Mały ogród japoński w przydomowym ogródku – pomysły i inspiracje

Ogród japoński to bardzo oryginalny sposób na aranżację przestrzeni wokół domu. Oryginalny, ale również praco- i czasochłonny, ponieważ projekt wymaga dużej wiedzy na temat elementów, które powinny znaleźć się w tradycyjnym ogrodzie japońskim oraz zasad tworzenia orientalnej dekoracji. Jeśli Twoim marzeniem jest ogród japoński w przydomowym ogródku, koniecznie zerknij na nasze pomysły i zainspiruj się do stworzenia efektownej kompozycji.

Ogrody w stylu japońskim mogą kojarzyć się z rozległym terenem, i rzeczywiście – największe w Polsce i na świecie ogrody zaprojektowane w taki sposób, to nierzadko wielohektarowe połacie terenu, które zagospodarowane są zgodnie z wytycznymi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet na niewielkiej, prywatnej posesji zaaranżować mały ogród japoński. Wystarczy zapoznać się z zasadami niezbędnymi do utworzenia orientalnej kompozycji. A warto podkreślić, że w przypadku ogrodów japońskich wspomniane zasady są jasno określone.

Ogród japoński – dbałość o detale

Podstawową zasadą, której należy pilnować w momencie projektowania ogrodu japońskiego, jest prostota i minimalizm. Każdy element ma sprawiać wrażenie, jakby był w tym miejscu od lat, tworząc harmonijną i elegancką całość.

Inspiracją do ich stworzenia jest natura, a każdy, nawet najmniejszy detal, odgrywa w nim swoją rolę. Zasady tworzenia ogrodów w charakterystycznym, orientalnym stylu, mają swoje korzenie w buddyzmie, w którym przywiązuje się ogromną uwagę do ukrytego znaczenia każdego przedmiotu. Co do zasady, ogrody japońskie bogate są w asymetrię, która stworzona jest za pomocą egzotycznej roślinności i innych elementów aranżacji.

Ogród japoński ma swym charakterem oddawać podstawową koncepcję, pochodzącą z antycznej filozofii azjatyckiej – yin (‘zacienione miejsce’, żeński aspekt natury reprezentowany przez czerń i Księżyc) i yang (‘miejsce nasłonecznione’, męski aspekt natury, którego symbole to biel i Słońce), czyli odwieczną zależność dwóch sił. I taki właśnie jest – pełen harmonii, spójności i doskonałych proporcji.

Dwa style ogrodów japońskich – TSUKIYAMA i KARESANSUI

Ważną kwestią podczas planowania ogrodu japońskiego, są nie tylko elementy, które finalnie znajdą się w projekcie, ale także styl całej aranżacji. Kultura japońska dopuszcza bowiem dwa podstawowe, a są to TSUKIYAMA oraz KARESANSUI.

W stylu TSUKIYAMA centralnym i głównym detalem jest woda. Może to być delikatny strumyk, oczko wodne lub spływający na kamienie wodospad. Całość ma do złudzenia przypominać naturalny, górski pejzaż, nieskalany ludzką ręką.

Styl KARESANSUI z kolei pozbawiony jest wody, ale tylko pozornie, ponieważ zastępują ją elementy stałe, np. usypany piasek w kształcie fal, mniejsze i większe kamienie naśladujące dzikie wyspy i żwirek, którego zadaniem jest zobrazowanie płynącej wody.

Powyższe zasady ułatwiają dostosowanie stylu ogrodu do warunków panujących na Twojej posesji. Jeśli teren jest płaski, a do tego niewielki, z pewnością lepiej sprawdzi się ogród suchy. Usypanie wzniesień, które imitowałyby wzgórza oraz montaż właściwego nawodnienia, mogłoby okazać się karkołomnym, a do tego kosztownym, przedsięwzięciem. Jeśli natomiast dysponujesz większą przestrzenią – warto pokusić się o wprowadzenie do projektu elementów stylu opartego o wodę. Choć proces planowania przestrzeni zdecydowanie się wydłuży, to efekt oczaruje nie tylko wielbicieli orientalnych klimatów.

Co powinno znaleźć się w ogrodzie japońskim?

Skoro już wyjaśniliśmy podstawowe zasady, jakimi powinien wyróżniać się projekt, zajmijmy się szczegółami, czyli elementami, z których zbudujesz klasyczny ogród w stylu japońskim przypominający miniaturowy krajobraz.

Co powinno się w nim znaleźć?

  • Woda lub elementy, które będą ją obrazowały. W ogrodzie japońskim sprawdzą się wszelkiego rodzaju płytkie zbiorniki wodne, kaskady płynącej wody, a nawet misy wypełnione cieczą. Woda ma ogromne znaczenie, dlatego jeśli nie możesz pozwolić sobie na aranżację w tym stylu, wystarczy niewielkie oczko wodne lub filigranowa fontanna.
  • Kamienie, które wespół z wodą stworzą uzupełniającą się kompozycję. Ważne, by kamienie i głazy były naturalne, najlepiej porośnięte mchem. Kamień w ogrodzie japońskim symbolizuje trwałość natury, dlatego jest nieodzownym detalem małej, orientalnej architektury. Możesz również pokusić się o usypanie z kamienia płukanego niedużej plaży wokół wody, co jeszcze bardziej podkreśli współzależność tych dwóch elementów.
  • Roślinność, która, wbrew pozorom, nie jest obficie ukwiecona, a kolorowe detale stanowią jedynie drobny dodatek. Kluczową rolę w ogrodzie japońskim odgrywają niewysokie drzewa i krzewy, którym możesz nadawać asymetryczne kształty. Na pierwszym planie znajdą się więc gatunki typowe dla kraju kwitnącej wiśni, aczkolwiek takie, które odnajdą się w naszym klimacie. Wśród gatunków, wymienić można m.in. azalie, różaneczniki, jaśminowce, rododendrony, klony palmowe, sosny czarne, miłorzęby oraz bardziej egzotyczne drzewka bonsai. Decydując się na gatunki kwitnące, zawsze wybieraj te o subtelnym wybarwieniu, ponieważ w ogrodzie japońskim pierwsze skrzypce zawsze gra zieleń.
  • Ścieżki układane z kamieni lub usypane z białego żwirku, które pomogą wyznaczyć miejsce spacerów.
  • Kamienne dekoracje, np. figurki Buddy, fontanny, ławeczki, a także dające światło latarenki.

Podsumowując, stworzenie japońskiego zakątka jest zadaniem, którego warto się podjąć, aczkolwiek osobom początkującym może sprawić trochę kłopotu. Najważniejszą zasadą całej kompozycji jest zadbanie o to, by ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie i subtelnie. Taki obraz potęgują detale, które dla jeszcze lepszej wyrazistości, powinny być celowo postarzane, dzięki czemu uzyskasz efekt pełnej harmonii z naturą. Opadłe liście? Omszałe konary leżące pośród egzotycznych krzewów? Idealnie współgrające ze sobą kamień i woda? Jak najbardziej! Ogród japoński zaskakuje ukrytą symboliką i symetrycznym pięknem.

Produkty powiązane