Jakie niebieskie kwiaty ogrodowe wybrać?

Kolor niebieski wywołuje zazwyczaj pozytywne emocje, ponieważ kojarzy się z niebem oraz nieograniczoną przestrzenią. Sprzyja relaksowi oraz skutecznie pomaga w redukcji stresu i napięcia. Jeżeli więc ogród jest miejscem, w którym uwielbiasz spędzać wolny czas z rodziną i przyjaciółmi, warto zadbać, by znalazły się w nim między innymi kwiaty w odcieniach błękitu. Te, poza właściwościami uspokajającymi, z całą pewnością  urozmaicą Twój ogród, nadając mu oryginalnego i świeżego wyglądu!

Jakie są najpiękniejsze okazy o niebieskich kwiatach, które warto wybrać do ogrodu?

Hiacynt (Hyacinthus)

Jest to kwiat cebulowy pochodzący z Azji mniejszej oraz należący do rodziny roślin szparagowatych. Może być uprawiany nie tylko na ogrodowej rabacie, ale również na tarasie, balkonie czy nawet w domu. Dzwonkowate kwiatostany zebrane w grona podziwiać możemy wczesną wiosną. Posadzone w większych skupiskach pięknie przyozdobią ogród, zarówno połączone z innymi, kolorowymi kwiatami cebulowymi, jak i same, tworząc widowiskową, niebieską rabatę.

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Ta pochodząca z Afryki Południowej roślina jednoroczna należy do rodziny dzwonkowatych. Tworzy kępy cienkich, ale silnie rozgałęzionych pędów, gęsto pokrytych drobnymi kwiatami, które kwitną obficie od czerwca, aż do późnej jesieni. Najlepiej przyozdobi ogród, uprawiana w wiszących pojemnikach, z których zwisające pędy będą tworzyły niebieskie kaskady kwiatów. Taki akcent z pewnością ożywi ogród lub altanę  i doda im uroku.

Fiołek wonny (Viola odorata)

Bylina z rodziny fiołkowatych, która naturalnie występuje na obszarze całej Polski. Jest rośliną półzimozieloną oraz preferuje stanowiska zacienione lub półcieniste. Fiołek wonny zakwita wiosną i dorasta do ok. 5-10 cm wysokości. Wypuszcza kwiaty o niezwykle intensywnym zapachu oraz charakterystycznym wyglądzie (dwa płatki są skierowane w górę natomiast trzy w dół, środkowy płatek dolny posiada ostrogę). Fiołek wonny tworzy podziemne rozłogi, dzięki czemu z łatwością rozrasta się w gęste oraz bujne kępy. Idealnie sprawdzi się jako delikatna ozdoba ogrodowej rabaty, posadzona zarówno sama, jak i w towarzystwie innych kwiatów kwitnących wiosną.

Wilec trójbarwny (Ipomea tricolor)

Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Należy to rodziny powojowatych, a jej uprawa w Polsce jest bardzo popularna. Jest to roślina jednoroczna o giętkich pędach, dorastających do nawet 2-3 m długości. Posiada liście w kształcie serca oraz kielichowate kwiaty o intensywnie niebieskim kolorze, których okres kwitnienia przypada między lipcem, a wrześniem. Wilec trójbarwny możesz posadzić w przydomowym ogrodzie, ale także w pojemnikach, którymi udekorujesz taras, altanę lub balkon.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Jeden z najczęściej wybieranych oraz cieszących się ogromną sympatią ogrodników krzew, chętnie kupowany do uprawy ogrodowej. Naturalnym środowiskiem w jakim spotkać możemy hortensję, jest Ameryka oraz Azja. W uprawie dużą rolę odgrywa pH podłoża, w jakim planujesz posadzić hortensję. Im bardziej będzie ono kwaśne, tym kwiaty rośliny będą miały intensywniej niebieski odcień. Krzewy dorastają zwykle do ok. 80-150 cm, a jego kwitnienie można podziwiać od lipca do września. Roślina jest wrażliwa na mrozy, dlatego ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednie okrycie na zimę. Odpowiednio zadbana oraz poprawnie pielęgnowana hortensja ozdobi Twój ogród pięknymi, niebieskimi kwiatostanami w formie bujnych kul, które z pewnością nie pozostaną obojętne dla osób odwiedzających ogród!

Szafirek (Muscari)

Szafirek liczy kilkanaście odmian, z czego dwie są pospolicie występujące na terenie całej Polski. Są to m.in. szafirek amerykański i szafirek groniasty. Dorastają one do ok. 30 cm wysokości i charakteryzują się pojedynczym pędem, na szczycie którego  znajduje się gęsto zbity kwiatostan, tworzący małe kuleczki w odcieniu intensywnie niebieskim. Ich zapach jest delikatny oraz bardzo przyjemny. Szafirek często sadzony jest jako ozdoby parków czy ogrodów, jednak doskonale poradzi sobie również hodowany w doniczce. Podczas kwitnienia tworzą gęsty szpaler ciasno zlokalizowanych obok siebie kwiatostanów, które sprawdzą się idealnie posadzone na rabacie lub jako ozdoba posadzona wzdłuż ogrodowych ścieżek.

Niezapominajka Błotna (Myosotis palustris)

Posiada jasnoniebieskie kwiaty z żółtym oczkiem, zebrane w luźne kwiatostany w kształcie gron. Roślina osiąga ok 10-40 cm wysokości oraz kwitnie przez całe lato, dzięki czemu przez dość długi czas możesz podziwiać jej piękne kwiaty. Najlepiej rośnie w środowisku wilgotnym, co sprawia, że niezapominajka błotna sprawdzi się doskonale jako ozdoba wszelkiego rodzaju oczek oraz zbiorników wodnych znajdujących się w Twoim ogrodzie.

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica)

Naturalnie roślinę tę można spotkać głównie na obszarach Europy Środkowo-Wschodniej. Osiąga od 0,5 do 1 m wysokości, jej liście są niezwykle wąskie, a wczesną wiosną, pośród gęstych, zielonych kęp pojawiają się niebieskofioletowe kwiatostany. Jest to bylina dość łatwa w uprawie, dzięki czemu jest chętnie wybieraną ozdobą ogrodu. Roślina stanowi ciekawy element rabat bylinowych, ale również jest doskonałym wyborem do ozdobienia oczek wodnych oraz strumieni. Kwiaty świetnie nadają się do ścięcia oraz wstawienia do wazonów, dzięki czemu mogą być nie tylko ozdobą ogrodu, ale również ślicznie udekorują wnętrze domu.

Wybór okazów o niebieskich kwiatach jest więc ogromny i niezwykle różnorodny, a ich uprawa przeważnie nie stanowi wielkiego kłopotu oraz nie wymaga poświęcenia roślinom dużej ilości czasu. Podczas wybierania kwiatów do swojego ogrodu, warto więc zadbać, aby znalazły się w nim elementy o różnorodnych odcieniach niebieskiego, które nie tylko ciekawie udekorują posesję nadając jej oryginalnego wyglądu, ale również przyniosą ukojenie oraz uczucie odprężenia.