Jak uprawiać powojnik na balkonie: Poradnik krok po kroku

Jak uprawiać powojnik na balkonie: Poradnik krok po kroku

Chcesz uprawiać powojnik na balkonie? Uprawa tej rośliny nie jest trudna. Dzisiaj podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy jego pielęgnacji i dlaczego tak wiele osób decyduje się na jego posiadanie nie tylko na balkonach, ale także w ogrodach. 

Wybór odpowiedniego gatunku powojnika

Możemy wybrać spośród wielu gatunków i odmian, które charakteryzują się różnymi wymaganiami dotyczącymi oświetlenia, wilgotności i temperatur. Przykładowo, niektóre preferują pełne nasłonecznienie, inne natomiast dobrze będą rosły w półcieniu. Jest to ważne, bowiem na balkonach nie mamy dużej możliwości manewrowania roślinami, dlatego należy zwrócić uwagę, jak pada słońce podczas wiosny, lata i jesieni na balkon. 

Powojniki idealne do pojemników

Z racji tego, że na balkonie możemy pozwolić sobie jedynie na doniczkową uprawę powojnika, świetnie sprawują się odmiany, które mają kompaktowy wzrost. Najlepszym przykładem może być tutaj Powojnik Piilu. Inny gatunek, który warto rozważyć to Powojnik Alpina – o niewielkich wymaganiach i pięknych, niebieskich kwiatach.

Kiedy i jak sadzić powojnik na balkonie?

Idealnym momentem na posadzenie powojników na balkonie jest wiosna, kiedy to ryzyko przymrozków jest już minimalne. Przygotowując wcześniej miejsce do nasadzeń, zadbajmy o to, aby ziemia była luźna i dobrze przepuszczalna.

Należy też przypilnować, by powojnik został posadzony tak, aby korona korzenia znajdowała się na poziomie powierzchni ziemi. Po posadzeniu rośliny należy ją solidnie podlać, a do doniczki dodać warstwę ściółki. 

Jak dbać o powojnik na balkonie?

Pielęgnacja powojnika nie jest skomplikowana, ale wymaga nieco wiedzy. Mając na uwadze kilka podstawowych potrzeb tej wyjątkowo ozdobnej rośliny, z łatwością osiągniemy efekt bujnie kwitnącej rośliny na naszym balkonie.

Podstawą sukcesu jest właściwe nawadnianie, które musi być regularne i obfite w czasie suszy. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre, tak aby nie spowodowało ono gnicie korzeni. Powojniki preferują glebę próchniczną.

Równie ważne jest przycinanie powojników. Przycinanie powojników przeprowadza się wiosną, kiedy to usuwamy zeschłe pędy i pozostajemy tylko zdrowe i silne. Przycinanie powojników, jak i innych roślin pnących pobudza je także do szybszego wzrostu.

Co do nawożenia, powojniki docenią regularne dostarczanie składników pokarmowych. Dobrze sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe dla roślin kwitnących, które zawierają wszystkie niezbędne składniki. Polecamy również zakupienie specjalistycznych nawozów do kwiatów balkonowych dostępnych w sklepie ogrodniczym online.

Problemy w uprawie powojnika na balkonie

Pomimo generalnie łatwej uprawy, powojnik na balkonie może zmagać się z pewnymi problemami. Mogą to być choroby, szkodniki, ale także nieodpowiednie warunki do wzrostu. W każdym z tych przypadków istnieją sprawdzone metody radzenia sobie z tymi problemami. Zainwestuj w produkty do ochrony roślin przed szkodnikami np. mszycami, a przede wszystkim obserwuj roślinę na bieżącą i reaguj jak najszybciej. Tylko wtedy jesteś w stanie uratować roślinę przed większymi zniszczeniami. 

Adaptacja do warunków balkonowych

Warunki na balkonie bywają różne – od pełnego nasłonecznienia, do cienia. Dla powojnika nie powinno to stanowić problemu, pod warunkiem że dostosujemy do nich gatunek powojnika.

Ważną rolę gra tu również osłona przed wiatrem czy intensywnym słońcem. Możemy zastosować łatwe do zdobycia osłony, takie jak maty bambusowe, pergole czy markizy.

Inspiracje do aranżacji z powojnikiem na balkonie

Powojniki doskonale wkomponowują się w różne aranżacje balkonów. Ze względu na swoją pnącą formę, dobrze sprawdzą się jako pokrywy pergoli czy balkonowej balustrady.

Jeżeli nasz balkon jest niewielki, możemy skomponować powojnik z innymi roślinami w pojemnikach. Dobrym połączeniem jest powojnik z innymi roślinami pnącymi, np. z bluszczem, który również zakupisz u nas w sklepie ogrodniczym online

Podsumowanie 

Powojnik cieszy się dużą popularnością ze względu na łatwą uprawę i bujne kwitnięcie w sezonie. Różnorodność gatunków pozwala na dopasowanie ich do własnego gustu i miejsca na balkonie. Z racji tego, że jest to roślina wieloletnia, warto zainwestować w nią jeśli jej jeszcze nie masz. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji i odpowiednim wyborze gatunku, a Twój powojnik na balkonie przyniesie Ci wiele satysfakcji.