabrać się za przycinanie drzew - kalendarz ogrodnika na styczeń przewiduje również przycinanie gałęzi drzew. Zabieg ten jest niezwykle istotny, a powinno się go wykonywać w suchy i słoneczny dzień. Nie bez znaczenia jest także temperatura! Nie powinna ona schodzić poniżej 0°C! W innym przypadku ryzykujemy, że przycięte pędy zaczną obumierać i staną się źródłem zakażeń i chorób na wiosnę. Prace w ogrodzie w styczniu sprzyjają przycinaniu, gdyż w tym czasie wszelkie soki w roślinie przemieszczają się wolniej i mniej się sączą z ran. Decydując się na cięcie należy pamiętać o tym, aby:
-
posługiwać się ostrym i sterylnym narzędziem,
-
wybrać drzewa, które faktycznie potrzebują przycięcia (mowa tu oczywiście o starszych egzemplarzach. Młode drzewka nie potrzebują przycinania). Dobrze takie zabiegi znoszą między innymi jabłonie, morele, śliwy, wiśnie, czereśnie, a nawet brzoskwinie.
-
-
przeprowadzić przegląd drzew - styczeń, prace w ogrodzie to również baczna obserwacja. Trudno cokolwiek zrobić, kiedy śnieg i sople zalegają na gałązkach. Można się jednak baczniej im przyjrzeć w poszukiwaniu chociażby szkodników, które zimują w gniazdach lub w dużych skupiskach na konarach. Przejrzeć starannie należy także krzewy owocowe i w razie potrzeby zaplanować opryski w cieplejszych miesiącach.
Styczeń - prace ogrodowe w przydomowym ogródku
Zimą warto w szczególności zadbać o rośliny ozdobne, które w cieplejsze dni cieszą nasze oko. Są one znacznie delikatniejsze niż duże drzewa i z pewnością nie poradzą sobie bez pomocy człowieka.
Jeżeli chodzi o kalendarz prac w ogrodzie, to w styczniu trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o:
-
szczelność wszystkich zabezpieczeń, które wykonało się w grudniu. Silne podmuchy wiatru, czapy śniegu, jak i zwierzęta mogą naruszyć nawet najtrwalsze konstrukcje. Warto się im przyglądać,
-
właściwe podlewanie - tak, to nie jest żart. Pod tym względem styczeń w ogrodzie może zaskoczyć niejednego początkującego ogrodnika. W tym okresie podlewamy:
-
rośliny zimozielone, czyli między innymi różaneczniki, bukszpany, mahonie, czy też drzewa iglaste,
-
kiedy temperatura jest wyższa niż 0°C, nie ma śniegu, a gleba nie jest zmarznięta,
-
w momencie, kiedy zauważymy, że liście są pozwijane, a cała roślina wygląda niekorzystnie.
-
Ogródek warzywny w styczniu
Styczeń - prace w ogrodzie w tym okresie obejmują również ogródki warzywne. W tym czasie można chociażby zebrać plony odmian zimujących. Mowa tu o popularnej pietruszce naciowej, czy też smacznym i pożywnym jarmużu.
Warzywny ogród w styczniu, w obliczu nadchodzących i długotrwałych mrozów, warto również zabezpieczyć. W tym celu wiele osób decyduje się zastosować naturalną izolację w postaci, np słomy. Można również sięgnąć po agrowłókninę. W drugim przypadku należy ją zabezpieczyć po bokach, aby nie zerwał jej wiatr.
Co można wysiać w styczniu?
Zima to nie tylko czas porządków, stagnacji, przycinania oraz zabezpieczania. Co można sadzić w styczniu? Przede wszystkim kwiaty jednoroczne. Pięknie zdążą się one rozwinąć przed przesadzeniem np. w maju. Wysiać można w styczniu np. begonie, czy też petunie.
Przegląd zapasów oraz składanie zamówień
Jak widać prace w ogrodzie w styczniu bywają zajmujące - zawsze jest co robić! Oczywiście przeglądu należy dokonywać również w swoich zbiorach. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy zgromadzone warzywa, owoce, czy też cebulki kwiatowe spokojnie leżakują. Egzemplarze nadgniłe lub z pleśnią od razu należy usuwać.
Jeżeli podstawowe prace w ogrodzie w styczniu zostały zakończone, można usiąść do bardziej przyjemnych rzeczy, a mianowicie planowania przyszłych działań. Jest to czas, kiedy najprzyjemniej składa się zamówienia. Można pokusić się, np. o nowe rośliny owocowe, kalle, czy też krokusy cebulki. Wybór na rynku jest duży, można zatem poeksperymentować z wieloma odmianami.