Najciekawsze kwiaty kilkuletnie, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie

Najciekawsze kwiaty kilkuletnie, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie

Ogród lubi zmienność, dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się gatunki sezonowe. Jednak różnorodność wśród roślin ozdobnych jest tak duża, że bardzo liczną grupę stanowią kwiaty kilkuletnie, kwiaty dwuletnie i inne, które urozmaicą rabaty. Jakie gatunki polecamy? Oto najciekawsze kwiaty kilkuletnie, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie.

Kwiaty wieloletnie – krótka charakterystyka

Rośliny, których wegetacja trwa dłużej niż jeden sezon, to rośliny kilkuletnie. W ogrodach spotkać można najczęściej kwiaty wieloletnie, czyli byliny oraz gatunki dwuletnie. Obie grupy cechują nieco inne zasady pielęgnacji i obie wymagają odmiennych zabiegów, ale są ciekawą alternatywą dla roślin jednorocznych.

Zaletą roślin kilkuletnich jest fakt, że nie są czasochłonne w uprawie, jak ich sezonowe odpowiedniki, choć dorównują im prezencją. Dodatkowo są efektowną bazą dla innych roślin ogrodowych, a większość z nich nie ucierpi w wyniku braku ciągłej uwagi i pracochłonnej opieki.

Pomimo tego, że zarówno gatunki wieloletnie, jak i dwuletnie nie wymagają od hodowcy nadmiernego zainteresowania i całkiem dobrze odnajdują się w mniej sprzyjających warunkach, to nieco inaczej wygląda ich uprawa. Jakie są podstawowe różnice?

  • Kwiaty wieloletnie (byliny) – charakteryzują się tym, że fragmenty znajdujące się nad powierzchnią gleby nie drewnieją. Przed sezonem zimowym usychają. Można pozostawić je w takiej formie do wiosny, ale można także ściąć uschnięte pędy tuż przy samej ziemi. Organem, z którego rozmnażają się kwiaty wieloletnie, jest ich część podziemna w postaci kłączy, bulw lub cebul. Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się dla bylin sezon wegetacyjny, a rośliny ponownie wypuszczają pędy i zakwitają.
  • Kwiaty dwuletnie – nasiona roślin dwuletnich wysiewa się najczęściej latem, od czerwca do końca sierpnia, do rozsadnika. Na miejsce stałego pobytu wysadza się je w kolejnym sezonie. Pierwszy rok to rozrastanie się zielonej części wyrastającej nad ziemią, z kolei pierwszych kwiatów możemy doczekać się w drugim roku uprawy. Wyjątkiem są np. malwy, które powinny być sadzone od razu do gruntu, ponieważ kiepsko znoszą zmiany stanowiska. Co więcej, wśród kwiatów dwuletnich można znaleźć gatunki mrozoodporne, ale również wrażliwe na minusowe temperatury. W drugim przypadku należy zabezpieczyć rośliny przed mrozem, a za osłonę może posłużyć włóknina lub stroisz.

Najciekawsze kwiaty kilkuletnie do ogrodu

Jeżówki

Raz posadzona pozostaje na rabacie przez wiele sezonów. Należy do rodziny astrowatych, pochodzącej z Ameryki Północnej. Łatwa w uprawie i pielęgnacji, bardzo dekoracyjna, a do tego – wykazująca szereg właściwości leczniczych. Wyciąg z jeżówki sprawdzi się w przypadku grypy czy infekcji dróg oddechowych. Będzie także naturalną bazą dla maści, syropów oraz naparów.

Typowym gatunkiem jest jeżówka purpurowa, która osiąga do 150 cm wysokości. Jest to roślina mrozoodporna. Cechują ją sztywne, pojedyncze łodygi, pokryte drobnymi włoskami z atrakcyjnym kwiatostanem. Kwiat jeżówki jest różowy, z delikatnymi, wydłużonymi płatkami. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Preferuje miejsca słoneczne, ewentualnie lekko zacienione.

Rozchodniki

Odporna grupa roślin z rodziny sukulentów. Bardzo dobrze znosi brak wody, a do tego – nie narzekają na mniej żyzną glebę. Z łatwością przystosują się do trudnych warunków stanowiskowych oraz mniejszego zainteresowania hodowcy.

Krzaczasty i gęsty pokrój rozchodników wypełniony jest skórzastymi liśćmi, z kolei na szczycie łodyg znajdują się drobne kwiatuszki. W zależności od odmiany, wybarwienie kwiatów może być kremowe, różowe czy czerwone, choć wśród mnogości odmian można też znaleźć takie, które wyróżniają się różnokolorowymi liśćmi. Roślina zakwita dopiero pod koniec lata i zdobi rabaty przez całą jesień.

Liliowce

Rośliny wieloletnie, choć w przypadku liliowców, bardziej adekwatnym określeniem byłoby rośliny kilkudziesięcioletnie, bo nawet tyle mogą wytrzymać w jednym miejscu. Jeśli więc potrzebujesz roślin nie do zdarcia, liliowce polecają się do Twojego ogrodu.

Rodzina liliowców jest na tyle urozmaicona, że znajdują się w niej odmiany o zróżnicowanej kolorystyce, pokroju oraz wysokości. Na szczycie wyprostowanych łodyg znajduje się efektowny kwiat, który jest największą ozdobą rośliny. Zakwitają na przełomie maja i czerwca. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz lekko wilgotne podłoże.

Najciekawsze kwiaty dwuletnie do ogrodu

Malwa

Kwiat dwuletni, który jak mało który kojarzy się z sielskimi ogrodami naszych babć. Idealny do aranżacji rustykalnych, wiejskich, pełnych kolorów i naturalności. Liczne odmiany pozwalają przebierać wśród barw oraz form. Znajdziesz tu między innymi kwiaty pełne, fryzowane oraz pojedyncze, na wyższej i niższej łodydze.

Ponieważ malwy to dość wysokie kwiaty dwuletnie, najlepiej sprawdzą się sadzone wzdłuż płotów, ścian budynków oraz jako tło dla mniejszych gatunków.

Niezapominajki

Uniwersalna roślina dekoracyjna, która naturalnie porasta lasy i podmokłe zarośla Ameryki Północnej i Europy. Rośnie na wysokość 20-30 cm i charakteryzuje się krzaczastym, rozgałęzionym u dołu pokrojem. Największą ozdobą niezapominajki są jej urokliwe kwiatuszki, składające się z pięciu delikatnych płatków, często w tradycyjnym, niebieskim wybarwieniu.

Niezapominajki najlepiej czują się w lekko wilgotnym podłożu. Nie służą im długotrwałe zastoje wody, dlatego decydując się na uprawę doniczkową, nie można zapomnieć o drenażu. Preferuje stanowiska lekko zacienione oraz niezbyt gęste nasadzenia. Zbyt mało przestrzeni potęguje ryzyko groźnych chorób grzybowych.

Bratki ogrodowe

Roślina dwuletnia z rodziny fiołkowatych. Szeroka gama barw, sercowaty kształt liści oraz okazałe, wielokolorowe kwiaty, stanowi ciekawe i energetyczne uzupełnienie ogrodowych rabat. Bratki uprawiane są również jako kwiat doniczkowy, a w zależności od posiadanej odmiany kwitną od wiosny aż do jesieni.

Roślina powinna być uprawiana w żyznym, próchniczym podłożu o lekko kwaśnym odczynie pH. Bardzo lubi regularne podlewanie, ale nie służą jej zastoje wody oraz moczenie liści. Pielęgnacja bratków nie jest skomplikowana, a szerokie możliwości wykorzystania tych wdzięcznych kwiatów dwuletnich, przekładają się na ich niesłabnącą popularność.