Kiedy warto zdecydować się na rośliny pnące do ogrodu?

Pnącza to rośliny, które dzięki swojej giętkości i łatwości w kształtowaniu, ale również niezwykłej różnorodności, sprawdzą się jako ozdoba każdego ogrodu. Dzięki korzeniom przybyszowym lub wąsom z przylgami z łatwością wspinają się po pionowych powierzchniach. Nadają się idealnie, sadzone przy ścianach, kratach, altanach, latarniach lub innych specjalnie do tego przeznaczonych podporach ogrodowych.

Funkcje roślin pnących w ogrodzie

Poza oczywistą funkcją dekoracyjną, pnącza pełnią w ogrodzie również funkcje praktyczne. Rośliny porastające ściany budynków skutecznie osuszają je z nadmiaru wody i zapobiegają zwilgotnieniu murów, dzięki czemu nie tylko skutecznie zakryją nieestetyczne elementy budowli, ale również zminimalizują ich dalsze niszczenie.

Ponadto rośliny pnące poprowadzone po odpowiednich konstrukcjach mogą tworzyć zwarte żywopłoty, które stworzą prywatną przestrzeń i osłonią nas przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Co więcej, skutecznie ochronią ogród oraz pozostałe rosnące w nim rośliny przed nadmiernym wiatrem, bądź zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi.

Ogród wertykalny - propozycja dla udekorowania małej powierzchni

Kompozycje stworzone z roślin pnących mogą również stanowić alternatywne rozwiązanie dla aranżacji małych powierzchni przydomowych. Przykładem jest ogród wertykalny, który nie zajmuje przestrzeni użytkowej, tworząc jednocześnie w ogrodzie efekt zielonej ściany. Dzięki zainstalowaniu systemu automatycznego nawadniania, taka kompozycja będzie pięknie się prezentowała przez długie lata.

Podczas wyboru roślin z łatwością znajdziemy odmiany, które odpowiednio dopasują się do naszego ogrodu.

Asortyment jaki oferują sklepy ogrodnicze, czy szkółki jest ogromny – od gatunków posiadających dekoracyjne kwiaty, które obficie kwitną aż do późnej jesieni, aż do tych z bujnymi z gęstymi liśćmi, które stworzą zwarte kompozycje, idealnie nadające się na żywopłot.

Przegląd odmian roślin pnących szczególnie polecanych do ogrodów przydomowych

Powojnik (Clematis)

Pnącze, które z łatwością znajdziemy w większości ogrodów i przydomowych posesji. Znakomicie wygląda puszczone po ogrodzeniach i płotach lub jako element małej architektury. Nie jest gatunkiem wymagającym, a różnorodność odmian pozwala wybierać zarówno pomiędzy różnymi terminami kwitnienia, jak i kolorami, czy wielkością samych kwiatów (odmiany wielkokwiatowe wyróżniają się kwiatami osiągającymi nawet kilkanaście centymetrów średnicy).

Powojnik preferuje stanowiska jasne i słoneczne, natomiast podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Roślina źle znosi suszę, dlatego nie można zapominać o regularnym podlewaniu. Można ją zasilać nawozami z dużą zawartością fosforu. Z kolei parowanie wody z podłoża ograniczamy poprzez ściółkowanie.

Glicynia kwiecista (Wisteria)

Szalenie dekoracyjne pnącze, które kwitnie w kolorach białym, niebieskim lub fioletowym. Kwiatostany zbierają się w bardzo dekoracyjne grona z licznymi, drobnymi kwiatuszkami. Termin kwitnienia przypada na okres od maja aż do końca sierpnia, a same pnącza osiągają nawet 4 metry długości.

Najlepiej prezentuje się okalając zadaszone altany, pergole, czy przedsionki domów. Uchodzi za roślinę dość kapryśną, ale wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, by ukazała się w pełnej krasie.

Wisteria najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w podłożu piaszczysto-próchniczym, umiarkowanie wilgotnym. Wykazuje dużą skłonność do przemarzania, dlatego trzeba ją dokładnie zabezpieczyć przed nadejściem pierwszych przymrozków. Oprócz tego, wisteria powinna być regularnie podlewana, zasilana odpowiednimi nawozami oraz przycinana. Cięcie pomaga zwiększyć kwitnienie i zagęścić pnącze.

Róża (Rosa)

Królowa kwiatów występuje w różnych formach, a jedną z nich jest właśnie pnącze. Choć dorasta do ok. 3 metrów, to jest doskonała do eleganckich dekoracji i romantycznych lub angielskich ogrodów. Nadaje się do prowadzenia po wszelkiego rodzaju podporach, kratkach lub altanach. Ujmuje urodą i zniewala aromatem. Warto zwrócić uwagę na takie odmiany jak Moonlight, New Dawn lub Heidelberg.

Decydując się na uprawę róży należy pamiętać, że najlepiej będzie rosła na stanowiskach ze stałym dostępem do światła, aczkolwiek delikatnie osłoniętych. Podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne, co ograniczy występowanie zagrażających jej urodzie chorób grzybowych. Dobrze jest regularnie nawozić różę preparatem wieloskładnikowym oraz nie zapominać o systematycznym nawadnianiu. Inne ważne wskazówki dotyczące uprawy róży? Wiosenne cięcie wzmacniające i prześwietlające oraz zabezpieczanie pnącza przed mrozem.

Wiciokrzew (Lonicera)

Pnącze kwitnące latem, które może osiągnąć do 6 metrów długości. Zarówno ostateczny rozmiar, jak i wybarwienie kwiatów uwarunkowane jest konkretną odmianą. W rodzimych ogrodach najczęściej możemy spotkać odmianę japońską, pomorską, wiciokrzew Heckrotta oraz wiciokrzew Browna. Znajdzie zastosowanie jako dekoracja poprowadzona po kratkach i innych podporach, ale równie ciekawie będzie wyglądał jako roślina okrywowa.

Wiciokrzew najpiękniej kwitnie na stanowiskach słonecznych, choć nie straszne mu delikatne zacienienie. Pod uprawę najlepiej sprawdzi się podłoże żyzne, odpowiednio spulchnione, bogate w składniki odżywcze. Pnącze jest dość odporne na mróz, jednak młode okazy warto zabezpieczyć przed zimowymi przymrozkami. Pielęgnacja podstawowa to regularne podlewanie i zasilanie pnącza nawozami do roślin kwitnących.

Dobranie odpowiedniego pnącza potrafi całkowicie zmienić charakter ogrodu. Należy jednak mieć na uwadze wymagania konkretnych gatunków, dlatego radzimy, by przed zakupem skonsultować swój wybór z doświadczonym sprzedawcą, który udzieli niezbędnych wskazówek. Planując aranżację z udziałem pnączy trzeba pamiętać, że ostateczny efekt zależy w głównej mierze od stanowiska oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również od samej rośliny. Najlepiej jest kupować je w miejscach, co do których mamy pewność, że sadzonki lub nasiona będą wysokiej jakości.