Jak należy dbać o kwiaty w ogrodzie?

Osoby, które na co dzień zajmują się swoim ogrodem jednogłośnie przyznają, że jego pielęgnacja to praca całoroczna. Każda pora roku wymaga innych czynności i każda z nich jest tak samo ważna. Jak należy dbać o kwiaty w ogrodzie, by finalnie uzyskać efekt, jakiego oczekujesz? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami odnośnie do pielęgnacji ogrodu w zależności od pory roku.

Przyjęło się, że dbałość o kwiaty w ogrodzie, to praca sezonowa, a najwięcej do zrobienia jest wiosną, kiedy roślinność przygotowuje się do okresu wegetacyjnego. Poniekąd jest to prawda, co nie znaczy, że inne pory roku nie wymagają od Ciebie żadnego zainteresowania. Również w sytuacji, gdy w ogrodzie rośnie wyłącznie trawa. Nawet minimalistycznie zagospodarowana działka  potrzebuje określonych działań, dzięki czemu murawa zyska soczyste wybarwienie i nie będzie atakowana przez szkodniki.

 Jak dbać o ogród wiosną?

Wiosna w ogrodzie jest najbardziej pracowitą porą roku. Powoli ustępują zimowe przymrozki, a roślinność budzi się do życia. Przedwiośnie jest dobrym momentem na przygotowanie ogrodu oraz uprzątnięcie go po zimie. Pamiętaj jednak, że pogoda lubi płatać figle, dlatego obserwuj pogodę i dostosuj harmonogram pracy do zmieniającej się aury.

Pierwszym krokiem powinny być porządki. Warto wygrabić liście i usunąć mniejsze lub większe zanieczyszczenia, które przez zimę nagromadziły się na rabatach. Kolejne ważne zadanie to przekopanie podłoża wokół krzewów owocowych albo ozdobnych i bylin oraz pozbycie się chwastów. Spulchniona i podlana gleba jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju roślin, dlatego nie można o tym zapominać.

Wiosna to również odpowiedni moment na zdjęcie osłon, które chroniły kwiaty przed zimowymi przymrozkami. Ta czynność powinna być jednak uwarunkowana pogodą i prognozami na najbliższe dni. Zbyt wczesne odsłonięcie roślin może grozić ich przemarznięciem, dlatego na wszelki wypadek zachowaj ostrożność.

Byliny i krzewy przytnij, a szczególną uwagę zwróć na połamane i uszkodzone pędy. Wiosenne cięcie pobudzi rośliny do wzrostu. Zalecane jest również przeprowadzenie pierwszego nawożenia, które wzmocni kwiaty przed sezonem wegetacyjnym. Wiosną postaw na nawozy wieloskładnikowe, zawierające w swoim składzie azot. Nie zapominaj o systematycznym nawadnianiu podłoża oraz regularnej kontroli rabat na wypadek pojawienia się szkodników lub uszkodzeń spowodowanych zakażeniem chorobami grzybowymi.

Na przełomie kwietnia i maja możesz zacząć wysiew roślin jednorocznych, które będą atrakcyjnym i kolorowym uzupełnieniem rabat, w których pierwsze skrzypce grają byliny, czyli gatunki wieloletnie. Połączenie kilku gatunków kwiatów to sposób na efektowną aranżację ogrodu.

Jak dbać o kwiaty w ogrodzie latem?

Lato to okres, w którym kwiaty rosną najszybciej. Niestety, razem z kwiatami rosną również chwasty. Właściwa pielęgnacja kwiatów latem wydłuży czas ich kwitnienia, a same rośliny z pewnością zyskają na urodzie.

Ponieważ okres letni to głównie wysokie temperatury, należy przede wszystkim zadbać o regularne podlewanie ogrodu. Ze względu na duże nasłonecznienie w ciągu dnia, trzeba to robić umiejętnie, by nieopatrznie nie doprowadzić do uszkodzenia ulubionych okazów. Latem zaleca się podlewać kwiaty tylko wczesnym rankiem oraz wieczorem. Kolejna zasada to podlewanie samej gleby – zraszanie liści i kwiatów może przyczynić się do ich przypalenia przez ostre promienie słoneczne. W przypadku bardzo wysokich temperatur podlewaj swoje rabaty nawet dwa razy w ciągu dnia.

Latem należy również systematycznie odchwaszczać ogród, a kwiatom dostarczać składników mineralnych w postaci nawozów. Składy nawozów letnich oparte są głównie o takie związki jak azot, potas, fosfor oraz magnez. Preparaty te stosuj zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniach, ponieważ przenawożenie roślin może być równie groźne, jak niedobory związków pokarmowych. Jeśli w Twoim ogrodzie chwasty rozrastają się zbyt szybko i nie możesz poradzić sobie z ich skutecznym usunięciem, skorzystaj ze specjalistycznych preparatów chwastobójczych.

Jak dbać o kwiaty w ogrodzie jesienią?

Jesień jest spokojniejszym okresem w ogrodzie, jednak Twoje kwiaty wciąż potrzebują właściwej opieki. Harmonogram jesiennych prac obejmuje głównie nawożenie, podlewanie, przycinanie oraz zabezpieczenie roślin na zimę.

Ostatnie nawożenie powinno być przeprowadzone nie później niż w październiku. To, co odróżnia jesienne nawozy od preparatów stosowanych wiosną i latem, to ich skład. Nawozy te nie powinny już zawierać azotu, którego zadaniem jest pobudzenie wzrostu, a głównymi składnikami są w tym przypadku potas i fosfor, które wzmacniają system korzeniowy i wpływają na zwiększenie odporności.

W razie konieczności przytnij rośliny z uszkodzonych i zeschniętych pędów, spulchnij podłoże oraz pozbądź się chwastów.

Przełom października i listopada to również dobry moment na zabezpieczenie kwiatów i rabat przed sezonem zimowym. W sklepach ogrodniczych znajdziesz specjalne materiały ochronne, a dodatkowo możesz usypać wokół roślin kopczyki z liści lub kory. Warto zadbać o właściwe zabezpieczenie kwiatów, dzięki czemu mają większą szansę na przetrwanie zimowych temperatur.

 Jak dbać o kwiaty w ogrodzie zimą?

Zimą Twój ogród odpoczywa, dlatego wszelkie zaawansowane prace zostają wstrzymane. Nie oznacza to jednak, że możesz zupełnie zapomnieć o roślinach, ponieważ nawet zimą trzeba im okazać nieco zainteresowania.

Jak dbać o ogród zimą? Główne czynności, o których musisz pamiętać to regularna kontrola stanu materiałów ochronnych oraz usuwanie zalegających warstw śniegu. Obie kwestie mają na celu ochronę roślin przed skutkami niskich temperatur, a dodatkowo, zbyt duża warstwa białego puchu może połamać lub zniekształcić kwiaty i krzewy.

Zima jest świetnym momentem na przejrzenie i konserwację całego sprzętu ogrodowego. Wyczyść resztki ziemi, dokładnie osusz, nasmaruj sprężyny i wszystkie części ruchome. Zabezpieczone narzędzia będą dobrze przygotowane na intensywne użytkowanie wiosną, kiedy nadmiar pracy uniemożliwia odpowiednią dbałość o sprzęt ogrodniczy.