Kiedy zabezpieczać pnie drzew przed mrozem? - najważniejsze informacje

Kiedy zabezpieczać pnie drzew przed mrozem? - najważniejsze informacje

Dbanie o ogrodową roślinność nie kończy się wraz z opadnięciem ostatniego, jesiennego listka. Zabezpieczenie drzew na zimę to czynność, którą na stałe warto wpisać do swoich kalendarzy. Porywiste wiatry, niskie temperatury, przesuszona gleba – jak sobie z tym wszystkim poradzić? Odpowiedzi znajdują się w naszym artykule.

Które drzewa zabezpieczamy przed zimą?

Okrywanie roślin na zimę – w szczególności tych rabatowych, pięknie kwitnących wiosną oraz latem – to częsta praktyka, o której rzadko komu trzeba przypominać. Mniej popularne jest zabezpieczanie drzew, a przecież i one potrzebują wsparcia, rosnąc w polskim klimacie. Szczególnie podatne na mrozy są:

 • - młode drzewka posadzone jesienią, które miały za mało czasu, aby wykształcić rozbudowany i silny system korzeniowy,
 • - niektóre odmiany drzewek owocowych, a w tym: morele, czereśnie, wiśnie oraz brzoskwinie. Zabezpieczenia przed mroźną zimą wymagają również młode grusze oraz jabłonki,
 • - rośliny zimozielone, które nie tracą ulistnienia zimą.

Kiedy i jak zabezpieczyć drzewa przed zimą? Wszystko tak naprawdę zależy od zmieniającej się pogody – ważne jest, aby pracy nie przeprowadzić ani za wcześnie, ani za późno, gdyż w każdym przypadku można zaszkodzić roślinie. Przyjęło się, że najbardziej wrażliwe drzewka (w tym wypadku owocowe i niedawno posadzone) osłania się na przełomie listopada i grudnia, gdy temperatura spada poniżej 0°C i utrzymuje się przez dłuższy czas. Obecnie (ze względu na ocieplający się klimat) takie długotrwałe przymrozki nadchodzą później.

Szykując się do zabezpieczania drzew na zimę należy wziąć także pod uwagę rośliny wrażliwe, które naturalnie rosną w cieplejszym klimacie. Mamy tu na myśli:

 • - klon palmowy,
 • - judaszowiec kanadyjski,
 • - ambrowiec amerykański,
 • - tulipanowiec.

Czym zabezpieczać drzewa na zimę?

W momencie, kiedy wiemy już, jakie drzewa potrzebują ochrony przed mrozem, należy dowiedzieć się, czym okrywać rośliny na zimę. Wybór materiałów jest pokaźny, więc każdy ogrodnik ma w czym wybierać. Do najbardziej popularnych metod należą:

 • - kopczykowanie – dzięki kopczykowaniu chroni się bryłę korzeniową oraz podstawę rośliny przed przemarznięciem. Kopczyk powinien być wysoki na 20 – 30 cm. Można go wykonać z wymieszanej ziemi ogrodowej i kompostu. Do okrywania roślin na zimę u nasady można wykorzystać także słomę oraz liście, które zabezpiecza się dodatkowo siatką, aby nie zostały porwane przez wiatr,
 • - ochrona korony – czym okrywać rośliny na zimę, aby uchronić je przed przemarznięciem, a jednocześnie uszkodzeniem gałęzi (na skutek silnych wiatrów i obciążającego śniegu)? Idealna do tego zadania jest biała agrowłóknina (sprzedawana najczęściej w rolce) albo gotowe rękawy. Oba materiały dbają o odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie chronią przed wiatrem, słońcem oraz śniegiem. Stosując taką osłonę należy zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie. Powinno się ją związać w przynajmniej 2, 3 miejscach,
 • - ochrona pnia – zabezpieczając drzewa na zimę sięga się w tym przypadku po słomę, specjalne słomiane maty. Powszechnie stosowane jest również bielenie pni wapnem, które warto wykonać pod koniec grudnia,
 • - osłona przed zwierzętami, np. sarnami i królikami. Jak zabezpieczyć drzewa przed zimą, aby ich kora nie została oskubana i uszkodzona? Najlepiej zastosować siatki wykonane z tworzywa sztucznego – jest to niezbędne zwłaszcza w kontekście działek, które są otwarte i znajdują się w sąsiedztwie pól oraz lasów.

W niniejszym artykule opowiedzieliśmy o tym, jak zabezpieczyć drzewa przed zimą oraz czym okrywać rośliny na zimę, aby skutecznie zaizolować podłoże przy pniu. Jako internetowy sklep ogrodniczy zachęcamy także do zajrzenia na naszą stronę, gdzie znajdują się produkty, pozwalające zadbać o roślinność. Polecamy między innymi: cebulki kwiatowe.