Sadzenie i uprawa pomidorów - przydatne informacje

Sadzenie i uprawa pomidorów - przydatne informacje

Pomidor to warzywo prawdziwie uniwersalne, nie tylko w kuchni, ale i w uprawie. Uprawa pomidorów może być z powodzeniem prowadzona w przydomowym ogrodzie, na działce, a nawet na balkonie. Ponieważ pomidory to jedne ze smaczniejszych i zdrowszych jarzyn, warto skusić się na ich posadzenie nawet w przypadku małych warzywników, zwłaszcza że istnieją takie odmiany pomidora, które doskonale nadają się do amatorskiej uprawy – nie są bardzo wymagające, a owocują obficie, rodząc pomidory zdrowe, dorodne i pełne cennych substancji odżywczych. Aby sadzenie pomidorów zakończyło się sukcesem, dobrze jest jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym pomidory w ogrodzie rosną lepiej i efektywniej owocują.

Jak uprawiać pomidory w ogrodzie lub na działce?

Być może zabrzmi to jak oczywistość, ale nasiona pomidorów powinny pochodzić ze sprawdzonego i zaufanego źródła. Aby uprawa pomidorów przyniosła zadowalające i duże zbiory, ważne są nie tylko odpowiednio prowadzone zabiegi pielęgnacyjne, ale właśnie nasiona – ich jakość, data przydatności do siewu i warunki, w jakich były przechowywane. Wszystkie te elementy składają się bowiem na siłę i wydajność kiełkowania, to z kolei przekłada się na sukces w produkcji rozsady.

Wysiew pomidorów rozpoczynamy w okolicach lutego lub marca od przygotowania siewek, które po pojawieniu się pierwszych liści pikuje się do odrębnych donic, a po ostatnich majowych chłodach przesadza się do gruntu. Z sadzeniem najlepiej wstrzymać się do drugiej połowy miesiąca. Mimo niejednokrotnie ciepłych początków wiosny, „zimni ogrodnicy” (połowa maja) zaskoczyli już niejednego działkowicza nagłym spadkiem temperatury, a nawet przymrozkami, które są niezwykle szkodliwe dla młodych siewek. Musimy mieć także pewność, że gleba zdążyła się już odpowiednio ogrzać.

Młode sadzonki pomidorów warto przed umieszczeniem w gruncie zahartować poprzez obniżenie temperatury uprawy i ograniczenie podlewania. To pozwoli im lepiej przygotować się do trudnych warunków, które napotkają w ogrodzie.

Uprawa pomidorów nie odbiega znacząco od uprawy innych warzyw ogrodowych – obejmuje regularne odchwaszczanie, nawadnianie oraz nawożenie pomidorów. W przypadku pielęgnacji pomidorów należy jednak zwrócić szczególną uwagę na: sąsiedztwo pomidorów w stosunku do innych warzyw, palikowanie roślin oraz usuwanie pędów bocznych pomidorów.

jak uprawiać pomidory?

Photo by: James Lin/freeimages.com

Uprawa pomidorów – jak pielęgnować pomidory, by zbiory były udane?

Pomidory potrzebują gleby próchniczej, wilgotnej, intensywnego nawożenia i słonecznego stanowiska. O nawożeniu pamiętać trzeba zwłaszcza przygotowując podłoże pod sadzenie pomidorów oraz w okresie zawiązywania pierwszych owoców przez roślinę. Stosować można naturalne nawozy organiczne (kompost, obornik) lub dedykowane nawozy do pomidorów, warzyw i ziół.

Pomidory źle znoszą sąsiedztwo ziemniaków, od których często przejmują choroby, a także grochu, kopru włoskiego i ogórka. Można natomiast sadzić koło pomidorów pietruszkę, seler i bazylię, która przy okazji odstraszy szkodniki od pomidorowych krzewów.

Rozstaw pomidorów zależy od odmiany i wynosi średnio 80 na 40-50 cm. Odmiany pomidorów, które rosną wysoko, trzeba podeprzeć na tyczkach. Tyczkowanie można stosować także przy karłowatych odmianach, bo zabezpieczy ono roślinę - palik podtrzyma cięższe owoce i usprawni pielęgnację pomidorów.

Ważnym zabiegiem, zwłaszcza w przypadku wysoko rosnących pomidorów, jest ponadto usuwanie pędów bocznych, które ma na celu wzmocnienie głównego pędu. Dzięki temu pomidory wysokie prowadzone na 1 czy 2 pędy, np.: popularne Bawole Serce, rodzący olbrzymie owoce pomidor Brutus czy pyszna Zorza Toruńska będą lepiej plonowały. Przycinanie pomidorów nie zawsze jest jednak koniecznością. Aby ułatwić sobie uprawę pomidorów, można wybrać odmiany samokończące, które w ogóle nie wymagają ani cięcia, a często również palikowania, jak np. pomidor Malinowy Rodeo.