Sadzonki maliny: kiedy, jak i dlaczego sadzić je w ogrodzie?

Sadzonki maliny: kiedy, jak i dlaczego sadzić je w ogrodzie?

Nic tak nie cieszy ogrodnika, jak uporządkowane rabaty, zdrowe rośliny, kolorowe kwiaty i pyszne owoce z własnego krzaczka. Sadzonki maliny w odmianie jesiennej świetnie wpasowują się w ostatni z punktów, dlatego też jeśli ich nie posiadasz na swojej działce, to koniecznie je zasadź. W niniejszym artykule podpowiemy Ci, jak prawidłowo to zrobić. 

Sadzonki malin jesiennych – charakterystyka 

Czy wiesz, że sadzonki malin występują w dwóch podstawowych odmianach? Letniej i jesiennej. Lato już prawie za nami, więc skupimy się na drugim wariancie. Maliny jesienne:

  • ● mają mniejsze owoce względem letnich. Pojawiają się jednak kilkukrotnie na tych samych pędach, co niepodważalnie jest ich atutem, 
  • ● owocują przez dwa miesiące. Ich owoce można zbierać w sierpniu, a nawet w październiku,
  • ● można sadzić do gruntu oraz uprawiać w pojemnikach. 

Najpopularniejsze sadzonki maliny jesiennej, to przede wszystkim odmiana: Polana, Poranna Rosa, Lloyd George, czy też Pokusa. Sprawdź, jakie aktualnie gatunki dostępne są w Florexpol

Najlepsze podłoże dla sadzonek malin

Jak wszystkie rośliny, tak i sadzonki maliny potrzebują odpowiedniego podłoża, aby zdrowo rosnąć i wydać pyszne owoce. Najlepiej w ich przypadku sprawdzi się gleba lekko kwaśna i próchnicza. Warto celować w pH o wartości 6,5. Maliny – sadzonka rośliny źle znosi przesuszenia. Nie powinna także przebywać w ciągle wilgotnym gruncie, gdyż doprowadza on do gnicia korzeni. Najlepiej sprawdzi się tu podłoże dokładnie spulchnione oraz przepuszczalne, które nie będzie zatrzymywać zbyt długo wody.

Sadzenie malin – jak to robić?

Jak sadzić maliny jesienne, aby szybko się zaaklimatyzowały? Nie jest to trudne. Wystarczy pamiętać o tym, aby:

  • ● zachować odpowiednią odległość między sadzonkami malin. Robi się to po to, by wraz z upływem czasu, nie zaczęły się zwalczać. Najlepiej jest zostawić 0,5 metra odstępu między nasadzeniami w rzędzie, 
  • ● nie wykopywać zbyt dużych dołków – sadzonki malin nie lubią tego. Wystarczy zachować głębokość około 10-20 cm, z czego korzenie powinny być przykryte zaledwie 2-3 cm ziemi,
  • ● wybrać odpowiedni termin. Wielu ogrodników umieszcza sadzonki maliny jesiennej w gruncie na początku września, a nawet w listopadzie (o ile utrzymują się dodatnie temperatury, minimum 4°C). 

Jak to bywa z dekoracyjnymi krzewami oraz owocowymi krzaczkami, z czasem się zagęszczają i zajmują coraz więcej miejsca. To pożądane zjawisko, o ile roślina nie wdziera się na trawnik, sąsiadujące grządki czy do sąsiada. Jak sadzić maliny żeby się nie rozrastały? Wystarczy podczas sadzenia zastosować ranty. Nic prostszego! 

Pielęgnacja malin – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Wiesz już jak sadzić maliny. Decydując się na te krzaczki owocowe musisz pamiętać jeszcze o kilku istotnych kwestiach. Rośliny te:

  • ● są zbyt delikatne, aby wystawić je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wolą stanowisko delikatnie zacienione
  • ● źle znoszą obecność chwastów. Należy zatem regularnie się ich pozbywać,
  • ● należy przycinać. Gdy sadzonki maliny jesiennej się rozrosną, a plony zostaną zebrane, pędy należy uciąć nisko, zaraz przy ziemi. Najlepsza pora na taki zabieg, to lato. 

Jako internetowy sklep z nasionami i sadzonkami malin zachęcamy do zapoznania się z cała naszą ofertą, Dużą część naszego asortymentu stanowią cebulki kwiatowe.