Kalendarium Ogrodnika: grudzień

Kalendarium Ogrodnika: grudzień

Chociaż mogłoby się wydawać, że zima to czas, w którym niezbyt wiele uwagi wypada poświęcać pielęgnacji ogrodu, to jednak najbardziej wytrwali amatorzy sztuki ogrodniczej nawet w grudniu mają ręce pełne roboty. A jest to ostatni dzwonek na to, by przygotować rośliny na nadchodzący śnieg i siarczyste mrozy.

Dodać należy, że czas to iście niesprzyjający, bo właśnie w grudniu dni są najkrótsze (trwają tylko około 8 godzin), a przy tym ponure i pochmurne. Trzeba zatem działać prężnie i zdecydowanie, by wraz z pierwszym śniegiem, wszystko było dopięte na ostatni guzik. Spokojnie, z naszą "ogrodniczą listą kontrolną" na pewno nic nie umknie Twojej uwadze. Zobacz 7 obowiązkowych prac do wykonania w ogrodzie przed nadejściem zimy!

prace w ogrodzie w grudniu

1. Sprawdź okrycia bylin i krzewów

Grudzień to tak naprawdę ostatnia chwila na zabezpieczenie delikatniejszych roślin wieloletnich przed mrozem, bowiem pierwsze przymrozki w naszym klimacie potrafią się pojawiać już od połowy października. Ziemię pod roślinami wyściółkuj liśćmi, korą, torfem lub trocinami, co zapobiegnie głębokiemu zamarznięciu gleby. Naziemne części bylin przykryj gałązkami jodłowymi lub świerkowymi, dobrze sprawdzi się także słomiana mata. Krzewy osłoń białą agrowłókniną. Jeśli zdążyłeś wykonać te zabezpieczenia wcześniej, sprawdź, czy nie uległy uszkodzeniu na deszczu i wietrze i w miarę potrzeby uzupełnij je.

2. Zadbaj o drzewa

Jeśli masz w swym ogrodzie drzewka iglaste o pokroju kolumnowym, obwiąż je sznurkiem na całej długości (ale nie przesadnie mocno) - zabieg ten zabezpieczy rośliny przed zdeformowaniem lub połamaniem pod naporem mokrego śniegu. Odmiany wrażliwsze na mrozy możesz przy okazji okryć kapturem z agrowłókniny. Wokół pni drzew i wokół krzewów wykonaj małe kopczyki. Jeśli mieszkasz w bliskim sąsiedztwie lasu, rozważ dodatkowe zabezpieczenie pni drzew przed zającami, które zimą lubią ogryzać je z kory. Gdy spadnie śnieg, regularnie strzepuj go z gałęzi drzew o pokroju rozłożystym. Podeprzyj drzewa narażone na złamanie. Pod koniec miesiąca pobiel pnie drzew owocowych, aby zabezpieczyć je przed pękaniem kory.

kalendarium prac w ogrodzie zima

3. Nie zapominaj o trawniku i oczku wodnym

W ferworze odśnieżania pamiętaj, by zbyt dużo śniegu nie trafiało na trawę, gdyż pod jego nadmiernym ciężarem może ona gnić. Z tego samego powodu unikaj chodzenia po trawniku, kiedy pokryje się już warstwą białego puchu. Z kolei jeśli po chwilowej odwilży wytworzy się na nim lodowo-śniegowa skorupa, pokrusz ją, ponieważ jej pozostawienie będzie sprzyjało rozwojowi pleśni śniegowej. Zanim nadejdą pierwsze mrozy zadbaj o to, by oczko wodne nie zamarzło całkowicie - pokrywa lodowa odetnie żyjącym pod nią rybom dostęp powietrza. Aby temu zapobiec, pozostaw na powierzchni styropianowy pływak, specjalną grzałkę, lub krusz cienką skorupę lodu na bieżąco.

4. Sprawdź stan cebul, kłącz i bulw

Doglądaj regularnie cebul, bulw i kłącz, które przechowujesz w piwnicy. Niezwłocznie usuń te, które noszą ślady choroby, albo zostały zaatakowane przez szkodniki. Podobnie postępuj z zapasami owoców i warzyw.

5. Zatroszcz się o rośliny doniczkowe

Rośliny pędzone w pojemnikach przenieś do domu (w przypadku mniej odpornych gatunków) lub odpowiednio zabezpiecz w ogrodzie. Pojemniki tych, które spędzą zimę pod gołym niebem okryj trocinami i styropianem, albo zakopcuj je w ogrodzie. Te rośliny, które zdecydujesz się przenieść do domu, przechowuj w miejscu jasnym i chłodnym (6-8 st. C), podlewaj raz na 2-3 tygodnie i regularnie sprawdzaj stan liści (rośliny skażone chorobą lub szkodnikami odseparuj od reszty). Inne okazy, które zwykle hodujesz na parapecie, możesz podlewać nieco częściej, ale ani jednych, ani drugich nie nawoź. Pod koniec miesiąca możesz do skrzynek wysiać pierwiosnki. Grudzień to także dobry moment na wysianie pestek cytrusów. Ponadto właśnie teraz zakwita wiele odmian storczyków.

grudzien w ogrodzie

6. Pobierz sadzonki, wykonaj ostatnie zbiory

W grudniu również ogrody owocowe i warzywne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wykorzystaj odwilż i podetnij dzikie odrosty jabłoni, grusz i śliw. Na początku grudnia możesz ściąć zrazy do zimowego szczepienia czereśni, brzoskwini, moreli i grusz (wrażliwsze na mrozy), a w drugiej jego połowie - zrazy do zimowego szczepienia jabłoni, wiśni, śliw (odporniejsze na mrozy). To także dobry czas na pozyskanie zdrewniałych sadzonek z jednorocznych pędów porzeczek, agrestu i winorośli. Na początku miesiąca, dopóki ziemia nie jest jeszcze zmarznięta, możesz siać ozime: marchew i pietruszkę. Zagony z warzywami na wczesny zbiór warto przy tym okryć. Wciąż możesz jeszcze zbierać owoce dzikiej róży, tarniny, berberysu, a także warzywa zielone: jarmuż, roszponkę i brukselkę.

7. Zakonserwuj narzędzia

Grudzień to wprost wymarzony czas na konserwację narzędzi ogrodniczych i przygotowanie ich do kolejnego sezonu. Aby przedłużyć ich żywotność, oczyść je i nasmaruj olejem. Te z narzędzi, które mają bezpośrednią styczność z roślinami i ziemią (łopaty, grabie, motyki, nożyce, sekatory) warto po oczyszczeniu zanurzyć na chwilę we wrzątku, co zabije bakterie, grzyby i nicienie. Napraw zawczasu wszystko, co wymaga naprawy. Jeśli pozytywnie przeszedłeś wszystkie punkty naszej listy kontrolnej, możesz mieć pewność, że Twój ogród może spokojnie zapaść w zimowy sen, co nie znaczy, że nie możesz dodać mu odrobiny życia w samym środku zimowej szarówki. Powieś karmnik i zaproś do niego ptaki. Wybierz także najładniejsze drzewo i przystrój je świątecznymi lampkami. Popijając gorącą herbatę z cytryną, ciesz oko intensywnymi barwami owoców ostrokrzewu, berberysu i rokitnika, pięknie prezentującymi się na oszronionych gałęziach.   A Wasze ogrody? Są już gotowe na zimę? Czekamy na Wasze komentarze.