Czerwona porzeczka to krzew owocowy idealny dla początkujących ogrodników. Łatwa w uprawie, mało wymagająca, rodząca zdrowe i smaczne plony. Jeśli masz w swoim ogrodzie miejsce na kolejny krzew lub planujesz stworzyć większą owocową plantację, koniecznie rozważ uprawę czerwonej porzeczki. Kiedy sadzić czerwoną porzeczkę? Sadzenie czerwonej porzeczki krok po kroku.
Wymagania czerwonej porzeczki
Czerwona porzeczka (Ribes spicatum) jest krzewem, który świetnie odnajduje się w rodzimych ogrodach. Głównie dlatego, że jest całkowicie mrozoodporny, a więc bez problemu zniesie minusowe temperatury. Jakie są pozostałe wymagania krzewu?
W zasadzie niewielkie! Czerwona porzeczka przyjmie się niemal w każdych warunkach. Nie oczekuje specjalnego stanowiska, czy zasobnej w składniki odżywcze gleby. Odpowiednio nawadniana zaaklimatyzuje się nawet na piaszczystym podłożu.
Oczywiście, jak każda roślina, tak i czerwona porzeczka ma swoje preferencje. Jedną z nich jest lekko kwaśne, luźne i próchnicze podłoże. Najbardziej dorodne owoce rodzi na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek nie lubi upałów i suszy.
Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest nawadnianie, a przedłużająca się susza może w znacznym stopniu zahamować rozwój rośliny. Zaleca się, by krzewy podlewać systematycznie, ale umiarkowanie, by uniknąć zastojów wody.
Krzewy nie są także podatne na choroby grzybowe, czy ataki szkodników. Najwięksi wrogowie czerwonej porzeczki to gąsienice zwójki, wielkopąkowiec porzeczkowy oraz mszyca porzeczkowo-czyściecowa. Pozbycie się intruzów ogranicza się zazwyczaj do usunięcia chorych pędów rośliny. W skrajnych przypadkach, jeśli liczebność szkodników wymknęła się spod kontroli, można wspomóc zwalczanie specjalistycznymi preparatami ochronnymi.
Jakie sadzonki czerwonej porzeczki kupić?
Kluczowe jest wybranie rzetelnego sprzedawcy. Musisz wiedzieć, że zakup zdrowych sadzonek ma ogromne znaczenie i przekłada się na późniejszą uprawę oraz prawidłowy rozwój rośliny. Porażone chorobą sadzonki lub z widocznymi objawami żerowania szkodników, mają mniejszą szansę, by przyjąć się w gruncie. Ponadto, warto również pamiętać o właściwym transporcie materiału sadzeniowego.
Sadzonki z odkrytymi korzeniami należy bezwzględnie chronić przed uszkodzeniem oraz przesuszeniem. Jeśli mimo wszystko bryła korzeniowa wysuszy się, niezbędne jest kilkugodzinne namoczenie w wodzie. Nie można zwlekać z sadzeniem, a więc najlepiej, by znalazły się w gruncie bezpośrednio po zakupie.
Jakie sadzonki wybierać? Prawidłowo ukształtowany materiał zawiera minimum 2-3 pędy i około 10 widocznych oczek. Minimalna grubość u nasady to 8-10 cm.
Formy sadzonek dostępne w szkółkach i sklepach ogrodniczych:
- sadzonki z odkrytą bryłą korzeniową
- sadzonki w doniczkach
- sadzonki w formie półpiennej
- formy pienne.
O ile sadzonki w formie krzewu (z odkrytym korzeniem i w doniczce) mają 2-3 równorzędne pędy, tak forma pienna i półpienna wyróżnia się dość charakterystycznym pniem, ze szczytu którego wyrastają pędy rośliny. W przypadku sadzonek półpiennych wspomniany pień ma wysokość ok. 30 cm, natomiast u sadzonek w formie piennej – ok. 1 metra.
Kiedy sadzić czerwoną porzeczkę?
Nie ma jednego, dobrego terminu na sadzenie czerwonej porzeczki. Bardzo dużo zależy od aktualnej pogody oraz właściwego przygotowania miejsca pod materiał sadzeniowy.
Ponieważ czerwona porzeczka jest krzewem dość odpornym na zmienne warunki atmosferyczne, dopuszczalne jest sadzenie w dwóch terminach – wiosennym i jesiennym. Co więcej, sadzonki sprzedawane w doniczkach można sadzić do gruntu praktycznie przez cały okres wegetacyjny rośliny.
W przypadku delikatniejszych egzemplarzy z odkrytą bryłą korzeniową zaleca się jesienny termin, na przełomie października i listopada, dzięki czemu roślina ma wystarczająco dużo czasu, by zadomowić się w nowym miejscu, jeszcze zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Jesienny termin ma dodatkowo tę zaletę, że krzewy lepiej się ukorzeniają, a wiosną szybciej rozpoczynają swój wzrost.
Oczywiście największy wybór sadzonek pojawia się w sklepach ogrodniczych wczesną wiosną lub wraz z początkiem jesieni, jednak w przypadku sprawdzonych i rzetelnych miejsc, bez obaw można pokusić się o zakup w innych terminach.
Jak sadzić czerwoną porzeczkę?
Zanim wybierzesz się do centrum ogrodniczego po sadzonki czerwonej porzeczki, musisz zaplanować czynności, których celem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca. Jest to dość istotna kwestia, ponieważ prace poprzedzające sadzenie powinny zacząć się nawet 2 miesiące wcześniej.
Jak przygotować stanowisko pod czerwoną porzeczkę?
Mniej więcej dwa miesiące przed sadzeniem wykop dołki o średnicy i głębokości około 60 cm, a wykopaną ziemie wymieszaj ze specjalnym nawozem do krzewów jagodowych z dużą zawartością potasu, zasyp dołek i delikatnie ugnieć.
Odległość pomiędzy kolejnymi krzewami czerwonej porzeczki powinna wynosić ok. 1,2 metra, natomiast pomiędzy rzędami 2-2,5 metra. Zachowanie wystarczającej przestrzeni pomoże roślinom lepiej się rozwijać i gęściej rozkrzewiać. Podczas planowania odstępów warto również wziąć pod uwagę przyszły sposób zbioru owoców.
Jak sadzić czerwoną porzeczkę - krok po kroku?
- W momencie sadzenia należy ponownie wykopać dołki odrobinę większe niż objętość bryły korzeniowej.
- Przed zasadzeniem dokładnie obejrzyj roślinę i delikatnie obetnij chore lub uszkodzone korzenie.
- Materiał sadzeniowy umieść w dołku na głębokości ok. 15 cm.
- Ziemię ugnieć, obficie podlej oraz podsyp kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem.
- Po sadzeniu niezbędne jest przycięcie krzewów. Zaleca się skrócenie pędów tak, by pozostały na nich po 3 widoczne pąki.
Najlepiej sprawdza się kielichowy pokrój krzewu, dlatego w miarę wzrostu rośliny można delikatnie usuwać gałązki rosnące do środka. Przycinanie modelujące powinno być wykonywane wczesną wiosną, ale tylko w przypadku krzewów kilkuletnich. Młode sadzonki wymagają wyłącznie cięcia podstawowego.