Jak przechowywać cebulki kwiatów przez zimę?

Jak przechowywać cebulki kwiatów przez zimę?

Niestety - niskie temperatury nie wpływają dobrze na dużą grupę roślin, które nie są w stanie poradzić sobie zimą w polskim klimacie. Jak przechowywać wrażliwe na mróz cebulki kwiatów, aby móc ponownie zasadzić je w gruncie na wiosnę? Prawidłowe zabezpieczenie ma duży wpływ na późniejsze zdrowie rośliny, dlatego też podpowiemy Tobie, na co w szczególności należy zwrócić uwagę.

Kiedy wykopywać cebulki?

Zanim przejdziemy do tego, jak przechowywać cebulki kwiatowe, skupimy się na czynności, która poprzedza cały proces ich zabezpieczenia. Jest nią oczywiście wykopywanie bulw kwiatowych. Przygotowania należy rozpocząć w momencie, kiedy liście roślin zaczną już powoli żółknąć - nie można jednak doprowadzić do ich całkowitego zaschnięcia.

Termin wykopywania oraz przechowywania cebulek kwiatowych zależny jest w szczególności od gatunku danej rośliny. Sporą podpowiedzią dla początkujących ogrodników może być czas kwitnienia danej odmiany. Jeżeli roślina cieszy nasze oko wiosną i to w tym okresie zachwyca pięknymi kwiatami, to jej cebulki należy wykopać do połowy lipca. Gatunki, które później kwitną, wykopywane powinny być najczęściej w październiku. Te pierwsze, po letnim spoczynku, wrócą na rabaty jesienią, by zimę spędzić w gruncie. Te drugie, mniej odporne na mróz, najchłodniejszy okres roku spędzą pod dachem i naszym czujnym okiem.

Jak wykopywać cebulki?

Przechowywanie cebulek kwiatowych zimą to początek wielomiesięcznego procesu. Wszystko zaczyna się jednak od prawidłowego wykopania cebulki. Nasz sklep ogrodniczy online radzi to robić:

  • w pogodny, bezdeszczowy dzień, przy umiarkowanej temperaturze,

  • za pomocą odpowiednich narzędzi. Tutaj opinie są podzielone - jedni ogrodnicy preferują klasyczne szpadle, inni natomiast widły. Druga z opcji wydaje się jednak bezpieczniejsza. Dzięki widłom cebulki kwiatowe trudniej uszkodzić,

  • w momencie, kiedy gleba jest lekko wilgotna, a przy tym luźna.

Jak przechowywać cebulki kwiatów zimą? Aby cały proces przebiegł pomyślnie wykopane cebulki należy starannie oczyścić i pozostawić do wyschnięcia. Najlepiej pod zadaszeniem - radzimy unikać bezpośredniego słońca.

Przechowywanie cebulek kwiatowych - praktyczne wskazówki

Cebulki kwiatowe - jak przechowywać? Po wykopaniu i oczyszczeniu bulw należy je posegregować gatunkami oraz opisać. W ten sposób wiosenne sadzenie będzie samą przyjemnością.

Przygotowanie pomieszczenia

Wiele osób, szukając informacji o tym, jak przechować cebulki kwiatowe, pomija kwestię odpowiedniego miejsca. Jest to oczywiście błąd, przez który cebulki mogą zgnić lub zostać pokryte pleśnią. Łatwo można tego uniknąć. Wystarczy wybrać dla nich miejsce, w którym:

  • utrzymana zostanie odpowiednia temperatura. Wobec tego, jak przechowywać cebulki kwiatów? Ze względu na temperaturę nie powinny być one trzymane w domu lub mieszkaniu. Większość cebulek podczas okresu spoczynku świetnie czuje się w temperaturze 10°C. Oczywiście bardziej egzotyczne gatunki mogą mieć inne wymagania pod tym względem,

  • będzie zapewniona odpowiednia wentylacja - przechowywanie cebulek kwiatowych pod tym aspektem może być wyzwaniem. Nie powinny one być narażone na opary smarów oraz rozmaitych preparatów technicznych, powszechnie trzymanych w garażach i składzikach, jak i gazów, które wydzielają składowane w zapasie warzywa. To niewidzialni wrogowie cebulek, którzy mogą negatywnie na nie wpłynąć,

  • będzie można je kontrolować - sezonowe przechowywanie cebul kwiatowych nie zwalnia ogrodników z dbania o swoje skarby. Co jakiś czas warto się im przyjrzeć, aby w miarę szybko móc pozbyć się egzemplarzy, które mają znamiona nadgnicia lub choroby. W ten sposób można uratować wiele cebulek.

Jak widać jest wiele wytycznych co do tego, jak przechowywać cebulki kwiatowe. Może wydać się to skomplikowane, jednak dla wprawionych ogrodników to coroczna rutyna. Niektórzy miłośnicy zielonych ogródków decydują się również na moczenie cebulek w specjalnych fungicydach lub na obtaczanie ich na sucho w dedykowanych do tego celu środkach. Wydłuża to cały proces, jednak minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych chorób.

W czym przechowywać cebulki

Ostatnią, jednak równie istotną kwestią jest to, w czym przechowywać cebulki kwiatów zimą. Jak wspomnieliśmy rośliny ozdobne, bez względu na gatunek, muszą mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Właśnie dlatego najwięcej osób decyduje się na:

  • ażurowe skrzynki - mogą one być wykonane z drewna, ale i plastiku. Przed każdym użyciem warto je odkazić. Jak przechowywać cebulki kwiatów zimą w ich wnętrzu? Należy je rozłożyć w taki sposób, aby się nie dotykały. Niektórzy ogrodnicy zapobiegawczo obsypują je dodatkowo niewielką ilością trocin,

  • papierowe torby - dla wielu osób jest to sprawdzony sposób na to, jak przechowywać cebulki kwiatowe oraz bulwy o małych rozmiarach i w niewielkich ilościach. Nie można jednak zapomnieć o wykonaniu w nich niewielkich otworów wentylacyjnych.

Cebulki kwiatowe - jak przechowywać? Jak widać temat jest bardzo obszerny i pogłębiany przez wielu ogrodników. Gorąco odsyłamy do naszego sklepu, w którym znajdują się: cebulki tulipanów, kalle, lilie ogrodowe, lilie drzewiaste, piwonie, krokusy cebulki i inne kwiaty cebulowe.