Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie – poznaj naturalnych sprzymierzeńców ogrodnika!

Ogród to mały ekosystem, który w naturalnych warunkach jest sprawnie działającą machiną. Nieco inaczej wygląda kwestia przydomowych ogrodów, działek i posesji, które nierzadko pozbawione są równowagi pomiędzy florą i fauną. Większość osób uprawiających ogród skupia się na efektownej aranżacji roślinnej, zupełnie zapominając o zwierzętach, a co ciekawe – wiele gatunków to osobniki pożyteczne! Poznaj swoich sprzymierzeńców i zapewnij im dogodne warunki.

Niektóre zwierzęta stanowią cenną pomoc i wsparcie w pielęgnacji ogrodu. Ogromną zaletą jest w tym przypadku ich sposób odżywiania. Jak wiadomo, mnóstwo małych zwierząt to naturalni wrogowie szkodników niszczących uprawy. A tych w ogrodzie nie brakuje!

W jaki sposób zachęcić zwierzęta, by zadomowiły się na naszej posesji? Przede wszystkim należy zapewnić im dogodne warunki. Czasem wystarczy pozostawienie na działce sterty liści, gałęzi, mały zbiornik wodny, budka lęgowa, a nawet rozkrzewiony żywopłot. Poszczególne gatunki zwierząt mają swoje odmienne wymagania, jednak warto postarać się, by znalazły w ogrodzie schronienie.

Niegościnny ogród – czemu w ogrodzie brakuje pożytecznych zwierząt?

Fakt, który dla wielu osób będzie zaletą i atrybutem ogrodu, dla zwierząt jest skutecznym odstraszaczem.

O czym mowa? Oczywiście o przesadnej pielęgnacji posesji!

Starannie przystrzyżony trawnik, egzotyczne rabaty, brak elementów wabiących zwierzęta oraz zbyt duża ilość chemicznych środków pielęgnacji roślin to główne powody, przez które nasza posesja nie zachęca małych sprzymierzeńców do wizyty.

Nie oznacza to jednak, że ogród musi być zaniedbany. Warto jednak postarać się, by panowała w nim równowaga, umożliwiająca spokojne bytowanie nie tylko roślinności, ale także pożytecznej faunie.

Kilka sposobów na przywabienie zwierząt do ogrodu

Na początek dobrze jest ograniczyć używanie chemicznych preparatów. Często bowiem jest tak, że kupujemy opryski z wygody i chęci zaoszczędzenia czasu. Należy podkreślić, że chemiczne środki ochrony roślin oraz mineralne nawozy powinny być stosowane wyłącznie w ostateczności – w momencie gdy inwazja szkodników lub rozwój choroby grożą całkowitą utratą roślin. W pozostałych przypadkach można pokusić się o zastosowanie preparatów ekologicznych (kompost, obornik, naturalne wyciągi roślinne), które ograniczą rozprzestrzenianie się patogenów lub szkodników, a które pozostaną neutralne dla pozostałych mieszkańców ogrodu.

Kolejnym sposobem jest pozostawienie w zacisznej części ogrodu sterty gałęzi, liści lub grubszego konaru. Z takiego zaproszenia z pewnością skorzystają jeże, które chętnie schronią się w ciepłej stercie.

W celu przyciągnięcia żab najlepiej sprawdzi się niewielki zbiornik wodny, np. małe oczko z łagodnie opadającym brzegiem. Żaby uwielbiają zakopywać się pod kamieniami, w ziemi lub mule, dlatego z pewnością zadomowią się w tak przygotowanym domku.

Nie można również zapomnieć o poidełkach z wodą oraz budkach lęgowych dla ptaków. Stały dostęp do wodopoju oraz możliwość bezpiecznego schronienia się w karmniku? Chyba nie ma lepszego zaproszenia dla pożytecznego ptactwa!

Pożyteczne zwierzęta, które pomagają w walce ze szkodnikami

Jakie zwierzątka są naszymi sprzymierzeńcami w ogrodzie?

  • Jeż – nieduży owadożerny ssak, który późną jesienią zapada w zimowy sen. W trakcie sezonu z kolei stanowi nieocenioną pomoc w walce z larwami i poczwarkami, a największym smakołykiem jeża są ślimaki, które są wyjątkowo uciążliwe w ogrodzie. Jeże uwielbiają zakopywać się w usypanych stertach z liści i gałęzi.
  • Ptaki – żywią się głównie nasionami, aczkolwiek chętnie zjedzą drobne owady, larwy oraz ślimaki. Wśród gatunków, które często goszczą w naszych ogrodach, wymienić można np. wróble, pliszki, sikorki, czy szpaki. Aby zachęcić ptaki do wizyty w ogrodzie, należy rozwiesić budki lęgowe, a zimą nie zapomnieć o dokarmianiu, które pomoże przetrwać trudny sezon.
  • Żaby – bardzo skuteczny sprzymierzeniec, którego menu składa się w dużej mierze ze szkodników niszczących ogrodową florę, takich jak chrząszcze, dżdżownice, mrówki. Większe gatunki żab nie pogardzą też pajęczakami oraz ślimakami.
  • Jaszczurki – gady, które często można spotkać wygrzewające się na kamieniach umiejscowionych w bardzo nasłonecznionych miejscach ogrodu. Są to zwierzęta bardzo zwinne i płochliwe, a ich ulubioną potrawą są owady, małe ślimaki oraz pająki.
  • Biedronki – przykład pożytecznego owada, który pomaga redukować liczebność mszyc, będących bardzo dużym zagrożeniem w ogrodzie. Ciekawostką jest, że larwy biedronki są jeszcze bardziej żarłoczne, dlatego warto zadbać o ich obecność.
  • Złotook – niepozorny owad o wielkim apetycie. Żywi się głównie mszycami, przędziorkami, miodówkami i czerwcami, a więc szkodnikami, które są najbardziej uciążliwe w ogrodzie. Dorosłe osobniki złotooka uwielbiają pyłek roślin, więc jeśli zależy Ci na przyciągnięciu owada na posesję, warto pomyśleć o posadzeniu gatunków miododajnych, o różnych terminach kwitnienia.
  • Owady zapylające (motyle, trzmiele, pszczoły) – dzięki ich obecności ogród w szybkim tempie zapełni się wielokolorową roślinnością i słodkimi owocami. Co ważne, niemal 90% roślin zapylanych jest przez owady, co przemawia na ich korzyść i zachęca do prób przyciągnięcia do ogrodu.

Jak w każdym przypadku, tak i w kwestii pożytecznych zwierząt, dużo zależy od ich liczebności. Nawet najwięksi sprzymierzeńcy mogą stać się wrogami ogrodu, dlatego warto uważać, by rozrastająca się populacja nie była powodem szkód. Przykładem są szpaki, które nierzadko powodują straty w sadach owocowych.

Wspieranie przyrody na terenie własnego ogródka nie wymaga wysiłku. Wystarczy kilka prostych patentów, by na terenie posesji zagościły pożyteczne zwierzęta, które pomogą zadbać o samoregulację naturalnych procesów zachodzących w środowisku. Co więcej, wesprą również w walce ze szkodnikami będącymi największym problemem właścicieli ogrodów, a to bardzo szybko zaowocuje pięknym rozkwitem roślinności, zachęcającym domowników do spędzania czasu na świeżym powietrzu.