Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie? Kompleksowy poradnik

Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie? Kompleksowy poradnik

Miasto ma swoje plusy oraz minusy. Bez wątpienia częstą niedogodnością jest mieszkanie w bloku i brak własnej działki. Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie, aby mimo wszystko móc uprawiać własne zioła, owoce oraz warzywa? Zainteresowaliśmy się tym tematem i specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz cieszyć się urodzajnymi oraz sezonowymi plonami.

Odpowiednie stanowisko

Zakładając swój mały ogródek warzywny na balkonie trzeba wszystko dokładnie przemyśleć. Najważniejsze jest, aby znaleźć odpowiednie miejsce dla roślin. Powinno ono być:

  • wystawione na ekspozycję słoneczną – większość balkonów, zwłaszcza tych bez zadaszenia, jest skąpana w promieniach słońca. W ich blasku dobrze odnajduje się oregano, rozmaryn, a także tymianek. Jeżeli chodzi o warzywa, to świetnie sprawdzą się tu trudniejsze w uprawie pomidorki, papryki, rzodkiewki, czy też szczypiorek. Domowy ogródek warzywny będzie znajdował się w cieniu? Nic straconego! Świetnie w takich warunkach rośnie np.: pietruszka, melisa, szałwia, estragon, roszponka, itd.,
  • daleko od ulicy – niestety. Mini ogródek warzywny na balkonie nie powinien znajdować się w bliskim sąsiedztwie tłocznych, zakorkowanych ulic. W takiej okolicy istnieje duże prawdopodobieństwo, że zanieczyszczenia będą pochłaniane przez rośliny,
  • osłonięte od wiatru – zakładając domowy warzywniak na balkonie trzeba liczyć się z wieloma niedogodnościami. Jedną z nich jest silny wiatr na wyższych piętrach. Należy przed nim chronić rośliny.

Ogródek warzywny na balkonie – doniczki

Wybór najlepszego stanowiska mamy za sobą. Jak założyć domowy ogródek warzywny i od czego zacząć? Przede wszystkim od kupna skrzyń, donic oraz ewentualnych stojaków. Należy ustawić je w taki sposób, aby mieć do nich bezpośredni dostęp, który jest niezbędny podczas podlewania, nawożenia, przycinania, zbiorów, itd.

  • Donice i skrzynki – przyjmuje się, że powinny mieć minimum 10 cm średnicy. Dzięki temu ziemia w nich nie będzie szybko wysychała, a rośliny zyskają możliwość rozwinięcia systemów korzeniowych (oczywiście każde warzywo, zioła oraz owoce, wymagają doniczki o odpowiednich rozmiarach. Należy to zweryfikować przed zakupem). Ogródek warzywny na małym balkonie – zwłaszcza podczas suszy i upału – trzeba regularnie podlewać. Donice i skrzynki powinny mieć otwory odprowadzające wodę, aby nie doprowadzić do przelania rośliny. Warto także wyposażyć się w podstawki, aby przez przypadek nie zalać sąsiadów.
  • Bezpieczeństwo – każdy ma swoją osobną wizję na to, jak powinien wyglądać ogródek warzywny na balkonie w bloku. Każdą swoją decyzję zakupową należy jednak dokładnie przemyśleć. Wiszące doniczki, słabo przymocowane do ściany drabinki (np. na pnącza), foliowe szklarnie – przy większej sile wiatru oraz nieuwadze mogą stać się zagrożeniem dla przechodniów, a także sąsiadów z dołu. Trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

Jaką ziemię do ogródka warzywnego?

Zakładając domowy warzywniak warto sięgnąć po gotowe mieszanki ziemi. Rynek aktualnie rozpieszcza ogrodników, którzy mają dostęp zarówno do produktów uniwersalnych, ale i dedykowanych, np. pod uprawę ziół, czy też warzyw.

Domowy warzywniak w skrzyniach oraz doniczkach jest gwarancją zdrowych plonów. Aby roślinom przy wzroście nie zabrakło substancji odżywczych, należy je regularnie nawozić – najlepiej produktami naturalnymi. Częstotliwość nawożenia oraz dawkowanie, zawsze są podawane na opakowaniach produktów.

Najchętniej uprawiane rośliny w ogródkach warzywnych na balkonie

Wyjaśniliśmy jak zrobić ogródek warzywny na balkonie. Jako sklep ogrodniczy online chcielibyśmy także zwrócić uwagę na kilka roślin, w które warto zainwestować. Są nimi między innymi:

  • roszponka – poradzi sobie na słonecznym, jak i zacienionym stanowisku. Dobrze pielęgnowana rodzi smaczne liście, które można zbierać od czerwca do listopada,
  • sałata – najpopularniejsze odmiany na balkon, to: sałata dębolistna oraz masłowa. Roślina preferuje stanowisko słoneczne. Jej wysiew można rozpocząć już w marcu,
  • szpinak – to roślina, która wymaga dużo słońca. Jest wymagająca jeżeli o żyzne podłoże. Szpinak można wysiewać co 10 – 14 dni i w ten sposób zapewnić sobie stałe dostawy przez cały rok,
  • rukola – nadaje się do zbioru, kiedy liście osiągną wysokość 12 cm (najczęściej dzieje się to po 6 tygodniach od wysiania). Nie można tylko zapomnieć o regularnym podlewaniu i żyznym podłożu.

Różne nasiona warzyw z powodzeniem można zamówić w internetowym ogrodniczy Florexpol.