Jak sadzić narcyzy i prawidłowo je pielęgnować?

Jak sadzić narcyzy i prawidłowo je pielęgnować?

Dzisiaj odpowiemy między innymi na pytanie kiedy sadzić narcyzy oraz jak je pielęgnować. Żonkile, bo tak inaczej są nazywane, są jedną z pierwszych oznak wiosny, dlatego też przez większość osób są tak uwielbiane na rabatach kwiatowych. Podpowiemy także, gdzie kupić zdrowe cebulki, z których wyrosną piękne i kolorowe narcyzy.

Kiedy się spodziewać żonkila na działce oraz jakie są gatunki i odmiany cebul, które wyróżniamy w Polsce?

Narcyzy należą do roślin wczesnowiosennych, dlatego są też dobrze kojarzone przez osoby wyczekujące tej ciepłej pory roku. Na przestrzeni lat powstało ich wiele odmian, dlatego można spotkać wersje białe, pomarańczowe, czy nawet różowe. Sklep ogrodniczy online oferuje różne cebulki kwiatowe, w tym także i narcyzów, o których mowa. 

Kwalifikujemy je do różnych grup ze względu na rozmiary. Karłowate odmiany najlepiej sprawdzają się w doniczkach, bowiem nie dorastają wyżej niż 20 cm. Będą się także dobrze prezentować w wiszących koszykach na balkonach czy tarasach. Odmiana Pipit ceniona jest za wytwarzanie kilku kwiatów na jednej łodydze. Przez to można w bardzo łatwy sposób zagęścić rabatę, sadząc jedynie kilka cebulek. Mamy też na rynku dostępną wersję żonkila, który znacznie później zakwita. Jest to dobra alternatywa, jeśli chcemy utrzymać białą łąkę w ogrodzie dłużej niż przez miesiąc. Mowa o odmianie Pheasant's-Eye. 

Jak wygląda sadzenie narcyzów? Kiedy sadzić cebulki żonkili w ogrodzie?

Cebulki narcyzów – kiedy sadzić? Termin sadzenia, jaki obowiązuje cebulki żonkili, przypada jesienią. Można to robić nawet jej późną porą, niemniej jednak warto pamiętać o tym, by pogoda była w miarę stabilna, a gleba niezamarznięta. Jest to jedyny moment, kiedy możesz samodzielnie zasadzić żonkile od podstaw. 

Jak sadzić narcyzy z cebulki? Należy wykopać taki dołek w ziemi, który będzie trzykrotnie większy od samej cebulki. Przykładowo, mając cebulkę o rozmiarze ok. 5 cm, najlepiej posadzić ja na głębokość 15 cm. Przysypać ziemią i podlać. 

Uprawa i pielęgnacja cebulek narcyzów w doniczce i ogrodzie

Kwiaty żonkili są niezwykle proste w uprawie. Oprócz trzymania się terminów sadzenia należy pamiętać o regularnym podlewaniu tak, aby nie doprowadzić gleby do przesuszenia. Na wiosnę gdy zauważymy pierwsze oznaki wzrostu, można roślinie podać nawóz, który wspomoże przyrost nowych tkanek i pozwoli mu zakwitnąć. Dobrym rozwiązaniem będzie także użycie kompostu. Niemniej jednak nie jest to konieczne, jeśli gleba jest żyzna. Narcyzy są łatwe w pielęgnacji, dlatego większość czasu możesz poświęcić przede wszystkim na ich podziwianie i cieszenie się zdrowymi i kolorowymi kwiatami w ogrodzie lub doniczkach na balkonie. 

Po przekwitnięciu, chcąc zachować cebulki na przyszły rok, niezbędne jest przycięcie całej wierzchniej części kwiatowej i pozostawienie jedynie liści. Przez przeprowadzaną w nich fotosyntezę, wszystkie wytworzone składniki odżywcze trafią do cebulki. Na jesień można przejrzeć cebulki i pozbyć się tych, które podgniły lub zostały nadgryzione przez szkodniki. 

Warto również dodać, że niektórzy uprawiają narcyzy wielkoprzykoronkowe w domach. Zapewniając im odpowiednie warunki, możemy doczekać się kwitnięcia na parapecie.