Róże w ogrodzie: podział na grupy i odmiany

Róże w ogrodzie: podział na grupy i odmiany

Róże w ogrodzie to najbardziej atrakcyjne wizualnie i jednocześnie uniwersalne krzewy ozdobne. Róże ogrodowe wspaniale prezentują się na rabatach, zdobią pergole i mury, przepięknie wyglądają w doniczkach i skrzynkach ogrodowych. Uprawa róż bywa wymagająca, a niektóre rodzaje róż potrzebują dość szczególnych warunków. Na szczęście dostępne liczne odmiany róż pozwalają wybierać i przebierać w rozmaitych możliwościach.

Odmiany róż, które sprawdzą się w ogrodzie

Róże do ogrodu tworzą niejednorodną grupę krzewów o różnym zastosowaniu i odmiennych wymaganiach w uprawie. Wyróżnia się następujące odmiany róż:

  1. rabatowe,
  2. pnące,
  3. wielkokwiatowe,
  4. pienne,
  5. miniaturowe, okrywowe,
  6. parkowe (krzaczaste).

  Do dyspozycji mamy zatem rozmaite odmiany róż i ich grupy, które różnią się wysokością, pokrojem krzewu, wyglądem kwiatów, zastosowaniem oraz wymogami pielęgnacyjnymi stawianymi przez ten krzew ogrodnikom.

Róże ogrodowe – odmiany najczęściej spotykane w przydomowych zieleńcach

Najmniej wymagające są róże parkowe – wysokie do 2 m, rozłożyste, odporne na zimno i choroby. Do najbardziej imponujących rozmiarów rozrastają się jednak róże pnące, które, zwłaszcza w przypadku grupy Rambler, osiągają nawet 5 m wysokości. Mury i ozdoby architektoniczne udekorowane krzewami różanymi to efektowny pomysł na aranżację ogrodu, dlatego pnące odmiany róż od zawsze cieszą się największą popularnością.

Równie często wybierane róże ogrodowe to odmiany wielkokwiatowe. Ich największym walorem są duże i pełne kwiaty o wdzięku, który trudno przegapić, a częstokroć również ciekawej, nietypowej kolorystyce. Róże wielkokwiatowe to najtrafniejszy wybór na kwiat cięty.

Róże okrywowe, tworzące niewysokie, wielobarwne kobierce, to z kolei świetna alternatywa dla trawników. Równie dobrze sprawdzają się w roli obwódek rabat, niskich żywopłotów, obrzeżeń ścieżek i chodników. Róże pienne (róże drzewkowe, sztamowe) z powodzeniem zastępują rośliny alejowe i pięknie wyglądają wyeksponowane w donicach. Od pozostałych odmian różnią się sposobem szczepienia (na pniu). Do skrzynek i doniczek często wybierane są róże miniaturowe, które równie zjawiskowo zdobią ogród, jak i taras czy balkon. Miniaturki często są podgrupą róż rabatowych. Róże rabatowe o wysokości rzadko przekraczającej 1 m, ale za to o zwartym pokroju i obfitym kwitnieniu, to znakomite uzupełnienie rabat mieszanych. 

zalety róż pnących

Photo by Colin Maynard on Unsplash

Na które rodzaje róż ogrodowych warto zwrócić uwagę?

Właściwie każda odmiana róż ma swoje walory. Najwięcej zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, wprowadzając sadzonki róż do ogrodu oraz jaki jest charakter naszego zieleńca. Oczywiście wiele zależy też od gustu właściciela ogrodu. Z pewnością interesujące są odmiany róż wielkokwiatowych, gdyż urokliwie wyglądają na rabacie, a potem w wazonie i przy okazji pasują do ogrodów w każdym stylu. Ponieważ niektóre rodzaje róż wielkokwiatowych bywają wymagające, warte uwagi są te odporniejsze, np: róża Chopin czy róża Gospel®. Dla osób, które lubią oryginalne piękno, a przy tym preferują róże powtarzające kwitnienie ciekawą opcją będzie natomiast wielokrotnie nagradzana róża Double Delight.

Róże pnące uchodzą za doskonałe uzupełnienie dzikich ogrodów inspirowanych naturalnymi zieleńcami, z kolei róże pienne wydają się idealne do uporządkowanych ogrodów. Wiele zależy tu jednak od pomysłu na ich wykorzystanie, sposobu prowadzenia itp. Bardzo popularne w przydomowych ogrodach są róże rabatowe. Warta uwagi w tej grupie jest róża Minerva, unikatowa za sprawą intensywnego zapachu i barwy. Z kolei obficie kwitnąca róża pnąca Sympathie zauroczy amatorów klasycznej czerwieni.

Wybór może wydawać się niekiedy trudny ze względu na obfitość odmian róż, dlatego warto poświęcić nieco czasu i rozważyć dostępne opcje. Koniecznie trzeba też rozpoznać wymogi dotyczące gleby, nawożenia i pielęgnacji, które finalnie mogą mieć duży wpływ na wygląd krzewów, a co za tym idzie na poziom naszego zadowolenia z wybranej odmiany róż.