Drzewa ozdobne to doskonała baza dla pozostałej roślinności w ogrodzie. Są niczym mała architektura, która wraz z innymi elementami posesji tworzy i jednocześnie urozmaica przestrzeń. Różnorodność gatunków i odmian pozwala dobrać okazy pasujące do charakteru i warunków każdego ogrodu. Jak wybrać drzewa ozdobne i jak o nie dbać? Poniżej kilka cennych wskazówek, które pomogą podjąć decyzję i zaplanować efektowną aranżację.
Jak wybierać drzewa ozdobne do ogrodu?
Rozplanowanie poszczególnych elementów w ogrodzie powinno uwzględnić mnóstwo zmiennych. O ile obsadzenie rabat kwiatami ozdobnymi to w głównej mierze walory wizualne, tak wybór drzew ozdobnych musi być starannie przemyślany. Najważniejszą przyczyną jest ich długowieczność. Drzewa, w odróżnieniu od innych roślin, nie są sadzone na jeden, góra dwa sezony, ale pozostają na danym stanowisku przez kilkanaście lat.
Przesadzanie drzew jest oczywiście możliwe, jednak wiąże się to z ryzykiem osłabienia rośliny, a nawet jej utraty. Niektóre gatunki bardzo źle znoszą przeprowadzki, a nowe stanowisko jest dla nich nie do przyjęcia. Co więcej, przesadzanie dużych drzew wymaga sporej organizacji pod względem logistycznym, wynajęcia specjalistycznej ekipy lub posiadania odpowiedniego sprzętu. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie nasadzeń z uwzględnieniem faz rozwoju, wzrostu i docelowego rozmiaru wybranego gatunku.
Kształtowanie za pomocą drzew dużych przestrzeni jest znacznie łatwiejsze, a właściciel posesji może pozwolić sobie na swobodę wyboru. Na rozległych terenach sprawdzą się nawet największe gatunki. Problem pojawia się w momencie, gdy trzeba zaaranżować niewielki ogród lub przydomową działkę. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę nie tylko ogólny wygląd posesji, ale również komfort pozostałych roślin, pamiętając przy tym, że rozłożyste drzewa zacienią określony obszar, a ich gałęzie mogą wystawać na sąsiednie zabudowania.
No dobrze, przedstawiliśmy kilka ważnych aspektów, które są kluczowe dla planowania aranżacji ogrodu. Pozostaje więc kolejna kwestia – drzewa ozdobne iglaste, czy liściaste?
Drzewa ozdobne iglaste
Drzewa iglaste stanowią mocną konkurencję dla wersji liściastej. Właściciele ogrodów doceniają ich zimozielone właściwości, ale nie tylko. Gatunki iglaste wybierane są głównie z myślą o obsadzeniu linii granicznych posesji, świetnie sprawdzają się w roli żywopłotów osłaniających działkę od ulic i ruchliwych chodników, alej i deptaków. Gęste pędy to doskonała całoroczna bariera dźwiękoszczelna tłumiąca hałasy z zewnątrz, dzięki czemu pozwala stworzyć zaciszną, intymną przestrzeń.
Jednak to nie jedyne zalety drzew iglastych. Nie można również zapominać, że iglaki są na ogół roślinami mało wymagającymi pod względem glebowym, a ich pielęgnacja, w większości przypadków, sprowadza się jedynie do systematycznego podlewania i korekcyjnego cięcia w celu uzyskania określonego kształtu. Jako rośliny zimozielone w jednakowy sposób zdobią ogród przez cały rok, a brak sezonowej zmiany ulistnienia ogranicza wszelkie prace ogrodowe, zwłaszcza jesienią. Co więcej, są one również rzadziej atakowane przez choroby i szkodniki, niż ich liściasta konkurencja.
Czy drzewa iglaste mają wady? Jak wspomnieliśmy wyżej, gatunki te wyglądają tak samo przez cały rok, co dla dużej liczby właścicieli działek i ogrodów, może okazać się minusem. Kolejny to np. brak właściwości zacieniających, dlatego jeśli szukasz okazu, pod którym skryjesz się latem przed palącym słońcem, iglaki nie będą dobrym wyborem. Nie zobaczysz również wokół nich ptaków lub owadów.
Drzewa ozdobne liściaste
Drzewa liściaste zapewniają zmienność wizualną ogrodu w zależności od pory roku, co z pewnością ucieszy wielbicieli odświeżających metamorfoz. Wiosną ozdabiają ogród kolorowymi pąkami i kwiatami, latem soczyście zielonym ulistnieniem, by jesienią przybrać ciepłą, wielobarwną szatę.
Kolejny atut to mnogość możliwości. Wśród drzew ozdobnych liściastych znajdziesz gatunki na żywopłoty, gatunki owocujące, duże okazy dające cień i schronienie dla ptactwa, ale również niskie egzemplarze, które sprawdzą się nawet w niewielkich ogrodach.
Wśród wad wymienić można chociażby konieczność grabienia opadających liści, co może być dość kłopotliwe. Zrzucanie liści ogranicza opcje wykorzystania gatunków liściastych, a tworząc z nich żywopłot, trzeba mieć na uwadze, że jesienią zostaną wyłącznie bezlistne gałązki.
Sadzenie i pielęgnacja drzew ozdobnych w ogrodzie
Niestety nie możemy wymienić jednej zasady odnoszącej się do sadzenia i pielęgnacji wszystkich rodzajów i gatunków drzew ozdobnych. Każdy z nich ma swoje wymagania i odrębne potrzeby, dlatego najlepszym wyjściem jest zapoznanie się z nimi przed zakupem, jeszcze na etapie planowania przestrzeni ogrodu.
Jeśli jednak mielibyśmy udzielić kilku wskazówek, to warto pamiętać o następujących kwestiach:
- Drzewka sprzedawane w doniczkach można sadzić cały rok, z kolei te z odkrytym korzeniem: iglaste jesienią lub wczesną wiosną, liściaste i owocowe wczesną wiosną.
- Sadzenie i przesadzanie powinno być zaplanowane poza sezonem wegetacyjnym, gdy drzewko nie kwitnie i nie owocuje.
- Przycinanie i formowanie najlepiej wykonywać zimą lub na przedwiośniu.
- Nawożenie preparatami mineralnymi należy zacząć wczesną wiosną i przeprowadzać regularnie przez cały okres wegetacyjny, zgodnie z zaleceniami producenta danego nawozu. Z reguły drzewa iglaste wymagają mniej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych, niż drzewa liściaste, jednak na tę kwestię ma wpływ chociażby rodzaj podłoża i warunki panujące w konkretnym ogrodzie
- Nie można zapominać o regularnym podlewaniu drzewek, niezależnie od rodzaju. W czasie dużych upałów i przedłużających się okresów bezdeszczowych należy zwiększyć częstotliwość nawadniania.
- Podobnie jak w przypadku nawożenia, podobnie wygląda kwestia podłoża. Nie ma jednego uniwersalnego do każdego rodzaju roślinności, dlatego decydując się na wybrany gatunek, trzeba mieć na uwadze jego wymagania i potrzeby stanowiskowe.